رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
 • آيين رونمايي از مجموعه كتاب ساري پژوهي، در سالن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مازندران برگزار شد.

  به گزارش عصرساري،آيين رونمايي از مجموعه كتاب ساري پژوهي، با حضور معاون فرهنگي شهرداري ساري، رييس و اعضاء شوراي اسلامي شهر ساري، مديران اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، جمعي از پژوهشگران و شهروندان در سالن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان مازندران برگزار شد.

   

  محمد محبوب، معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري ساري، به مناسبت دهه مبارك ولايت، با تبريك اعياد قربان و غدير، به نمايندگي از شهردار و اعضاء شوراي اسلامي شهر ساري از زحمات پژوهشگران و دست اندركاران توليد و انتشار مجموعه كتاب ساري پژوهي قدرداني كرد و اظهار داشت: احياء هويت، تاريخ و فرهنگ بومي ساري همواره مورد توجه مجموعه مديريت شهري بوده و شهرداري ساري آماده همكاري با همه دستگاه ها، اساتيد و بزرگان و پژوهشگراني است كه بخواهند در مسير اعتلاي ساري قلم بزنند و قدم بردارند و اميدواريم بتوانيم زيرساخت ها را براي اين امر مهم مهيّا نماييم.

   

  وي انقلاب اسلامي ايران را نقطه عطفي جهت احيا و ساخت تمدني بزرگ بر پايه مفاهيم بلند اسلامي و انساني دانست و افزود: هر تمدني با هويت مردم و تاريخ آن زنده است. شهرها سهم بزرگي در تمدن سازي و جامعه سازي دارند و شهر ساري با تمدن ۶۰۰۰ ساله، مي تواند نقش مهمي در احياي تمدن ايراني-اسلامي ايفا نمايد. اميدوارم بتوانيم زيرساخت هاي لازم براي بازسازي اين تمدن غني را مهيا كنيم.

   

  معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري ساري، با نگاه به چرايي ظلم به تاريخ و هويت شهر ساري، گلايه ها را بي فايده خواند و گفت: به نظر مي رسد گلايه كردن در خصوص اينكه چرا به ساري ظلم شده است و اين شهر در جايگاه واقعي خود قرار نگرفته است، كمكي به اين شهر نخواهد كرد و امروز وقت آن است كه به جاي گلايه و شكايت دست در دست هم دهيم و تاريخ، فرهنگ و هويت شهرمان را دوباره بسازيم. من به عنوان يك شهروند، درسي كه از شهردار ساري گرفتم اين است كه بايد بكوشيم و افتخار كنيم كه ساروي هستيم.

   

  در پايان، محبوب، با قدرداني از همكاران معاونت فرهنگي شهرداي ساري در دوره گذشته تا به امروز و نيز همكاري تيم پژوهشي دكتر سيد رحيم موسوي كه مقدمات توليد مجموعه ساري پژوهي را مهيا كرده و آن را انجام رساندند، اذعان داشت: با توجه به محوريت گردشگري در توسعه شهر ساري، اين آمادگي از سوي معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري ساري وجود دارد تا از طرح هايي كه در اين راستا ارائه شود حمايت شده و بدون ترديد شهردار ساري نيز يكي از ياوران جدي در تحقق ايم مسير خواهد بود.

   

  در ادامه، حسين اسلامي، پژوهشگر و رييس مركز ساري شناسي، ساري را بخشي از استان مازندران دانست و اظهار داشت: ما نمي خواهيم در جزيره اي به نام ساري زندگي كنيم؛ ساري بخشي از مازندران است و مازندران بخشي از ايران؛ احياء تاريخ و فرهنگ ساري وابسته به احيا تاريخ و فرهنگ بومي مازندران است.

   

  وي با اشاره به حمايت مجموعه مديريت شهري ساري از پژوهشگران جوان بيان داشت: امروز با همت شهرداري ساري ده ها نفر مثل حسين اسلامي در ساري ساخته شده اند كه آثار با ارزشي كه در اين نشست، رونمايي مي شود، نتيجه زحمات اين عزيزان است.

   

  رييس مركز ساري شناسي با تأكيد بر ضرورت تشكيل نمايشگاه ارائه آثاري كه در خصوص ساري و مازندران به چاپ رسيده است گفت: امروز بيش از ۱۰۰ جلد كتاب با موضوع تخصصي جغرافيا، تاريخ، فرهنگ و آداب و رسوم شهر ساري و نيز حدود ۱۰۰۰ جلد كتاب با موضوع استان مازندران منتشر شده است كه برگزاري يك نمايشگاه مي تواند زمينه مناسبي براي معرفي اين آثار باشد.

   

  در پايان، اسلامي گفت: با وجود آقاي عبوري تحول شگرفي در بحث گردشگري فرهنگي به وجود آمده است و بدون ترديد، در آينده از اين دوران به عنوان دوران طلايي فرهنگي و گردشگري در ساري ياد خواهد شد.

  شايان ذكر است، اين همايش با اجراي برنامه راديو تئاتر با موضوع زندگي سردار شهيد حسين بهرامي و اجراي نقّالي توسط يكي از هنرمندان ساروي با موضوع تاريخي شهر ساري برگرفته از كتاب ابن اسفنديار و نيز با رونمايي از مجموعه كتاب ساري پژوهي و تقدير از پژوهشگران و دست اندركاران توليد و انتشار آن، به پايان رسيد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار