رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
 • الخميس ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Thursday 5 December
 • حسن بهشتی پور؛ کارشناس مسائل بین‌ الملل در روزنامه ایران نوشت: دونالد ترامپ در شرایطی ناچار شد تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کند که هم منافع امریکا و هم منافع سایر طرف های امضا‌کننده توافق هسته‌ای ایجاب می‌کند این توافق ادامه یابد و هر کشوری که آن را نقض کند ضرر می‌کند، اما بیشترین ضرر متوجه امریکا خواهد بود.

  به گزارش عصرساری،ترامپ در شرایطی با برجام به مواجهه برخاسته که بیش از آنکه از تجارب سیاسی بهره بگیرد از ویژگی‌های یک تاجر برای پیگیری اهدافش استفاده می‌کند. او یک بازرگان است و به ریسک‌پذیری و زیاده خواهی عادت کرده است. بدون چانه زنی، ریسک‌پذیری و زیاده خواهی راهی برای رسیدن به اهدافی که او وعده تحققش را به حامیانش داده است، فراهم نخواهد شد. ترامپ با ویژگی‌های یک تاجر با مسائل مهم سیاست خارجی امریکا از جمله توافق پاریس، اتحادیه ناتو و توافق هسته‌ای برخورد می‌کند.

  رئیس جمهوری امریکا بخوبی دریافته است که برجام یک قرارداد محکم است که ذیل قطعنامه 2231 قرار گرفته و جنبه بین‌المللی پیدا کرده است. اما او در حالی که می‌داند براحتی نمی‌تواند درباره اجرای این توافق مانع تراشی کند، می‌کوشد آن بحثی را که باراک اوباما نتوانست در مذاکرات و چانه زنی‌های سیاسی درباره ایران به سرانجام برساند، بررسی کرده و در چهار محور مطرح کند. چهار محوری که آنها را به امضای بعدی فرمان تعلیق تحریم‌های هسته‌ای‌اش گره زده و در 120 روز برای خود مهلت گذاشته تا آنها را اجرایی کند. در واقع او این فرصت را فراهم کرده تا سایر کشورهای اروپایی را با خود همراه کند.
  در حالی که واکنش جامعه بین‌المللی بویژه سایر کشورهای طرف توافق هسته‌ای بخوبی ثابت کرده که بعد از پایان این 120 روز فرصت، اتفاقی در خصوص همراهی اروپایی‌ها با واشنگتن رخ نخواهد داد. اینک یکی از مشکلات ترامپ این است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، هند و چین و کشورهایی که طرف اصلی تجاری امریکا هستند با آن همراهی نمی‌کنند چون بخوبی دریافته‌اند که هیچ منطقی در تصمیم دولت امریکا درباره برجام وجود ندارد و در جایی که آژانس انرژی هسته‌ای 9 بار تأیید کرده ایران تمام ضوابط برجام را رعایت کرده، برای افزودن بندهایی به توافق هسته‌ای پافشاری می‌کند که با ماهیت این توافق تعارض دارد.
  از جمله اینکه در برجام تعیین شده ایران بعد از 10سال غنی‌سازی را به‌صورت عادی ادامه دهد اما ترامپ می‌گوید محدودیتی که برای سطح غنی‌سازی ایران تعیین شده باید به صورت مادام العمر باشد که این نقض غرض است و شدنی نیست.از سوی دیگر ترامپ می‌خواهد با کمک اتحادیه اروپا، سایر موضوعات مانند بحث حقوق بشر یا آنچه بی‌ثبات‌سازی منطقه‌ای و حمایت ایران از تروریسم می‌نامد را برجسته کند و بر مبنای آن تحریم‌هایی را وضع کند که عملاً برجام را برای ایران بی‌خاصیت کند.
  منتهی این تحریم‌ها زمانی می‌تواند بی‌خاصیت شود که اتحادیه اروپا، ژاپن هند و چین هم تبعیت کنند که بسیاربعید است وارد این زمینه شوند زیرا هم منافعشان ایجاب نمی‌کند و هم اینکه خودشان با امریکا برسر مشی و بحران های بین‌المللی که درست کرده، اختلاف دارند. بنابراین اروپا نمی‌خواهد با طناب پوسیده ترامپ وارد چاه بحران شود. از این‌رو قابل انتظار است که ترامپ نتواند در پیگیری اهدافش یعنی همراه ساختن اروپا با خود درباره ایران و بی‌اثر کردن برجام برای ایران موفق شود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار