رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
 • الثلاثاء ۱۳ شعبان ۱۴۴۱
 • 2020 Tuesday 7 April
 • با مراجعه و شکایت دختر نوجوانی به همراه مادرش به پلیس فتا مبنی بر مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی شاکی در فضای سایبری، رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

  به گزارش عصرساری،رئیس پلیس فتا استان خراسان‌ رضوی گفت: عامل ایجاد گروه منافی عفت در یکی از شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب توسط پلیس فتا خراسان رضوی شناسایی و دستگیر شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، جواد جهانشیری اظهار کرد: با مراجعه و شکایت دختر نوجوانی به همراه مادرش به پلیس فتا مبنی بر مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی شاکی در فضای سایبری، رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

  وی افزود: شاکی که 16‌ ساله است در اظهارات اولیه خود به کارشناسان پلیس فتا با اظهار ندامت از آشنایی خودش در یکی از شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان با متهم عنوان کرد که چند پیام برای متهم ارسال و با عضویت در گروه، راه ورود این متهم را به زندگی خویش باز کرده است.

  رئیس پلیس فتا استان خراسان‌ رضوی ادامه داد: شاکی توسط یکی از دوستانش به گروهی دعوت شده و در این گروه که افراد متعدد و ناشناسی عضو بودند تعدادی از دختران با تعدادی از پسران مطالبی را به اشتراک گذاشته و سایر افراد گروه در این رابطه اظهارنظر می‌کردند تا اینکه یکی از افراد عضو درگروه به محیط خصوصی شاکی آمده و با مهربانی از مطلبی که در رابطه با بیماری‌اش گذاشته بود، سوال کرده و با دلجویی از دکتر متخصصی که قادر به درمان بیماری شاکیه بود مطالبی را برایش ارسال کرده است و در ادامه این آشنایی با سماجت متهم که اطلاعات بیشتری از شاکی داشته باشد، آدرس منزل و مدرسه وی را دریافت می‌کند.

  جهانشیری توضیح داد: متأسفانه از همین جا نقطه مزاحمت برای شاکی آغاز شد و متهم در ادامه برای اینکه آبروی شاکیه را در پیش همسایه و دوستان مدرسه‌اش نبرد، تعدادی عکس از شاکی درخواست کرده و سپس از وی تقاضای 500 هزار تومان پول می‌کند تا عکس‌های شاکی را منتشر نکند و در ادامه برای گرفتن زهر چشم از شاکی تعدادی از عکس‌هایش را برای مادر شاکیه ارسال می‌کند که خوشبختانه به محض اینکه مادر شاکی از جریان مزاحمت مطلع شد به همراه دخترش به دادسرای جرایم رایانه‌ای در مشهد مراجعه کرده و با دریافت مرجوعه قضایی، این مورد مزاحمت را برای شناسایی و دستگیری متهم به پلیس فتا اطلاع داده و کارشناسان پلیس فتا برای دستگیری متهم اقدام خود را آغاز کردند.

  وی تصریح کرد: بلافاصله کارشناسان دایره اخلاقی رسیدگی به جرایم سایبری وارد عمل شده و با اقدامات فنی و پلیسی، متهم را شناسایی و با هماهنگی قضایی وی را دستگیر کردند.

  رئیس پلیس فتا خراسان‌ رضوی گفت: متهم که 19‌ ساله است در مواجهه با ادله فنی جرم خود را پذیرفت و انگیزه خود را از ارتکاب جرم، کسب منفعت مالی عنوان کرد.

  جهانشیری افزود: متأسفانه در بازبینی ادله جرم دیجیتالی از متهم، شاهد تعداد تصاویر غیراخلاقی با حجم زیاد روی گوشی متهم بوده و از آن مهم‌تر اینکه متهم گرداننده گروهی غیراخلاقی در یک شبکه‌ اجتماعی بود که به همراه پرونده برای سیر مراحل قضایی به دادسرا رسیدگی به جرایم رایانه‌ای معرفی شد.

  وی به کاربران جوان فضای سایبری توصیه کرد: با استفاده و کاربرد صحیح از فضای سایبر و تکنولوژی‌های پیرامون آن و به ویژه با رعایت اخلاق سایبری حافظ و پاسدار میراث غنی ایرانی اسلامی وطن باشیم.

  رئیس پلیس فتا استان خراسان‌ رضوی همچنین در توصیه به کاربران گفت: به هیچ عنوان تصاویر خصوصی خود را برای کسی در فضای سایبری یا شبکه‌های اجتماعی ارسال نکنید.

  جهانشیری، اعتماد به دیگران را در شبکه‌های اجتماعی اشتباه خواند و گفت: مجرمان سایبری در این فضا با نزدیک شدن به کاربران قصد جمع‌آوری اطلاعات محرمانه و خصوصی فرد را دارند و در صورت موفقیت به دنبال عملی کردن اهداف شوم خود هستند، بنابراین به هیچ عنوان از به اشتراک گذاشتن یا ارسال اطلاعات محرمانه و خصوصی خود حتی اطلاعات ساده به دیگران خودداری کنید.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار