رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 17 December
 • گزارشی از رسیدن اپیدمی آلودگی هوا به ساری

  خداحافظ هوای پاک

  اما معضل آلودگی هوا، تنها به پایتخت خلاصه نمی‌شود و امروز در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران، معضل آلودگی هوا همراه با گردوغبار به مهم‌ترین نگرانی مردم تبدیل‌شده است.

  به گزارش عصرساری، هوا، یا همان عنصر شیمیایی حیات‌بخش و دوست‌داشتنی (اکسیژن)، حیاتی‌ترین نیاز هر انسانی برای بقاست. عنصری که در نبود آن، حیات برای انسان‌ها غیرممکن خواهد بود. نکته‌ی عجیب ماجرا اما اینجاست که همین عنصر شیمیایی محبوب و حیات‌بخش، اکنون سال‌هاست که حیاتش توسط همین انسان‌ها که حیاتشان به حیات او بسته است، به مخاطره افتاده است. انواع و اقسام آلاینده‌های هوا، سوخت‌های ناقص فسیلی، بنزین‌های فاقد استاندارد، سوخت صنایع سنگین، همه و همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این عنصر حیاتی را از زندگانی انسان‌ها حذف کنند.

   

  * تعریف آلودگی هوا

  آلودگی هوا، تغییر در ویژگی‌های طبیعی جوّ براثر مواد شیمیایی، ریز گردی یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جوّ یا اتمسفر نیز سامانه‌ی گاز طبیعی پویا و پیچیده‌ای‌ است که زندگانی در سیاره‌ی زمین به آن وابسته ‌است. آلودگی هوا با (دوسوم موارد مرگ ناشی از انواع آلودگی)، بیش از هر آلودگی دیگری جان انسان‌ها را گرفته است. پس‌ازآن، آلودگی آب، با بیش از (۱/۸ میلیون مرگ)، دومین عامل مرگ‌ومیر بوده است. آلودگی هوا ممکن است براثر عوامل طبیعی، (مانند فعالیت آتش‌فشان‌ها)، یا مصنوعی (براثر انواع فعالیت‌های آلوده‌کننده‌ی هوا توسط انسان‌ها) باشد؛ که در این میان، بیشتر آلودگی‌های مصنوعی ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌هاست.

   

  * آثار مخرب آلودگی هوابر روی انسان‌ها

  در جهان سالیانه ۳ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای توسعه‌یافته هستند. در برخی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است. این مرگ‌ومیر به‌طور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس، سکته‌ی قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است.

  آلودگی هوا به روش‌های گوناگونی می‌تواند آثار زیان‌بار درازمدت و کوتاه‌مدتی بر سلامت انسان‌ها بگذارد. تأثیر آلودگی هوابر افراد مختلف متفاوت است. آسیب‌پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.

  معمولاً میزان آسیب بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیان‌بار مانند تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی دارد. صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اُزون، خطری است که هر ۳ نفر از ۵ نفر با آن روبرو هستند.

  متخصصان معتقدند که موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می‌شود دارای ترکیباتی است که باعث نابودی بافت‌های مختلف بدن خواهد شد. این مواد از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب سلول‌های بدن می‌شود. درواقع تجمع این مواد در بدن هنگام آلوده بودن هوا به دلیل داشتن اکسیژن ناپایدار و واکنش با یک سلول، آن را اکسید می‌کند.

   

  * تهران، آلوده‌ترین شهر ایران

  حیات اکسیژن بیش از همه‌ی شهرهای ایران، در تهران، در معرض خطر مرگ و نابودی قرارگرفته است. هوای این شهر سال‌هاست بنا به دلایل مختلفی ازجمله استفاده از بنزین‌های غیراستاندارد مدت‌هاست در آرزوی اندکی اکسیژن تازه به سر می‌برد. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، تهران بین ۲۹۷ کلان‌شهر جهان، ازنظر وجود آلاینده‌ها در رتبه سی‌ام قرار دارد و شاخص آلودگی این شهر برابر با ۸۶.۱۳ در سال ۲۰۱۵ میلادی اندازه‌گیری شده و این در حالی است که آلودگي هوا، از سوي سازمان سلامت جهاني (WHO) به‌عنوان يكي از 10 ريسك اصلي متوجه سلامت افراد در دنيا معرفی‌شده است. بنا به آخرین اعلام نتایج این سازمان، سالانه نزديك به 3.7 ميليون نفر در سراسر دنيا براثر آلودگي هوا به مرگ زودرس دچار مي‌شوند و طبیعی است كه با تمركز جمعيت در كلان‌شهر‌ها و مصرف بالاي انرژي در اين نقاط، افزايش ميزان آلاينده‌هاي هوا محسوس‌تر است.

   

  * معضل همه‌گیری آلودگی هوا

  اما معضل آلودگی هوا، تنها به پایتخت خلاصه نمی‌شود و امروز در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران، معضل آلودگی هوا همراه با گردوغبار به مهم‌ترین نگرانی مردم تبدیل‌شده است.

   

  * هوای آلوده در ساری

  صبح روز گذشته وقتی برای رفتن به محل کار، سوار تاکسی شده بودم، در یک‌لحظه، شنیدم که گوینده خبر در رادیو نام مرکز استان مازندران را در میان دیگر شهرهای آلوده ایران نام برد. متعجب شدم و با خود گفتم لابد اشتباهی صورت گرفته است اما وقتی به ایرنای مازندران، مراجعه کرده و باخبری با عنوان «پای آلودگی هوا به ساری، مرکز مازندران هم کشیده شد» مواجه شدم، فهمیدم اشتباهی صورت نگرفته است. حسینعلی ابراهیمی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، گردوغبار حاکم بر فضای شهر ساری، مرکز مازندران که از بامداد روز گذشته شروع‌شده بود را آلودگی ناشی از سوخت فسیلی به‌خصوص گاز مونواکسید کربن و ریز گردهای داخلی دانست. وی افزود: سطح گردوغبار فضای شهر ساری به‌صورت لحظه‌ای در برخی از ساعات به زیر 10 میکرون رسید که تا مرز بحران فاصله دارد. ابراهیمی اظهار داشت: در مازندران به‌خصوص شهر ساری ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود ندارد که بتوان سطح آن را به‌صورت 24 ساعت اندازه‌گیری کرد و صرفاً پایش به‌صورت لحظه‌ای امکان‌پذیر است.

   

  * احتمال افزایش روزهای آلوده دور از انتظار نیست

  فقدان وجود ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوا در مرکز استان ما را ترغیب کرد تا برای جویا شدن علت ماجرا به سراغ داریوش مقدس، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان برویم. مقدس دراین‌ارتباط به خبر شمال گفت: اینکه مدیرکل محترم حفاظت محیط‌زیست استان، از فقدان ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مرکز استان سخن گفتند، به نظر می‌رسد، در این مورد خاص، بیشتر از هر چیزی مراد از ایستگاه سنجش آلودگی هوا، همان ایستگاه سنجش میزان ریز گردها و گردوغبار است، زیرا در حال حاضر، یک ایستگاه سنجش میزان آلودگی هوا در میدان شهرداری ساری مستقر است که البته ازآنجاکه تنها شعاع چند ده متری اطراف میدان را رصد و پایش می‌کند، چندان قابل‌اعتماد و تعمیم نیست.

  این مسئول در ادامه با اشاره به مکاتبات صورت گرفته درباره‌ی اختصاص اعتبارات لازم برای استقرار 6 ایستگاه سنجش میزان آلاینده‌ی هوا با استانداری و مدیریت برنامه‌ریزی استان، گفت: متأسفانه با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و کاهش نزولات جوّی در طول سال‌های اخیر، احتمال افزایش روزهای آلوده حتی در مرکز استان مازندران نیز قوت گرفته است.

   

  * کاش می‌شد پای آلودگی را قلم کنیم!

  تا دیروز، اگر توسعه نداشتیم، اگر چرخ صنعتمان به‌زور می‌چرخید، اگر زباله‌ها امان ما را بریده بود، اگر صنعت گردشگری‌مان فشل بود و هزاران اگر دیگر…، حداقل دل مان خوش بود که هوایی پاک و تمیز داریم که به همه‌ی نداشته‌هایمان می‌ارزد، اما حالا همین امیدمان نیز رنگ ناامیدی به خود گرفته است.

  بیش از همه شاید دلم برای پایتخت نشینانی می‌سوزد که روزگاری به هوای هوای پاک شمال، راهی مازندران می‌شدند، اما حالا همین اندک امیدشان نیز آرام، آرام به یأس بدل شده است.

   

  منبع: خبر شمال

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار