رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
 • السبت ۹ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Saturday 20 October
 • واکنش‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی به بودجه 97

  از خرج برنامه سازی “یامین‌پور” تا بودجه “حدادعادل”

  با ارائه لایحه بودجه سال 97 از سوی دولت به مجلس و انتشار جزئیات آن موج جدیدی از انتقاد به دولت به راه افتاد و کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به جزئیات موجود در لایحه واکنش نشان دادند.

  به گزارش عصرساری،

  از خرج برنامه سازی
  فرارو- با ارائه لایحه بودجه سال 97 از سوی دولت به مجلس و انتشار جزئیات آن موج جدیدی از انتقاد به دولت به راه افتاد و کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به جزئیات موجود در لایحه واکنش نشان دادند.

  به گزارش فرارو، روز یکشنبه حسن روحانی به مجلس رفت و لایحه بودجه را تقدیم قوه مقننه کرد و مطابق معمول کاربران شبکه‌های اجتماعی وارد عمل شدند و به بررسی بودجه پرداختند و برخی انتقادهای خود را منعکس کردند و عده‌ای دیگر نکات عجیب و خاص در بودجه را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

  مینا که دکترای اقتصاد سیاسی دارد در چندین توییت به موارد مهم بودجه اشاره کرده و دیدگاه و تحلیل خود را نوشته است: «نفت 55دلاری که در مقایسه با سال قبل 5 دلار افزایش را شاهد هستیم. با توجه به قیمت جهانی نفت و تصمیمات اخیر اوپک مبنی بر کاهش نفت در بازار و همچنین عدم ورود نفت شِیل به بازار قابل قبول است. نرخ دلار 3500 تعیین شده است که در مقایسه با سال گذشته که 3200 تعیین شده بود نیز افزایشی است اما نکته مهم اینست که دولت قصد ندارد فعلا نرخ ارز را واقعی کند و صرفا حرکت لاکپشتی را انتخاب کرده است. این نرخ جدید تاثیری زیادی بر بازار دلار ندارد و دلار در همان محدود 3.9 تا 4.2 باقی می‌ماند. درآمد نفتی 106هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به سال قبل شاهد کاهش  12هزار میلیاردی هستیم. درآمد مالیاتی 128.7 هزار میلیارد پیش بینی شده است سال مالی 96 این عدد 116.4 هزارمیلیارد بود که شاهد افزایش هستیم. یارانه 23 هزارمیلیارد پیش بینی شده است که نسبت به سال قبل کاهش شدید را نشان می‌دهد سال جاری میزان یارانه نقدی 42 هزار میلیارد بود که گواه اینست چندین میلیون نفر از یارانه بگیران حذف می‌شوند.»

  مینا در ادامه نوشت: «بودجه عمرانی 60.631 هزار میلیارد است که حدود 11 هزار میلیارد کاهش را نشان میدهد. دولت اعلام کرده است قصد دارد پروژه های نیمه تمام از دولتهای قبل و همچنین دوره خود را تکمیل کند. همچنین دولت پروژها را به دو بخش حاکمیتی و تصدی گری تقسیم کرده است و بنادارد به بخش خصوصی واگذاری هایی شود. سهم صندوق توسعه ملی32% رسیده است، یعنی این میزان از درامد دولت به صندوق واریز میشود. دستورالعمل چگونگی هزینه کرد از صندوق مشخص است. نکته اینست که نسبت به سال جاری سهم صندوق 12%رشد دارد. از جمله درآمدها که برای دولت اضافه شده است همان تعرفه خروج از کشور است، وام ازدواج تغییری نکرده و همچنان سربازی فروخته می‌شود تا بخشی از بودجه را حاصل کنند. حذف ردیف بودجه های ارگان‌ها و سازمان‌های موازی فرهنگی و دینی از نکات مهم دیگر بودجه است که در بودجه وزارت ارشاد گنجانده شده و این سازمانها براساس گزارش عملکرد و کارکردی که داشته اند بودجه دریافت می‌کنند.»

  همچنین حمید در خصوص بودجه 97 نوشت: «بودجه پیشنهادی برای سازمان عقیدتی سیاسی ناجا تقریبا 3 برابر بودجه مرزبانی است. بعد جنوب شرق و شمال غرب مرزبان هامون بخاطر بی امکاناتی کشته میشن! این معیار تعیین بودجه رو از کجا آوردن خدا هم نمی دونه»

  احسان دیگر کاربر شبکه‌های اجتماعی با اشاره به افزایش قیمت نان و کاهش بودجه دانشگاه‌ها نوشت: «در بودجه97 یارانه نان نصف شده، بودجه دانشگاه ها کاهش یافته، مالیات خروج از کشور چند برابر شده، قراره یارانه بین 20 تا 30 میلیون نفر حذف بشه و…اما این یک روی سکه است، روی دیگرش اینه؛ افزایش بودجه حوزه های علمیه، بودجه سه برابری عقیدتی ناجا در مقایسه با بودجه مرزبانی و …»

  زینب ‏ کاربر دیگر به بودجه صدا و سیما اشاره کرده و نوشت: «صداوسیما و ایرنا جز ۹ سازمان زیان‌ده دولتی در بودجه ۹۷ هستن. صداوسیما در حساب‌های جاری هزار و۸۰۰ میلیارد تومان درآمد داره و سه هزار و ۳۲۱ میلیارد تومان هزینه ایرنا هم با یک میلیارد تومان درآمد، ۹۲ میلیارد تومان هزینه داره. این زیان رو من و شما ازجیب می‌دیم که مثلا  یامین‌پور برنامه بسازه تو افق»

  نكيسا نیز به کاهش بودجه صنایع دستی اشاره کرده است و نوشت: «صنایع‌دستی این وسط چه گناهی مرتکب شده بود که سهم‌اش از بودجه۹۷ آب رفت؟» یکی دیگر از کاربران ضمن دفاع از بودجه 97 به واکنش نمایندگان مجلس به بودجه اشاره کرد و نوشت: «بعضی از نمایندگان مجلس گفتند جلوی افزایش عوارض خروج از کشور را می‌گیریم؛ با همین روش می‌توان نقاط ضعف بودجه۹۷ را ترمیم کرد اما از اصل بودجه باید دفاع کرد. این نظارتی‌ترین بودجه پس از انقلاب است و قدم اول برای مهارِ نهادهای غیرپاسخگو که هرگز کسی جرأت نمی‌کرد از آنها بپرسد.»

  یکی از نکاتی که در بودجه بسیار مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود بودجه اختصاص یافته به طلاب و حوزه علیمه است. یکی از کاربران در این باره نوشت: «بودجه حق بيمه طلاب و روحانيون غيرشاغل به 296 ميلياردتومان و بودجه شوراي سياست‌گذاري حوزه‌های علميه خواهران به 271 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده بعد بودجه دانشگاه ايلام، شهركرد و كردستان با هم اندازه يكي از اينا نمي‌شه.»

  در همین خصوص شهرام دیگر کاربر شبکه‌های اجتماعی نوشت: « بودجه شورای سياستگذاری حوزه های علميه خواهران ۲۷۱ میلیارد تومان است و جالب اینکه بودجه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۹۷ فقط ۲۱ میلیارد تومان است.»

  او همچنین نوشت: «به نظرم در لایحه بودجه۹۷ دولت زورش بیشتر به طبقه متوسط رسیده تا بقیه؛ بخشی از این طبقه از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف میشن، بخشی هم با افزایش عوارض خروج از کشور هزینه بیشتری پرداخت می‌کنن و بخش دیگری هم لابد باید افزایش ۱۲هزار میلیارد تومانی درآمد دولت از مالیات را جبران کنند.»

  بعضی دیگر از کاربران انتقادشان به بودجه محیط زیستی دولت بود. عاطفه در این باره نوشت: «برای کشوری که درگیر انواع مشکلات زیست محیطیه این میزان بودجه۹۷  برای سازمان محیط زیست بیشتر شوخیه آقای روحانی. همچنین فلور در این باره نوشت: «مدت زیادی نگذشته از روزی که مردم خوزستان، در ورزشگاه تختی اهواز، یک‌صدا شعار می‌دادند: «ما که هوا نداریم، هنوز هواتو داریم.»  مطالبات زیست‌محیطی حامیان شما در لایحه‌‌ بودجه ۹۷ انعکاس ناچیزی داشت، آقای رئیس‌جمهور»

  حمیدرضا نیز در این باره با تشریح جزئیات نوشت: «بودجه پيشنهادي سازمان  محيط زيست ٢٧٣ ميليارد تومان و بودجه سازمان جنگل‌ها و مراتع ٧٧٨ ميليارد تومان است. جمع بودجه اين دو سازمان كمي بيش از هزار و ٥٠ ميليارد تومان است كه تنها ٠.٠٨٪ (هشت صدم درصد) كل بودجه كشور است!»

  برخی دیگر از کاربران به بودجه‌های کلان که در اختیار برخی سازمان‌ها و نهادها قرار می‌گیرند اشاره کرده بودند. سالار در این باره نوشت: «در بودجه ۹۷ سازمان تبليغات اسلامي ٤٣٠ ميليارد تومن از دولت بودجه دريافت مي كند، يعني حدود ١/٥ برابر بيشتر از سازمان حفاظت محيط زيست!!! خودتان قضاوت كنيد…»

  همچنین طناز با نگاهی طنزگونه نوشت: «بودجه٩٧ حداد عادل 43 ميليارد و 29 ميليون تومان است. در اين بودجه فقط براي واژه گزيني در زبان فارسي 3.5 ميليارد اختصاص دادن يعني هر واژه جديد حدود 12 ميليون و 380 هزار تومان هزينه دارد! حالا واژه هايي كه عوض كرده: از «زیرنَهَنج» به‌جای «هیپوتالاموس» تا «آویزه» به جای «آپاندیس.»

  رضا دیگر کاربر شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از اختصاص بودجه به برخی سازمان‌ها ونهادها نوشت: «چى بگم از  بودجه ٩٧؟ از كجاش بگم؟ عمده  بودجه به نهادهايي داده شده كه خروجى متناسبى ندارن و در يك كلام: با مطالعه بودجه سال آينده قطعاً دليل بسيارى از كمبودها از جمله در بخش محيط زيست براتون روشن ميشه.»

  همچنین  كاوه نوشت: «در برنامه  بودجه ۹۷، ۷۱ میلیارد تومن برای هزینه های یک سال موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی اختصاص داده شده  با این پول میتونیم ۱۰.۰۰۰ شغل پایدار توی بخشی خصوصی ایجاد کنیم.»

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار