رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • محرم در روستاها و شهرهای دیار علویان رنگ بوی دیگری دارد و هریک در حد و توان خود به دنبال ابراز ارادت به ارباب بی‌کفن خود هستند.

  به گزارش عصرساري،هیئت‌های مذهبی در نقاط مختلف مازندران در ده روز نخست ماه محرم‌‌الحرام تا روز عاشورا آیین عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان را بصورت رسم و رسوم منطقه‌ی خود برگزار می‌کنند.

  هیئت‌های عزاداری و سوگواری اباعبدالله‌الحسین(ع) در حالی که لباس سیاه به تن کرده و پرچم‌های سبز و سیاه و علم مزین به نام امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را با خود حمل می‌کنند، ندای یا حسین(ع)، یا اباالفضل، یا شهید کربلا و هیهات‌من‌الذّله را سر می‌دهند.

  هر منطقه رسم شیدایی خود را دارد

  در عاشورای حسینی عزاداران حال و هوایی دیگر داشته، شهرها و روستاهای مازندران همه مملو از عاشقانی است که در مصیبت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان سیاه پوش بوده و هرکس به گونه‌ای عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان می‌دهد و در سوگ این مصیبت جانکاه به عزاداری و سوگواری می‌پردازد.

  در این میان روستانشینان مازندرانی همچون دیگر اقوام این سرزمین، آیین‌ها و رسوم ویژه‌ای در ماه محرم دارند و شکوه و ارادت خود به اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و 72 تن از یارانش را با جلوه‌ای زیبا به نمایش می‌گذارند که مردم اطراف حتی از نقاط دور دست را به سمت خود، جذب می‌کنند.

  آیین‌های ماه محرم در روستاها هنوز هم با شکل و شمایل سنتی اجرا می‌شود، که سنت‌های عزاداری‌ها را به شکل ساده اما با محتوایی کامل، پر معنا بر دل‌ها می‎نشیند و در اعماق جان‎ها نفوذ می‎کند.

  روستایی با تمام قامت ایستاده

  در این راستا به روستای المشیر سری زدیم، روستایی از توابع شهرستان قائم‌شهر که دارای 70 طلبه، 15 شهید، 5 آزاده و 80 جانباز است و کمتر کسی است که آئین محرم این روستا را نشنیده و در آن جمع عزادار، حضور نیافته باشد.

  آنچه که باعث شهرت این روستا در ایام محرم شده است، ارادت خالصانه روستاییان به امام حسین(علیه السلام) و میزبانی از عزاداران حسینی، که برای سوگواری ارباب‌شان به این روستا می‌‌آیند، توسط اهالی است که این روستا را به مرکز عزاداران در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی مبدل کرده است.

  چنانکه بعد از عزاداری در روز تاسوعا و عاشورا و خواندن نماز ظهر، درب منزل هر المشیری به روی مردم سوگوار باز می‌شود و ساکنین منزل، عزاداران را به خانه‌های خود جهت صرف ناهار دعوت می کنند و نکته‌ی جالب اینکه در این امر از یکدیگر پیشی می‌گیرند.

  نکته قابل تامل و توجه است که میزبانان نه تعداد مهمانان را می‌دانند و نه اینکه می‌پرسند که آنها از کجا می‌آیند و تنها برای رضای خدا و شرکت در سوگواری سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(علیه السلام)، دیگ‌های بزرگ برنج و خورشت را بر روی آتش در حیاط مورد طبخ قرار می‌دهند.

  گوی سبقت برای خدمتگذاری به عزاداران

  یکی از اهالی روستای المشیر قائم‌شهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: مراسم تاسوعا در بالامحله این روستا و عاشورا در پایین محل، برگزار می‌شود که آیین تاسوعا، در المشیر از شهرت بیشتری برخوردار است.

  محمدی بیان کرد: جمعیت زیادی از شهرهای اطراف قائم‌شهر نظیر بابل و آمل و حتی از استان‌های دیگر نظیر گلستان جهت عزاداری و دسته‌روی به روستای المشیر می‌‌آیند و دسته‌روی‌ها از صبح در امامزاده قاسم(علیه السلام) و مزار شهدا، آغاز می‌شود و تا اذان ظهر، ادامه داشته که بعد از اقامه نماز، عزادران حسینی به خانه اهالی روستای المشیر جهت صرف ناهار دعوت می‌شوند.

  وی ادامه داد: در روستای المشیر، جمعیت عزادار سالانه حدود 50 هزار نفر بوده که هر سال به تعداد آنها افزوده می‌شود، مردم این روستا بر خود می‌بالند به سوگواران حسینی اطعام می‌دهند و این مهم را لطف خدا بر ساکنین این روستا می‌دانند.

  عزاداری در “المشیر”، شور توأم با شعور حسینی

  منوچهر ایزدی عضو شورای المشیر در گفت‎و‎گو با خبرنگار ما در مورد مراسم‌های خاص دهه محرم در روستای المشیر، اظهار کرد: مراسم عزاداری از شب اول تا شب ششم همراه با زیارت عاشورا، سخنرانی، روضه‌خوانی و سینه‌زنی در داخل تکایا برگزار می‌شود، و یکی از رسومات خوب این روستا در ایام عزاداری اباعبدالله دسته روی در قالب هیئت سینه‌زنی در سطح تکایای محل و روستاهای همجوار است که این حرکت نقش موثری در برپاداری عزاداری سرور و سالار شهیدان دارد که این دسته‌جات عزاداری از شب هفتم آغاز و تا پایان عصر عاشورا ادامه دارد.

  وی افزود: درشب هفتم حسینیه پایین محله(المشیر) و حسینیه ارشاد نخکلا(المشیر) بصورت دسته روی و سینه زنی به آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع) (تکیه گلزارشهدا) آمده و دراین مکان مقدس اجتماع وعزاداری می‌نمایند .

  عضو شورای محل روستای المشیر بیان کرد: در شب هشتم محرم هیئت‌های عزاداری آستانه مبارکه امام‌زاده قاسم(ع) (تکیه گلزارشهدا) و حسینیه ارشاد نخکلا به صورت دسته‌روی و سینه‌زنی به حسینیه پایین محله المشیر رفته و به عزاداری در آن مکان می‌پردازند.

  این مسؤول ادامه داد: در شب تاسوعای حسینی طبق برنامه‌ریزی بعمل آمده با تکایای روستا بر خلاف سال‌های قبل که این دسته‌روی در روز تاسوعا انجام می گرفته، عزاداران آستان مبارکه امام‌زاده قاسم(ع)(تکیه گلزارشهدا) و حسینیه پایین محله المشیر در حسینیه ارشاد نخکلا اجتماع و به عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) می‌پردازند و در شب‌های دسته‌روی، ایستگاه‌های صلواتی درسطح روستا برای پذیرایی از عزاداران حسینی در مسیر دسته‌جات اقدام به پذیرایی می‌نمایند و نذورات خود را از این طریق توزیع می‌کنند.

  تنوع روش برای ارادت‌ورزی به سالار شهیدان

  ایزدی خاطرنشان کرد: صبح روز عاشورا دسته‌های عزاداری که شامل سینه‌زنی، تعزیه، پرچم‌داران، زنجیرزنان، طبل‌زنان و سنج‌زنان همه با هم از ساعات اولیه صبح از حسینیه ارشاد نخکلا و آستانه مبارکه امام‌زاده قاسم (ع) (تکیه گلزار شهدا) به سمت تکیه پایین محله المشیر حرکت می‌کنند و در آنجا مراسم عزاداری برگزار می‌گردد.

  وی در ادامه تصریح کرد: مرسوم شده که در موقع نزدیک شدن به ظهر عاشورای امام حسین(ع) به یاد نماز ظهر عاشورا، دسته‌جات عزادار پس از وضو گرفتن در صف‌های منظم به برگزاری نماز ظهر عاشورا می‌پردازند و اهالی این منطقه (پایین محله المشیر) از عزاداران حسینی در منازل خود پذیرایی می‌کنند.

  عضو شورای روستای المشیر بیان کرد: شامگاه عاشورا، عزاداری چهره و سیمایی دیگر در سطح روستا به خود می‌گیرد و دسته‌های عزادار، دیگر علم و پرچمی همراه ندارند و با هیجان و خروش دست‌هاشان را بر سینه نمی‌کوبند و زنجیرها را بر پشت فرود نمی‌آورند.

  تکریم شهدا، تجلیل از عاشورائیان است

  این مسؤول با بیان اینکه نوحه‌هاشان دیگر از مضمون رزم و شهادت خالی است، اظهار کرد: چلچراغی به همراه ندارند و راه شان را شعله‌های لرزان شمع‌ها و چراغ‌هایی که ازکودک و نوجوان تا بزرگسال به دست گرفته‌اند روشن می‌کند، و به دید و بازدید یکدیگر نمی‌روند در مسجد و تکیه و میدانگاهی توقف نمی‌کنند و به یاد شهدای کربلا، در مزار شهدای المشیر حضور یافته و به عزاداری می‌پردازند.

  به گزارش بلاغ، محرم در روستاها و شهرهای دیار علویان رنگ بوی دیگری دارد و هریک در حد و توان خود به دنبال ابراز ارادت به ارباب بی‌کفن خود هستند، به‌خصوص در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی که مردم مازندران طبق رسوم‌ گذشتگان خود به عزاداری می‌پردازند و از ارباب‌شان تاسی می‌کنند.

  شب عاشورا حسینی

  وی گفت: اما شب عاشورا مردم روستای المشیر به روستای پایین دستی خود گیله‌کلا به صورت دسته‌جات عزاداری می‌روند و بر سر مزار آیت الله سید محمد باقر هاشمی(ره)، که یکی از علمای بزرگ در سال‌های نه چندان دور این منطقه بوده است، می‌روند و در این مکان، عزاداری برای سرور سالار شهیدان صورت می‌گیرد و از قدیم الایام مرسوم بوده که بعد از بازگشت از مراسم دسته‌روی ، مردم به تکایای منطقه خود بر می‌گردند و تا سحر به عزادارای می‌پردازند که صبح روز عاشورا قبل از اذان صبح، مراسم صبح خوانی اجرا می‌گردد.

   

  بلاغ*

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار