رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
 • همزمان با پیشروی ارتش ترکیه در عملیات جدید خود در شمال سوریه منابع در سازمان ملل اعلام کردند، شورای امنیت امروز (دوشنبه) جلسه‌ای را برای بررسی بحران روزافزون انسانی در این کشور در پی عملیات “شاخه زیتون” ترکیه علیه شبه نظامیان کرد در عفرین سوریه برگزار می‌کند.

  به گزارش عصرساری، قرار بود شورای امنیت جلسه‌ای را برای شنیدن گزارش مارک لوکوک، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه درباره سفر اخیرش به سوریه برگزار کند.

  بنا به درخواست فرانسه در این جلسه پشت درهای بسته حمله نظامی ترکیه به عفرین و نیز عملیات نظامی ارتش سوریه در ادلب و غوطه شرقی هم بررسی خواهد شد.

  ترکیه عملیاتی را برای طرد نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد از منطقه عفرین در شمال سوریه از عصر شنبه آغاز کرده است.

  تسلط ارتش آزاد سوریه بر مناطق استراتژیک عفرین

  نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه در روز یکشنبه بر چندین منطقه نظامی و استراتژیک که تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال غرب عفرین در حومه حلب در شمال سوریه بود، تسلط یافتند. ارتش ترکیه اعلام کرد، بیش از ۱۵۰ مقر و انبار تسلیحات آنها را منهدم کرد و ارتش آزاد سوریه بر مناطق استراتژیک تسلط دارد.

  ارتش آزاد سوریه با حمایت یگان‌های ترکیه تا چندین کیلومتر وارد خاک سوریه شده‌اند و چهار تپه استراتژیک در دو منطقه شیخ حدید و راجو در غرب عفرین در حومه حلب را تحت تسلط دارند. آنها همچنین بر دو روستای شنگال و اده مانلی در شمال غرب عفرین تسلط یافتند.

  این تپه‌ها دارای اهمیت استراتژیک هستند چراکه احتمالا به نیروهای مهاجم کمک می‌کنند از چند جهت به شهر یورش ببرند. ورود نیروهای ترکیه از بخش شمال غربی برای یگان‌های مدافع خلق کرد که دژهایی در بخش شرقی ایجاد کرده‌ بودند، غیرمنتظره بود.

  گسترش دایره حمله

  الجزیره به نقل از منابع نظامی گزارش داد، انتظار می‌رود دایره حمله در ساعات آینده گسترش یابد چراکه احتمال دارد نیروهای ترکیه از محور شرقی به عفرین یورش ببرند. تجهیزات جدید نظامی نیز برای نیروهای ترکیه وارد شهر اعزاز در حومه حلب شده است.

  ارتش آزاد سوریه نیز مدعی شد، سه شبه نظامی وابسته به یگان‌های مدافع خلق کرد را در شمال غرب عفرین به اسارت خود در آورده است.

  در مقابل یگان‌های کرد در عفرین از زبان سخنگوی خود اعلام کردند، دو تانک ترکیه را در جریان ممانعت از حمله گسترده ارتش آزاد و نیروهای ترکیه در منطقه بلبل و روستاهای حمام و دیکمادش در شمال و غرب عفرین منهدم کرده و چهار نیروی ترکیه را از پای درآورده‌اند.

  حمله زمینی ارتش ترکیه نیز در دومین روز عملیات نظامی این کشور انجام شد. این عملیات تحت عنوان شاخه زیتون با هدف نابودی کسانی است که ترکیه آنها را تروریست می‌خواند. ترکیه می‌خواهد با دور کردن کردها از عفرین مرزهای خود را امن کند. عفرین در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار