رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۴ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Thursday 12 December
 • ٢ نوجوان ایرانی که در ترکیه گروگان گرفته شده بودند، از دست آدم‌ربایان آزاد شدند.

  به گزارش عصرساری، نوجوان ایرانی که در ترکیه گروگان گرفته شده بودند، از دست آدم‌ربایان آزاد شدند. این ٢ پسر ٢ ماه پیش به بهانه کار از سوی یک تبعه افغانی به ترکیه رفتند.

  این تبعه افغانی به‌ عنوان متهم اصلی این پرونده امیرحسین و محمدامین را به امید کسب و کار مناسب به ترکیه برده بود، آنها را در یکی از محلات استانبول زندانی و در ازای آزادی آنها ٥٠‌هزار دلار درخواست کرد. این پرونده همزمان در دادسرای جنایی تهران تحت رسیدگی بود که با هماهنگی نیروی انتظامی با پلیس اینترپل در کشور ترکیه هم پیگیری می‌شد. اما جا‌به‌جایی‌های متعدد آدم‌ربایان و تماس با خطوط مختلف کار شناسایی محل اختفای آنها را مشکل کرده بود؛ اما درنهایت این ٢ نوجوان توانستند از دست گروگانگیران بگریزند و خودشان را به سفارت ایران در آنکارا برسانند.

  یازدهم آذر ماه ‌سال جاری بود که خانواده ٢ پسر نوجوان به نام امیرحسین و محمدامین با حضور در شعبه هشتم دادسرای امور جنایی تهران اعلام کردند که این ٢ نوجوان به طرز مشکوکی مفقود شده‌اند. ٢ خانواده در اظهاراتشان به بازپرس جنایی گفتند که امیرحسین (پانزده ساله) و محمدامین (سیزده ساله) در ساختمانی در حال ساخت در خیابان گرگان تهران مشغول کار بودند و بعد از حضور در محل کار ناپدید شده‌اند.

  با ثبت اعلام مفقودی این ٢ پسر و دستورات بازپرس جنایی تحقیقات کارآگاهان برای یافتن این ٢ پسر نوجوان آغاز شد. پلیس در همان تحقیقات نخست متوجه ردپای مشکوک یک تبعه افغان به نام «احمد» در این پرونده شد. بر اساس شواهد و تحقیقات میدانی مشخص شد که احمد در همان ساختمان نیمه‌کاره مشغول کار بوده و با دریافت پول از امیرحسین و محمدامین قصد داشته آنها را به بهانه کار در کشور ترکیه از ایران خارج کند. در ادامه تحقیقات مشخص شد که این تبعه افغانی هم چند روزی است به طرز مشکوکی ناپدید شده است. همزمان خانواده و پلیس همه واحدهای درمانی، پزشکی قانونی، مراکز بهزیستی و یا هر محل دیگری که امکان حضور این ٢ نوجوان در آنها وجود دارد را جست‌وجو کردند، اما هیچ ردی از آنها به دست نیامد.

  تلاش‌ها برای یافتن این ٢ پسر ادامه داشت که ماموران آگاهی متوجه شدند احمد به یکی از همکارانش مدتی قبل از ناپدید‌شدن امیرحسین و محمدامین اعلام کرده که قصد دارد محل کارش را ترک کند. همچنین مشخص شد که احمد در تماس با یکی از دوستان خود مدعی شده بود که پلیس مرزی وی را بازداشت کرده و قصد دارد او را به کشور افغانستان بازگرداند. در ادامه اقدامات فنی پلیس مشخص شد که احمد از ٢ پسر نوجوان دیگر نیز چهار ماه قبل پول دریافت کرده و قرار بوده آنها را از کشور خارج كند و به ترکیه ببرد؛ اما پس از دریافت پول آنها را رهاکرده بود.

  پلیس به این نتیجه رسیده بود که احمد، امیرحسین و محمدامین را به کشور ترکیه برده است. همزمان تماس‌های احمد با خانواده یکی از این گروگان‌ها این فرضیه پلیس را تقویت کرد. گروگانگیران در تماس‌هایی متعدد ضمن تهدید خانواده‌ها در ازای آزادی این نوجوان مبلغ ٥٠‌ میلیون دلار درخواست کردند. درنهایت کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی با دستور قاضی رضوانی، بازپرس پرونده از طریق پلیس اینترپل برای رهایی امیرحسین و محمدامین دست به کار شده و در ردیابی‌ها سرنخی از احمد در شهر استانبول ترکیه پیدا کردند و از این طریق متوجه شدند که امیرحسین و محمدامین در محلی در نزدیکی آنکاراي ترکیه زندانی شدند.

  در حالی ‌که کار شناسایی محل نگهداری این ٢ نوجوان ادامه داشت محمد و امیرحسین یکشنبه موفق شدند از دست گروگانگیران فرار کنند.

  «پرواز امیرحسین و محمدامین شامگاه سه‌شنبه است. به ما اعلام کرده که هواپيماي آنها حدود ٨ شب به فرودگاه امام می‌رسد. ٢ ماه است که ما امیرحسین را ندیدیم. مادرش در این مدت خیلی سختی کشید، واقعا اذیت شد. دوشنبه صبح بود که امیرحسین با ما تماس گرفت و گفت از دست گروگانگیران آزاد شده، محمدامین هم با او بود، هر ٢ حالشان خوب بود. باورمان نمی‌شد. اما واقعیت داشت، الان هم در فرودگاه منتظر ورود آنها هستیم.»

  اینها بخشی از صحبت‌های یکی از اعضای خانواده امیرحسین عنبرستانی است. نوجوانی که همراه دوستش ٢ ماه در ترکیه در اسارت آدم‌ربایان بودند، اما درنهایت موفق شدند با کمک عده‌ای از اتباع افغانی از دست گروگانگیران فرار کنند و خودشان را به سفارت ایران در ترکیه برسانند. در ادامه این گفت‌و‌گو را می‌خوانید:

  چه روزی امیرحسین و محمدامین ناپدید شدند؟
  جمعه نهم آذر ماه بود. من و همراه آقای مرادی متوجه شدیم که برای این ٢ اتفاقی افتاده، همان موقع به کلانتری رفتیم و ماجرا را اطلاع دادیم. ٢ روز بعد هم پرونده در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد.

  از چه طریق متوجه شدید که آنها به ترکیه رفته‌اند؟
  با کمک پلیس و تحقیقاتی که خودمان انجام دادیم. از کارگرهای همان ساختمان پرس‌و‌جو کردیم. چند روز بعد هم آنها با شماره مختلف با ما تماس گرفتند. از طریق شماره‌ها هم معلوم شد که آنها در ترکیه هستند.

  گروگانگیران چه درخواستی داشتند؟
  آنها هر ٢ روز یک‌بار تماس می‌گرفتند و ٥٠‌میلیون دلار می‌خواستند تا امیرحسین و محمد‌امین را آزاد کنند. همان موقع معلوم شد که احمد این بچه‌ها را با خودش برده است.

  آنها از کجا با احمد آشنا شدند؟
  امیرحسین و محمدامین همکلاسی و بچه‌محل هستند. یکی از دوستانشان از اتباع افغانستان است. آن‌طور که امیرحسین به ما گفت احمد داماد دوستشان است؛ از همین طریق با او آشنا شدند. احمد به آنها وعده پول و کار خوب در ترکیه را داده بود و آنها خام حرف‌های او شدند.

  در این مدت توانستید با امیرحسین یا محمدامین صحبت کنید؟
  یک‌بار خیلی کوتاه با امیرحسین صحبت کردم. درخواست کمک داشت، می‌گفت پول را به آنها بدهید تا آزادمان کنند. یک‌بار هم در صحبت‌هایش اسم جایی را چندبار تکرار کرد که بعدا متوجه شدیم نام روستایی در نزدیکی آنکارا است که احتمالا در همانجا زندانی شده بودند.

  کی خبر آزادی آنها را شنیدی؟
  دوشنبه صبح بود که امیرحسین تماس گرفت و گفت که با کمک چند تبعه افغانی دیگر موفق شدند از دست گروگانگیران فرار کنند. چند تا عکس برای ما فرستاد. بعد هم خودشان را به سفارت ایران در آنکارا رساندند؛ الان هم که در فرودگاه منتظر آنها هستیم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار