رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۲ جماد ثاني ۱۴۴۱
 • 2020 Tuesday 28 January
 • زندگی خانواده معتاد در یک تسلسل همیشگی قرار دارد و امیدی به بهبود وضعیت و حال خوش در این زندگی نیست.

  به گزارش عصرساري، اگر کلمه اعتیاد را در اینترنت جستجو کنیم با صدها تیتر رهایی فرد معتاد مواجه می‌شویم که اکثر آن‌ها شیوه درمانی و مشاوره‌های روانشناسی برای فرد معتاد است و خلأ کمک به خانواده آن‌ها مشهود است.

  دور از منطق نیست که بگوییم آن‌ها نسبت به فرد معتاد بیشتر زجر می‌کشند، زیرا او تنها از مشکلات ناشی از اعتیاد رنج می‌برد، اما خانواده علاوه بر تحمل این مشکلات از دیدن وضعیت جسمی و روحی فرد معتاد نیز در عذاب‌اند.

  زندگی خانواده معتاد در یک تسلسل همیشگی قرار دارد و امیدی به بهبود وضعیت و حال خوش در این زندگی نیست.

  دکتر ماشین‌چیان با اشاره به تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامت فردی، گفت: سلامت افراد یک جامعه نه‌تنها ابعاد جسمی را در برمی‌گیرد، بلکه بیش از همه ابعاد ذهنی و فکری شهروندان یک جامعه را شامل می‌شود. بر اساس تعریف این سازمان سلامت روانی در درون مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت، یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های روانی و جسمی؛ سلامت به معنای نبود بیماری یا عقب‌ماندگی نیست.

  وی بابیان اینکه 89 درصد اطرافیان فرد معتاد دچار افسردگی‌اند، تصریح کرد: در جامعه‌ای که بر اساس آمار رسمی دو ‌میلیون و 808‌هزار تن معتاد دارد و اغلب آن‌ها نیز دارای خانواده هستند، تصور آمار 89‌درصدی افسردگی در خانواده‌های افراد معتاد بسیار ترسناک است، درواقع جامعه با جمعیت انبوهی مواجه است که کاملاً به نبود سلامت روحی در آن‌ها ایمان دارد.

  این متخصص ترک اعتیاد با تأکید بر اینکه کودکان در خانواده‌های معتاد قربانیان بعدی هستند، اظهار کرد: وقتی در خانواده‌ای با پدر معتاد و مادر افسرده زندگی می‌کند، این کودک در فضایی مسموم بزرگ می‌شود و رفتارهای ضد ارزشی پدر برای او الگوی زندگی خواهد شد، متأسفانه مادر نیز به سبب مشکلات روحی و روانی از عهده ایفای نقش خود برنمی‌آید، بنابراین می‌توان گفت توجه و رسیدگی به خانواده فرد معتاد انگیزه و اعتماد او را به درمان چندین برابر می‌کند.

  ابراهیم اندخورا کارشناس خانواده با اشاره بر نقش خانواده در بهبود فرد معتاد تأکید کرد: واکنش‌های طبیعی خانواده‌ای که یکی از اعضای آن به‌طور مزمن دچار اعتیاد است، اضطراب، استرس و نگرانی است، این احساس‌ها ناشی از رفتارهای فرد معتاد است.

  وی در تشریح فرآیند بهبود وضعیت فرد معتاد، گفت: اعضای خانواده معتاد اولین افرادی هستند که در معرض رفتارهای آسیب‌زای او قرار دارند، خانواده‌ها باید تحت آموزش‌های گروهی انجمن‌هایی مانند (NA) قرار بگیرند تا یک رابطه ایمن ایجاد شود.

  اندخورا با تأکید بر اینکه تاب‌آوری خانواده‌ها باید در مواجهه با فرد معتاد بالا برود، گفت: سیستم آموزش‌وپرورش یکی از مناسب‌ترین فضاها برای مهارت‌آموزی به خانواده‌های فرد معتاد است، البته آموزش‌های ارائه‌شده در این سیستم باید در راستای آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

  اعتیاد بیماری است که علاوه بر فرد معتاد، بر سایر اعضای خانواده او نیز تأثیرات مخربی می‌گذارد وزندگی آن‌ها را غیرطبیعی کرده و به تباهی می‌کشاند، باید خانواده‌ها با ماهیت و واقعیت این بیماری آشنا شده و درک بهتری نسبت به وضعیت خود و معتادشان داشته باشند.

  اعضای خانواده با آگاهی از چگونگی تأثیرات بيماری اعتياد بر زندگی‌شان می‌توانند با استفاده از ابزارهای بهبودی به ترمیم آسیب‌های آن پرداخته تا صرف‌نظر از اینکه عضو معتاد خانواده تمایلی به پاکی و بهبودی داشته باشد یا نه خود بتوانند از یک زندگی سالم و پرثمر برخوردار شوند.

  اخبار مرتبط

  نظرات

  • معتاد و جامعه و اطرافیانش
   ۵۸- در قلمرو اخلاق و قانون، اعتیاد غیر قابل قضاوت ترین پدیده های بشری می باشد. اعتیاد آیینه تمام نمای وجدان بشر مدرن است. عذاب اطرافیان یک معتاد هیچ کمتر از خود معتادان نیست و بلکه بیشتر و برتر است. عذاب معتاد با مرگش پایان می پذیرد ولی عذاب اطرافیانش چطور؟
   ۷۶- به بیان دیگر عصر جدید قادر به تحمل دل نازکان و خوبان در عرصه حیات اجتماعی نیست و آنها را به حاشیه می راند . و آنان هم از کل این دوران انتقام می ستانند. انتقام از خوبی، از دل، از عشق و از خویشتن و همه عزیزان و مخصوصا انتقام از معشوق به شیوه خودزنی. آنها بدینگونه روزگار را بر سایرین زهر می کنند و قبل از هر کس بر خودشان. این انتقام از کل جهان نیز هست.
   ۷۷- مطالعه اعتیاد در دوران ما به مثابه مطالعه سرنوشت ارزش های انسانی در آخرالزمان است.
   از کتاب “فلسفه اعتیاد” استاد علی اکبر خانجانی ص ۷  آخرین اخبار