رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
 • السبت ۹ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Saturday 20 October
 • نحوه مسدودشدن «ویز» به اعتماد عمومی ضربه زد. این موضوع را دیروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه صبحانه کاری اتاق بازرگانی عنوان کرد.

  به گزارش عصرساری،فاز دوم رجیستری موبایل از چهاردهم آذرماه اجرا می‌شود

  به گزارش شهروند، نحوه مسدودشدن «ویز» به اعتماد عمومی ضربه زد. این موضوع را دیروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه صبحانه کاری اتاق بازرگانی عنوان کرد.
  محمدجواد آذری‌جهرمی ضمن انتقاد از نحوه اجرای دستور قضائی درباره مسدود‌شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز گفت: اگر چه برای مسدود‌شدن این اپلیکیشن که اسراییلی است و ما نیز استفاده از آن را قبول نداریم، دستور قضائی صادر شد، اما نحوه اجرای آن به اعتماد عمومی برای استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی صدمه زد.به گفته او درست است که در مواردی دولت مانع توسعه استارت‌آپ‌هاست، اما تنها دولت در این موضوع نقش ندارد و موانع برای استارت‌آپ‌ها زیاد است.
  آن‌طور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید شروع به کار این شرکت‌ها به دلیل موانع دست‌وپاگیر زما‌نبر است و حتی روال انحلال این شرکت‌ها هم حداقل سه ماه زمان می‌برد. استارت‌آپ‌ها ممکن است در ۹۰‌درصد موارد شکست بخورند اما روند انحلال آنها به‌ حدی دشوار است که اقدام به این کار نمی‌کنند و ممکن است بعدها برای آنها مشکل‌ساز شود.
  آن‌گونه که این عضو کابینه می‌گوید کسی که برای کسب‌وکارهای نوپا مانع ایجاد کند، مانع شبکه ملی اطلاعات است و این در حالی است که ۱۷‌درصد فارغ‌التحصیلان کشور در حوزه فناوری اطلاعات هستند که باید برای آنها برنامه‌ریزی اشتغال انجام شود.
  درآمد ۲۰۰۰‌میلیارد تومانی ارتباطات زیرساخت
  وزیر ارتباطات همچنین به انتقادات مطرح‌شده در مورد نحوه خصوصی‌سازی در وزارتخانه تحت مدیریتش اشاره و عنوان کرد كه برخی می‌گویند شرکت‌ها بیشتر خصولتی شدند اما در حال حاضر تنها شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت مستقیم برای ارتباطات درآمد دارد که درآمد آن سالانه ۲۰۰۰‌میلیارد تومان است که در مقایسه با درآمد سایر بخش‌ها ازجمله اپراتورها و مخابرات ٦ تا ٧‌درصد بازار را تشکیل می‌دهد.
  به گفته آذری‌جهرمی حجم بازار ارتباطات کشور امروز ۳۵‌هزار‌ میلیارد تومان است که مطابق برنامه ششم باید ۲.۵ برابر شود. البته در حوزه ارتباطات ثابت عقب‌ماندگی‌هایی داریم که باید جبران شود؛ چون به نظر می‌رسد بازار این بخش یک‌دهم آن چیزی است که باید باشد؛ در صورتی که در حوزه موبایل این توسعه اتفاق افتاده است.آن‌طور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید رشد ارزش IT در برنامه ششم توسعه ۱۹.۴ است و حتی اگر دولت دخالتی در این بازار نداشته باشد، ۱۹.۴‌درصد رشد خواهد داشت.
  در موضوع رجیستری اهل سکوت‌کردن نیستم
  آذری‌جهرمی درباره طرح رجیستری موبایل هم گفت: موبایل شامل اقلام ضروری خانواده‌ها نیست و شامل اقلام لوکس محسوب می‌شود، اما در موضوع رجیستری اینجانب اهل سکوت‌کردن نیستم.
  به گفته وزیر ارتباطات فاز دوم طرح رجیستری موبایل برای مبارزه با قاچاق برای تمام مدل‌های گوشی و تبلت برند ازجمله برند اپل از چهاردهم آذرماه اجرایی می‌شود و افرادی که قصد خرید موبایل دارند باید به اصالت گوشی خریداری‌شده توجه کنند. آن‌طور که آذری‌جهرمی می‌گوید تمامی واردکنندگان موبایل ملزم به ثبت کالای وارداتی در گمرک و ارایه خدمات پس از فروش هستند.
  او در عین ‌حال با اشاره به واردات موبایل‌های شرکت اپل و اجرای طرح رجیستری موبایل گفت: بر اساس قانون، وزارت صمت به کسی که نمایندگی ارایه خدمات در داخل کشور شرکت اپل داشته باشد، اجازه واردات می‌دهد و ظاهرا یک عده‌ای این چارچوب را بنا بر مدل وزارت صمت دارند و اینها واردات موبایل و تجهیزات آیفون را انجام می‌دهند و خدمات هم باید ارایه دهند.
  این مقام مسئول به سیاست شرکت اپل مبنی بر نداشتن نمایندگی رسمی در ایران اشاره و خاطرنشان کرد: تا به امروز وزارت صمت سیاستی مبنی بر الزامی‌کردن شرکت مبنی بر ساخت و احداث یک نمایندگی رسمی در ایران نداشته و به همین دلیل نبود نمایندگی شرکت اپل در ایران با وجود واردکنندگان دارای مجوز واردات هیچ مشکلی ندارد.
  پیچ‌‌و‌خم‌‌های اداری برای توسعه کسب‌و‌کارهای نوین را بردارید
  در این مراسم غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هم با اشاره به ورود پارلمان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی استانی برای توجه جدی به استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین با هماهنگی و همکاری سازمان‌های ذیربط ابراز امیدواری کرد که بخش خصوصی به‌ عنوان مجری اصلی عرصه فناوری اطلاعات به حساب آمده و نظرات از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد توجه قرار بگیرد تا در اجرای برنامه‌ها با مشکل مواجه نشویم.
  به گفته شافعی رشد فناوری‌های نوین و توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات به‌سرعت در حال تسخیر عرصه‌ها و فعالیت‌های مختلف اقتصادی در سطح جهان است و باید در ایران هم ضمن حرکت در این راستا، در این زمینه جبران مافات کرده و با هماهنگ‌کردن اقتصاد کشور با فناوری‌های نو، متناسب با آن رو به جلو حرکت کنیم. آن‌ طور که او عنوان می‌کند در این حوزه مقاومت‌هایی وجود دارد و باید بهبود محیط کسب‌و‌کار و جلوگیری از مصايبی مانند رانت‌ها و پیچ‌و‌خم‌های اداری را برای رشد در این حوزه داشته باشیم.
  الکترونیکی‌کردن دولت برای مبارزه با فساد
  پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در این جلسه صبحانه کاری مهمترین عامل کندی رشد استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوین را دولت و برخی وزارتخانه‌ها دانست.
  آن‌طور که سلطانی می‌گوید در حال حاضر وزارت ارتباطات می‌تواند موثرترین اقدام‌ها را در مبارزه با فساد در کشور داشته باشد و به این منظور باید الکترونیکی‌کردن دولت و کاهش ارتباط فیزیکی متصدیان و کارمندان با ارباب رجوع در اولویت‌ها قرار بگیرد و سریع‌تر انجام شود.
  نایب‌رئیس اتاق ایران همچنین به کاهش تعرفه واردات موبایل و تبلت اشاره و خاطرنشان کرد: امروز تبلت‌ها و موبایل‌های هوشمند وارد بازار تولید و توسعه کشور شده‌اند. ما باید تلاش کنیم تعرفه واردات آنها را به حداقل و حتی صفر برسانیم و تا جایی که می‌شود این محصولات را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کنیم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار