رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 14 December
 • یکی از نزدیکان محمود عباس پس از گفت‌وگو با وزیر امور خارجه سابق آمریکا در لندن فاش کرد که جان کری از رئیس تشکیلات خودگردان خواسته تا روحیه خود را حفظ کند و تسلیم خواسته‌های رئیس‌جمهوری آمریکا نشود.

  به گزارش عصرساری،به نوشته اورشلیم پست، این‌که کاخ سفید تأیید می‌کند از زمان «اعلامیه اورشلیم» تماس میان تشکیلات خودگردان و دولت ترامپ کاملا قطع شده است، نشان می‌دهد درواقع دولت پیشین با مقام‌های فلسطینی ارتباط داشته است.

  روزنامه عبری‌زبان معاریو گزارش داد جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در لندن با حسین آغا، یکی از دستیاران نزدیک محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفت‌وگویی طولانی درباره موضوعات مختلف داشته است. طبق گزارش‌ها، آغا جزییات مکالماتش را به اطلاع مقام‌های فلسطین در رام‌الله رسانده است. یک مقام ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین تأیید کرد که این دیدار انجام شده است.حسین آغا یکی از دستیاران نزدیک عباس و یکی از میانجیگران کهنه‌کار صلح با رژیم صهیونیستی است.

  او مذاکرات محرمانه «مسیر لندن» را از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میان فرستادگان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و تحت نظارت و حضور دنیس راس انجام داد. آغا همچنین به همراه یوسی بیلین (از مقام‌های سابق اسراییلی) به تدوین توافق بیلین – عباس در دهه ۹۰ میلادی کمک کرد. او یکی از حامیان سرسخت روند صلح و از افراد بسیار نزدیک به عباس محسوب می‌شود که شبکه‌ گسترده‌ای از ارتباطات با عوامل بسیاری ازجمله اسراییلی‌ها دارد. براساس این گزارش، جان کری هنگام گفت‌وگو از حسین آغا خواست تا پیامی را به عباس برساند و به او بگوید: «محکم باش و قوی بمان.» او گفت: «به عباس بگو روحیه خود را قوی نگه دارد و زمان بخرد. او نباید شکست بخورد یا تسلیم خواسته‌های رئیس‌جمهوری ترامپ شود.» به گفته کری، ‌ترامپ برای مدت زیادی در این سمت نمی‌ماند. گزارش شده است که احتمال دارد ظرف یک‌سال ترامپ از کاخ سفید برود.کری به فلسطینیان پیشنهاد کمک داد تا تلاشی برای پیشرفت روند صلح باشد و به عباس توصیه کرد تا طرح صلح خودش را ارایه کند. کری گفته است: «شاید زمان آن رسیده باشد که فلسطینیان اصول صلح خودشان را تبیین و یک طرح مثبت ارایه کنند.» او متعهد شد تا از تمام قابلیت‌ها و ارتباطاتش برای حمایت از چنین طرحی استفاده کند. او از طریق حسین آغا از رئیس تشکیلات خودگردان خواست به آمریکا یا دولت ترامپ حمله نکند و در عوض روی حملات شخصی علیه شخص ترامپ متمرکز شود که به گفته کری، به تنهایی و مستقیما مسئول این اوضاع است.

  براساس این گزارش، وزیر خارجه سابق آمریکا با اشاره به ترامپ از عبارت ناخوشایند و حتی بدتر استفاده کرد. کری پیشنهاد داد تا برای تدوین یک ابتکار عمل جایگزین کمک کند و وعده داد تا حمایت جامعه بین‌الملل خصوصا اروپایی‌ها و کشورهای عربی را جلب کند. رئیس پیشین دستگاه دیپلماسی آمریکا به این نکته اشاره کرد که بسیاری از سیاستمداران آمریکایی و نیز جامعه اطلاعاتی آمریکا از عملکرد ترامپ و شیوه رهبری او بر آمریکا ناراضی هستند. او همچنین مخاطب خودش را با این گفته که با جدیت نامزدی برای ریاست‌جمهوری در ۲۰۲۰ را بررسی می‌کند، شگفت‌زده کرد. وقتی از او درباره سن بالایش سوال شد، او گفت که پیرتر از ترامپ نیست و مشکلی از این بابت ندارد.

  حسین آغا در گزارش مکالمه‌اش نوشت، جان کری به نظر درباره همه مسائل هیجان‌زده و پرانرژی بود و خودش را به‌عنوان فردی نشان داد که مشتاق کمک به تحقق رویای صلح میان اسراییلی‌ها و فلسطینیان است. براساس این گزارش، کری توضیح داد که حتی حزب جمهوریخواه هم نمی‌داند با ترامپ چه کند و از او بسیار ناراضی است و صبوری و توقفی لازم است تا بتوان از این دوره دشوار گذر کرد.

  اورشلیم پست نوشته است: منطقی است که فرض کنیم دولت نتانیاهو از جزییات این گفت‌وگو برای اثبات این تئوری که جان کری حامی فلسطینیان است، استفاده کند. مشخص نیست که آیا این تئوری منطبق با واقعیت باشد یا خیر. باید به یاد داشت که کری برای چندین دهه یکی از دوستان قدیمی نخست‌وزیر اسراییل و حامی همیشگی اسراییل بوده است. او معتقد به یک روند صلح حقیقی برای هر دو طرف و همچنین بقای «اسراییل» است و راه‌حل دو کشور را تنها گزینه واقع‌بینانه می‌داند که اسراییل را قادر می‌سازد جایگاهش را حفظ کند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار