رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۲ جماد ثاني ۱۴۴۱
 • 2020 Tuesday 28 January
 • آنچه امروز در مازندران شاهد آن هستیم بیش از یک فاجعه ملی است، بنابراین وقت عمل است و کمک و پشتیبانی دولت و مجلس را می‌طلبد.

  به گزارش عصرساري،نگاهی به نقشه‌ ایران بیندازید تنها بخش سرسبز، ساحل دریای خزر است که متأسفانه با سرعت زیادی در حال تخریب است مازندران سرسبز از دو جهت تهدید به نابودی می‌شود، اول، تغییرات آب‌وهوایی و دوم، تخریب آن از سوی سودجویان.

  ناتوانی یا نبود احساس مسئولیت، روزمرگی یا سوء مدیریت مقام‌های مربوطه نوار ساحلی مازندران، تب تند ویلا سازی و ورود نهادهای غیرمسئول به دراختیارگرفتن این نوع زمین‌ها، همه‌فهم، عامل ازبین‌رفتن طراوت این استان است.

  تخریب نوع اول خارج از اختیارات دولتمردان استان است، البته تغییرات آب‌وهوایی نیز براثر افزایش دماست که ریشه آن در آلودگی‌های صنعتی، نابودی منابع آب و پوشش‌های گیاهی همه نقاط به‌ویژه در شهر‌های شرقی استان، چندان هم از تیررس اقدامات انسانی به دور نیست.

  اما در تخریب دوم متأسفانه مسئولان اجرائی و تقنینی مازندران ساکت و آرام ناظر این وضعیت اسف‌بار هستند و با سکوت خود با این تخریب‌ها همراهی می‌کنند.

  علی یوسفی یکی از اهالی منطقه دودانگه ساری بابیان اینکه به کرار شاهد خریدوفروش زمین‌های خارج از بافت روستایی است، اظهار کرد: سودجویان با چراغ سبز مسئولان شورای روستا و دهیاری و با پرداخت پول مجوز ساخت را اخذ و بعد از ساخت هم با پرداخت جریمه موضوع پایان کار را حل‌وفصل می‌کنند.

  وی با اشاره به تغییر شکل منطقه، تصریح کرد: زمان با سرعت در حال گذر است، اگر امروز اقدام نکنیم فردا بسیار دیر خواهد بود و تأسفی که درباره مناطقی ازاین‌دست می‌خوریم، تکرار خواهد شد، آن‌وقت حسرت این روزها و فرصت‌های ازدست‌رفته را به‌عنوان یک فاجعه ملی خواهیم خورد.

  یوسفی بابیان اینکه بسیاری از این ویلا‌ها یک ماه در سال هم مورداستفاده قرار نمی‌گیرند، خاطرنشان کرد: اعتباری که باید صرف سرمایه‌گذاری در امور تولیدی شود، صرف سرمایه‌گذاری تخریبی به‌عنوان ویلا سازی می‌شود و زمین‌های کشاورزی به ویلاهایی تبدیل می‌شوند.

  مجتبی مدانلو کارشناس املاک قانون را سدی در برابر زمین‌خواران دانست و گفت:  باید اول‌ازهمه در صدور سند تک‌برگی و پایان کار با راهکارهای قانونی و دریافت جریمه‌های مناسب اقدام و دست عوامل خودسر و پنهان در این رابطه قطع شود.

  وی با پیشنهاد اینکه برای ویلاهای خالی و تفننی مالیات ماهانه‌ای همراه با قبض برق و با گاز وضع شود، ادامه داد: درآمدهای حاصل از این طریق صرف بهبود زیرساخت‌های گردشگری، بهبود سواحل، دادن تسهیلات به ساخت هتل‌های مناسب در مکان‌های مناسب ساحلی شود.

  بهرام لیایی مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی ساری توسعه امکانات روستایی را مهم دانست و گفت: باید برای ویلانشینان عوارض سنگینی وضع شود تا هزینه تخریب‌های صورت گرفته توسط آن‌ها به روستائیان منطقه بازگردد، این عوارض نیز بر اساس متراژ زمین ویلا و میزان بنا متغیر باشد.

  آنچه امروز در مازندران شاهد آن هستیم بیش از یک فاجعه ملی است، بنابراین وقت عمل است و کمک و پشتیبانی دولت و مجلس را نیز می‌طلبد.

  امید اینکه با تسریع در جلوگیری از ادامه تخریب طبیعت و کشتزارها به نکات و پیشنهادهای فوق عنایت ویژه مبذول شود که نوشدارو بعد از مرگ سهراب نباشد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار