رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • الأحد ۸ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Sunday 31 May
 • مقام های آمریکایی اعلام کردند که ایالات متحده در نظر دارد کمک های خود را به «آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک» (آنروا) به شروطی از جمله بازگشت فلسطینی ها به مذاکرات صلح با اسرائیل مشروط کند.

  به گزارش عصرساری،مقام های آگاه آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند که برای ادامه کمک ها به آنروا لازم است که تغییراتی در این آژانس ایجاد شود. یکی از پیشنهادهای در حال بررسی این است که فلسطینی ها ابتدا به مذاکرات صلح با اسرائیل بازگردند. وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که «تصمیم گیری در این باره در حال بررسی است.» اما کاخ سفید در این خصوص اظهارنظری نکرده است.

  به گفته مقام های آمریکایی، دولت ترامپ تا روز سه شنبه تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد. «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه و «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا از قطع بخشی از کمک ها به فلسطینی ها حمایت می کنند. تیلرسون و متیس این طرح را در پاسخ به درخواست های نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ارائه کردند. هیلی خواستار اتخاذ تدابیر و اقدامات شدیدتری علیه فلسطینی ها شده بود.

  هیلی خواستار قطع کامل کمک ها به آنروا شده بود. اما تیلرسون، متیس و سایر مقام های آمریکایی می گویند که قطع کامل کمک ها به ثباتی در خاورمیانه به ویژه اردند که میزبان صدها هزار آواره فلسطینی است، دامن می زند.

  آمریکا بیشترین کمک را به آنروا می دهد و در مجموع 30 درصد از بودجه آن را تامین می کند. آمریکا در سال 2016 حدود 355 میلیون دلار به آنروا کمک کرد و قرار بود که امسال نیز به همین میزان کمک کند. اما ترامپ که در احیای روند صلح ناکام مانده است، اخیرا در صفحه شخصی خود در توئیتر از کمک به آنروا انتقاد کرد.

  آنروا خدمات بهداشتی، آموزشی و اجتماعی در اختیار فلسطینی های ساکن کرانه غربی، نواز غزه، اردن، سوریه و لبنان قرار می دهد. صدها هزار فلسطینی در پی جنگ 1948 از خانه و کاشانه خود آواره شدند. تخمین زده می شود که پنج میلیون آواره فلسطینی و فرزندانشان در خاورمیانه و مناطق دیگر حضور داشته باشند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار