رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
 • الجمعة ۲۸ جماد أول ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 24 January
 • غلامحسین دوانی عضو انجمن حسابداران خبره در روزنامه شهروند نوشت: قدرت اقتصادی جهان به سمت آسیا می‌چرخد. آخرين تحقيقات اقتصادي موسسه حسابرسي PWC (Price Water house Coopers) در مورد پيش‌بيني اقتصاد جهان از سال‌هاي ٢٠٣٠ تا ٢٠٦٠ نشان‌دهنده تغييرات شگرف و ايجاد قدرت‌هاي نوظهور و تغيير قطب‌بندي و بلوك‌هاي اقتصادي است.

  به گزارش عصرساری،براساس این گزارش، اقتصادهای چین، هند، اندونزي، روسیه می‌رسد و البته این چشم‌انداز برای ایران هم جایگاه پانزدهم اقتصاد جهان را پیش‌بینی کرده است. حالا در شرایطی که اقتصادهای نوظهور با رقابتی مثال‌زدنی درحال توسعه هستند، اقتصاد ایران همچنان درگیر رانت‌خوارها و فساد گسترده است و این موضوع می‌تواند چشم‌انداز توسعه کشور را سالیان طولانی به عقب بیندازد. ناگفته نماند که در این میان سرعت اصلاح سیاست‌های نادرست اقتصادی بسیار کُند است و همین موضوع می‌تواند فرصت طلایی توسعه را از ایران بگیرد.

  سرعت رشد سرمايه‌داري جهاني و نقش بازارهاي نوظهور، اقتصاد جهان را متلاطم و نقشه راه و كره خاكي را متناقض و پرپیچ‌وخم كرده است. حجم توليد داخلي چين در‌ سال ٢٠٦٠ (١٧٠ تريليون دلار) به‌تنهايي بيش از حجم توليد ناخالص داخلي ١٦٢ كشور جهان در‌ سال ٢٠١٧ (٩٥ تريليون دلار) خواهد شد، لذا ترس و واهمه آمريكا از نقش چين در شرایط فعلی و آینده، قابل تأمل و تعمق می‌شود! اندونزي به جایگاه چهارمين قدرت اقتصادي جهان (١/٢٦ تريليون دلار) و روسيه به پنجمين جايگاه جهان (٤/١٤ تريليون دلار) دست خواهند يافت.

  تولید ناخالص داخلی عربستان سعودي با دارا شدن ٧/٦ تريليون دلار جايگاه سيزدهم جهان و ايران با دارا شدن ١/٦تريليون دلار جايگاه ١٥ جهان ( قبل از کره‌جنوبی و کانادا) را اشغال خواهند كرد. البته نبايد فراموش كرد كه اين برآورد و پيش‌بيني‌ها با فرض تداوم رشد اقتصادي و در شرايط صلح جهاني صورت گرفته لذا دولتمردان و مسئولان بايد كوشش نمايند از ورود به ورطه جنگ و درگيري و هر گونه ماجراجویي كه ظرفيت اقتصادي كشور را به سراشيبي سوق می‌دهد، اجتناب کنند و کوشش نمایند هزینه‌های رفاه اجتماعی را که موجب بهبود کارایی، اشتغال و نشاط جامعه تولید می‌شود را به بهای نابرابری و بی‌سامانی اقتصادی و پرکردن جیب رانت‌خواران دلال و ویران‌سازی نیروی انسانی است، انجام ندهند و از به‌کار بردن تئوری‌های ویرانگر کسانی که خود رانت‌بگیر دولت بوده و هستند (خانه و آپارتمان‌های سهمیه‌ای و…) برحذر باشند. نمايه زير قدرت‌هاي اقتصادی بيست‌گانه را از ٢٠٣٠ تا ٢٠٦٠ براساس تولید ناخالص داخلی بر مبنای ارزش جایگزینی به‌میلیون دلار (مستخرجه از گزارش PWC) نمايش مي‌دهد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار