رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 14 December
 • رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مقابله با گرد و غبار را از اولویت‌های اصلی محیط زیست ایران برشمرد.

  به گزارش عصرساری،عیسی کلانتری امروز در دیدار شمشاد اختر معاون دبیرکل ملل متحد با یادآوری این موضوع که آب مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش محیط زیست ایران است، گفت: فقدان درک عمومی ناشی از عدم آگاهی درباره چالش‌های محیط‌زیستی به‌ویژه آب، مشکل بزرگی است که برای رفع آن نیازمند ارتقاء آگاهی‌ها هستیم.

  معاون رئیس‌جمهور مروری هم بر مدیریت نادرست منابع و مصارف آب در ایران و چالش‌های ناشی از آن در حوزه محیط زیست داشت و اعلام کرد: تلاش‌هایی برای اصلاح شیوه مدیریت و کاهش مصرف بی‌رویه آب در ایران آغاز شده است.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مقابله با گرد و غبار یکی از اولویت‌های اصلی محیط زیست ایران است، تصریح کرد: اصلاح مدیریت آب یکی از راهکارهای مهم مقابله با گرد و غبار است.

  وی ضمن یادآوری میزان تاثیرپذیری ایران از کانون‌های گرد و غبار کشورهای همسایه همچون عراق و سوریه، خاطرنشان کرد: سدسازی غیر اصولی در برخی کشورهای بالادست منجر به تشدید اثر کانون‌های گرد و غبار شده و البته در این‌باره نقش سازمان ملل و آژانس‌های مرتبط بسیار مهم و موثر است.

  نقش تحریم‌ها به‌عنوان مانع مهم بهبود وضعیت محیط زیست ایران

  شمشاد اختر معاون دبیر کل سازمان ملل و دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه(اسکاپ) هم که برای شرکت در نشست شورای حکام و افتتاح مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا(اپدیم) در تهران به سر می‌برد، ضمن تقدیر از همکاری‌های ایران درباره مقابله با گرد و غبار، گفت: یکی از راهکارهای مهم برای استفاده بهینه از آب، بازچرخانی، تصفیه و استفاده مجدد از آب ها به ویژه در کشاورزی است و ایران هم باید در این راستا گام بردارد.

  اختر با یادآوری گسترش روزافزون کشاورزی و بهره‌برداری از آب در این حوزه، همچنین نقش مهم کشاورزی در اقتصاد و اشتغال کشورها، خاطرنشان کرد: ضمن حفظ این حوزه مهم اقتصادی باید به راهکارهای استانداردسازی شیوه‌های کشت و آبیاری نیز توجه داشت.

  وی اشاره ای هم به دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه جهان داشت و گفت: بخشی از مشکلات این اکوسیستم ارزشمند ناشی از خشکسالی است.

  دبیر اجرایی اسکاپ با بیان اینکه طوفان‌های گرد و غبار یکی از بلایای طبیعی جهان و ناشی از خشکسالی است، اظهار کرد: همکاری خوب ایران و اسکاپ در این حوزه ادامه خواهد داشت و مکانیزم تسهیم اطلاعات و دانش پیرامون گرد و غبار از جمله مواردی است که می‌تواند ذیل چهارچوب همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه قرار گیرد.

  معاون دبیرکل سازمان ملل ضمن تاکید بر نقش تحریم ها به عنوان مانع مهم بهبود وضعیت محیط زیست ایران، تصریح کرد: باید راهکاری برای حل این مشکل پیدا کرد.

  وی گفت: گرچه ظرفیت‌های اسکاپ به‌طور کامل برای انجام مطالعات فنی در این حوزه به کار گرفته شده اما باید ساز و کاری برای بهره گیری از ظرفیت های مالی نهادهای مرتبط همچون بانک جهانی فراهم شود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار