رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۱۲ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Tuesday 10 December
 • توفان زمستانی هفته گذشته یک بنای تاریخی در شمال آمریکا را به بخش کانادایی اقیانوس اطلس در حد فاصل ایالت مِین و استان نیوبرانزویک رانده است. این موضوع میان کانادا و آمریکا بر سر چگونگی بازگرداندن بقایای این اثر تاریخی تنش ایجاد کرده است.

  به گزارش عصرساری،

  توفان آثار باستانی آمریکا را به کانادا برد

  توفان زمستانی هفته گذشته یک بنای تاریخی در شمال آمریکا را به بخش کانادایی اقیانوس اطلس در حد فاصل ایالت مِین و استان نیوبرانزویک رانده است. این موضوع میان کانادا و آمریکا بر سر چگونگی بازگرداندن بقایای این اثر تاریخی تنش ایجاد کرده است.

  به گزارش بی بی سی، بنای قدیمی فرآوری شیلات در ساحل لوبک ایالت مین، قدیمی‌ترین بنای سالم در نوع خود است که از اوایل قرن بیستم تا دهه ۹۰ میلادی برای مصارف صیادی و فرآوری محصولات دریایی به کار می‌رفت اما پس از آن در تعلق یک موسسه خصوصی قرار گرفت و به یک موزه صیادی تبدیل شده بود.

  این بنا در فهرست میزاث فرهنگی آمریکا به ثبت رسیده است.

  در جریان توفان زمستانی شدیدی که هفته گذشته در شرق و شمال‌شرق آمریکا درگرفت، این بنا پس از فروریخت پایه‌هایش به روی آب افتاد و به سمت جزیره‌ کمپوبلو که در بخش کانادایی اقیانوس اطلس در این منطقه است به حرکت افتاد.

  این ماجرای نادر اکنون میان موسسه مالک این بنا در آمریکا و مقام‌های استان نیوبرانزویک کانادا تنش‌زا شده است.

  در حالی که مسئولان موسسه غیردولتی نگهدارنده از این بنا می‌گویند آماده جمع‌آوری بقایای آن هستند طرف کانادایی گفته باید ابتدا مراحل قانونی این عملیات طی شود.

  آن طور که راچل روبر، مدیر انجمن غیردولتی مک‌کوردی مدعی شده برخی از سودجویان با اره و تیشه به جان بقایای این بنا افتاده‌اند و نگرانی نسبت به آسیب دیدن بیشتر آن افزایش یافته است.

  اما این اظهارنظر به مزاج مقام‌های کانادایی خوش نیامده؛ کانادایی‌ها می‌گویند چنین ادعاهایی اهانت به ساکنان جزیره کمپوبلو است.

  بخش مهمی از سقف، کف، دیوارهای جانبی و شومینه این بنا از توفان جان سالم به در برده است.

  یک مقام محلی کانادایی به بی‌بی‌سی گفته آنها هشتم ژانویه در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و مشغول هماهنگ کردن برای آغاز عملیات بازگرداندن بقایای این بنا هستند.

  آن طور که گزارش شده قرار است یک تیم پیمان‌کاری مشترک میان کانادا و آمریکا این عملیات را از روز ۱۷ ژانویه آغاز کنند.

  این تنش تا به آنجا بالا گرفته که کارل دنیسون، یکی از مقام‌های لوبک آمریکا به نیابت از خانم روبر عذرخواهی کرده و گفته چنانچه این اظهارات موجب رنجش همسایگان کانادایی شهر لوبک شده، او از همه آنها پوزش می‌طلبد.

  خانم روبر هم پس از بالا گرفتن تنش‌ها، عذرخواهی کرده است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار