رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 13 December
 • جریان اصلاحات با حاشیه‌نشینی مطلقی که پس از سال ۸۸ متحمل شد، در انتخابات ۹۲، ‌۹۴ و ۹۶ با رویکردی ائتلافی حضور یافت و دوباره به عرصه اجرایی و تقنینی بازگشت.

  به گزارش عصرساری،جریان اصلاحات با حاشیه‌نشینی مطلقی که پس از سال ۸۸ متحمل شد، در انتخابات ۹۲، ‌۹۴ و ۹۶ با رویکردی ائتلافی حضور یافت و دوباره به عرصه اجرایی و تقنینی بازگشت. یکی از بحث‌های روز این است که آیا این طیف مهم سیاسی باز هم به همنشینی انتخاباتی با گروه‌های دیگر احتیاج دارد یا این بار با لیستی کاملا درون جریانی در معرض رای مردم قرار خواهد گرفت. ‌«وقایع‌اتفاقیه» دراین‌باره با حسین کمالی عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاحات به گفت‌وگو نشسته است.
  ***

  آیا اصلاحات در انتخابات بعدی هم به ائتلاف نیاز دارد؟ تصور می‌کنید این جریان بدون همراهی اصولگرایان معتدل و میانه‌روها می‌تواند برنده این رقابت باشد؟
  تا انتخابات مجلس دوازدهم دو سال زمان داریم و به همین دلیل، تا به امروز در شورای‌عالی هیچ بحث یا تصمیمی صورت نگرفته است. باید منتظر بمانیم و ببینیم در اسفند ۹۸ شرایط چطور است تا بتوانیم به تصمیمی صحیح برسیم.
  برخی این‌طور می‌گویند که با توجه به تجربه‌های خوبی که در ۹۴ و ۹۶ به دست آمد، جبهه اصلاحات می‌تواند با لیستی کاملا اصلاح‌طلب به انتخابات ورود کند؟
  در اینجا باید به این مهم اشاره کنم که آیا مطمئن هستند که مردم مانند انتخابات پیشین پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد یا نه؟ تکرار می‌کنم، باید منتظر ماند و دید که شرایط کشور چه شکلی خواهد بود تا بتوانیم به تحلیلی صحیح درباره میزان مشارکت برسیم.
  در چه شرایطی می‌توان به حضور مردم امید داشت؟
  این ربط مستقیمی به عملکرد دولت، شوراهای شهر و لیست امید در مجلس شورای اسلامی دارد. درباره دولت با توجه به اینکه دولت فعلی در ماه‌های اول فعالیت خود قرار دارد، نمی‌توان قضاوت مشخصی داشت که شورای شهر پایتخت هم مشمول همین موضوع می‌شود. اما قاطعانه می‌گویم که لیست امید بعد از ورود به مجلس طوری بود که می‌توان گفت، عملکردش چنگی به دل نمی‌زند.
  یعنی کارنامه اصلاح‌طلبان مجلس را ضعیف می‌دانید؟
  من نگفتم، ضعیف. اما به‌هرحال توقع این بود که آنهایی که با قرارگرفتن در لیست امید به بهارستان راه یافتند، رفتار و تصمیم‌های بهتری را از خودشان به نمایش بگذارند. تاکید می‌کنم که هیچ‌کس از کارنامه اصلاح‌طلبان مجلس رضایت کاملی ندارد.
  با این توضیح‌ها شرایط اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

  همه چیز بستگی به این دارد که در این دو سال باقی‌مانده مردم چه شرایطی را در کشور تجربه کنند. اگر احساس آرامش و اطیمنان داشته باشند، نتیجه‌های سه انتخابات گذشته تکرار می‌شود اما اگر ناامیدی باشد، نمی‌توانیم منتظر رای چندباره مردم باشیم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار