رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 22 April
 • مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری، اظهار کرد: طرح تجهیز سیستم آبیاری قطره‌ای در 150 هکتار از زمین‌های کشاورزی 27 روستای شهرستان ساری بااعتبار 12 میلیارد و 352 میلیون ریال از محل تأمین اعتبارات ملی و آورده خصوصی به بهره‌برداری رسید.

  به گزارش عصرساري،طهمورث قاسم نژاد اظهار کرد: طرح تجهیز سیستم آبیاری قطره‌ای در 150 هکتار از زمین‌های کشاورزی 27 روستای شهرستان ساری بااعتبار 12 میلیارد و 352 میلیون ریال از محل تأمین اعتبارات ملی و آورده خصوصی به بهره‌برداری رسید.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری تصریح کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها 130 خانوار از مزایای آن بهره‌مند شدند.

  وی درباره مصرف کود در زراعت برنج گفت: تمامی کود فسفاتِ و نیمی از کود پتاسِ قبل از نشا (پایه) مصرف شود تا به پنجه‌زنی گیاه کمک کند و نیمی از کود پتاسِ نیز قبل از وجین استفاده شود.

  قاسم نژاد اضافه کرد: کود ازتِ در سه مرحله 17 تا 18 روز بعد از نشا در مرحله اوج پنجه‌زنی، 45 روز بعد از نشا یا آبستنی که‌برگ‌ها سیخ و گیاه زرد می‌شود وانت‌های مرحله خوشه‌دهی مصرف شود.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری افزود: کود سیلیکوپتاس اگر در خزانه و زمین اصلی مصرف شود بسیار مناسب بوده و باید با دز 50 سی‌سی در 20 لیتر آب (2.5 در هزار) مصرف شود.

  قاسم نژاد بابیان اینکه کرم ساقه خوار برنج یکی از مهم‌ترین آفات برنج در جهان و ایران است، گفت: مبارزه زراعی، بیولوژیک و شیمیایی از راه‌های مقابله با این آفت است.

  وی درباره علائم خسارت کرم ساقه خوار گفت: جوانه مرکزی لوله‌ای زرد یا خشک می‌شود و سوراخی در ساقه به همراه فضولات دفعی لارو مشاهده می‌شود و در صورت شکافتن ساقه‌ی آلوده لارو را می‌توان مشاهده کرد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری خاطرنشان کرد: بهترین زمان سم‌پاشی در سن  1 تا 3 لاروی آفت ساقه خوار است و بعدازآن سم تأثیر چندانی ندارد.

  قاسم نژاد اظهار کرد: پس از بازدیدهای به‌عمل‌آمده توسط اکیپ دیده‌بانی مستقر در مناطق کوهستانی شهرستان ساری، اراضی و مراتع آلوده این مناطق با استفاده از سم‌پاش‌های پشتی موتوری، 100 لیتری، پشت تراکتوری، توربولاینر و UlV پشت وانتی با ملخ‌هایی نظیر مراکشی و شکم بادمجانی سم‌پاشی شد.

  وی ادامه داد: مبارزه شیمیایی در 2 هزار و 58 هکتار از مناطق کوهستانی این شهرستان با مصرف 864 لیترسموم مالاتیون و سومیتیون انجام شد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار