رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
 • الخميس ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Thursday 5 December
 • مدیرعامل شرکت ملی نفتکش گفت: زمان انتقال پیکر دریانوردان بعد از اتمام نتایج DNA تمامی خانواده‌های آنها خواهد بود.

  به گزارش عصرساری،سیروس کیان ارثی در دومین روز از مراسم یادبود جان‌‌باختگان نفتکش سانچی که در محل شرکت ملی نفتکش و با حضور تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان و جامعه دریانوردی، تعدادی از مدیران و مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت ملی نفتکش برگزار شد، گفت: هیچ کس باور نمی‌‌کند چنین اتفاقی بیفتد اما افتاد و عزیزانی که هر کدام از آنها بالاترین درجات انسانیت و عشق به دریا را داشتند به شهادت رسیدند.

  تلاش می‌کنیم حقوق شهدای سانچی احقاق شود

  وی افزود: آنها علاقه‌مند به کشور بودند. آنها شهدای اقتصاد مقاومتی و سربازان این سرزمین بودند که برای اقتصاد کشور رفتند چه در زمان جنگ و چه در زمان تحریم و چه اکنون کشور واقعا به این سربازان احتیاج داشت اما آنها رفتند و ما شرمنده همه‌شان شدیم.

  مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی بر اقدامات انجام شده برای در نظر گرفتن امتیازات خانواده شهدا برای بازماندگان این دریانوردان اظهار داشت: همه اقدامات انجام شده است. این شهدا در راه خدمت و اقتصاد کشور پا به عرصه گذاشتند. تمام تلاش این است که حق و حقوقشان که از جان‌شان مایه گذاشتند محقق شود.

  گزارش VDR و مصاحبه با سرنشینان کریستال به ما برسد نتایج بررسی‌ها را اعلام می‌‌کنیم

  کیان ارثی ادامه داد: مرحله به مرحله تمام اقدامات انجام می‌شود، امیدواریم که بتوانیم حداقل کاری که می‌‌‌کنیم این باشد که شرایط بهتر و ایده‌‌آل‌تری را برای خانواده‌‌شان ایجاد کنیم.

  وی درباره مصاحبه با سرنشینان کشتی چینی تصریح کرد: در حال حاضر افراد ما در منطقه حضور دارند و تمام مراحل مرتب پیگیری می‌‌شود و زمانی که گزارش VDR و مصاحبه با سرنشینان کریستال به ما برسد نتایج بررسی‌ها را به صورت کامل اعلام می‌‌کنیم.

  زمان انتقال پیکر دریانوردان بعد از اتمام نتایج DNA تمامی خانواده‌های آنها است

  مدیرعامل شرکت ملی نفتکش در دیگر پاسخ سوال ایلنا، مبنی بر زمان انتقال پیکرها به کشور خاطرنشان کرد: وقتی نتایج DNA خانواده‌ها مشخص شود، پیکرها به ایران منتقل می‌شوند. در این رابطه با کنسول ایران در چین هماهنگ شده که به محض مشخص شدن نتایج پیکر دریانوردان به ایران باز می‌‌گردد.

  کیان ارثی افزود: زمان آن بستگی به پروسه اقدامات چین دارد که نتایج را به ما نیز اعلام کنند. اولین اولویت این است که ما نتایج DNA را اعلام کنیم. در این خصوص در کنسول و نماینده ما در چین حضور دارد و در اولین فرصت اقدامات انجام می‌شود اما با توجه به اینکه فعلا در شرایط بحران در خانواده‌ها هستیم، به محض اینکه خانواده‌هایی که تست DNA در مورد آنها انجام نشده به تهران بیایند اقدامات انجام شده و امکان انتقال پیکرها را به کشور خواهیم داشت.

  چینی‌ها تلاش خود را انجام داده‌اند

  وی درباره اظهارنظرهای اولیه در زمان حادثه مبنی بر عدم همکاری چینی‌ها و تغییر بیانات مسئولان بعد از اعلام خبر جان باختن تمامی خدمه نفتکش ابراز داشت: طبق مدارکی که کشتی‌‌های صیادی برای ما فرستادند، تصورات اولیه ما تغییر کرد ما فکر می‌کردیم که انفجار فرصت را به دریانوردان ما داده است اما شدت آن به حدی بود که این فرصت از آنها سلب شده بود.

  مدیرعامل شرکت ملی نفتکش اضافه کرد: سیستم‌‌های حرارت‌سنجی نشان می‌دادند که حرارت کشتی خیلی بالا است و استفاده از پمپ برای خاموش کردن آن میسر نبود. ما اصرار داشتیم که از پمپ استفاده شود اما طبق مسایل فنی استفاده از پمپ باعث بخار آن می‌شد بنابراین ابتدا باید کشتی سرد می‌شد و بعد از پمپ استفاده می‌شد.

  کیان ارثی یادآور شد: با توجه به اقدامات فوق‌الذکر ما به این نتیجه رسیدیم که چینی‌ها تلاش خود را انجام داده‌اند اگر می‌خواستند کاری نکنند بزرگترین آتشخوارهایی که در منطقه و دنیا وجود دارد به کار نمی‌گرفتند.

  وی درباره اینکه پیکری که در روزهای اولیه یافت شد و فرصت اینکه لباس ایمنی و نجات را برتن کند نیز بیان کرد: در این مورد نیز فقط پیش‌‌بینی است که فرصت داشته است یا خیر ممکن است از ابتدا این لباس را در تن داشته باشد بنابراین تا زمانی که VDR بازخوانی نشود نمی‌‌توانیم در رابطه با مسایل حقوقی این اتفاق صحبت کنیم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار