امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۳ - ۱۲:۴۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری:

سیستم آبیاری قطره‌ای ر ۱۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی ساری تجهیز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری، اظهار کرد: طرح تجهیز سیستم آبیاری قطره‌ای در ۱۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی ۲۷ روستای شهرستان ساری بااعتبار ۱۲ میلیارد و ۳۵۲ میلیون ریال از محل تأمین اعتبارات ملی و آورده خصوصی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش عصرساري،طهمورث قاسم نژاد اظهار کرد: طرح تجهیز سیستم آبیاری قطره‌ای در ۱۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی ۲۷ روستای شهرستان ساری بااعتبار ۱۲ میلیارد و ۳۵۲ میلیون ریال از محل تأمین اعتبارات ملی و آورده خصوصی به بهره‌برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری تصریح کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ۱۳۰ خانوار از مزایای آن بهره‌مند شدند.

وی درباره مصرف کود در زراعت برنج گفت: تمامی کود فسفاتِ و نیمی از کود پتاسِ قبل از نشا (پایه) مصرف شود تا به پنجه‌زنی گیاه کمک کند و نیمی از کود پتاسِ نیز قبل از وجین استفاده شود.

قاسم نژاد اضافه کرد: کود ازتِ در سه مرحله ۱۷ تا ۱۸ روز بعد از نشا در مرحله اوج پنجه‌زنی، ۴۵ روز بعد از نشا یا آبستنی که‌برگ‌ها سیخ و گیاه زرد می‌شود وانت‌های مرحله خوشه‌دهی مصرف شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری افزود: کود سیلیکوپتاس اگر در خزانه و زمین اصلی مصرف شود بسیار مناسب بوده و باید با دز ۵۰ سی‌سی در ۲۰ لیتر آب (۲٫۵ در هزار) مصرف شود.

قاسم نژاد بابیان اینکه کرم ساقه خوار برنج یکی از مهم‌ترین آفات برنج در جهان و ایران است، گفت: مبارزه زراعی، بیولوژیک و شیمیایی از راه‌های مقابله با این آفت است.

وی درباره علائم خسارت کرم ساقه خوار گفت: جوانه مرکزی لوله‌ای زرد یا خشک می‌شود و سوراخی در ساقه به همراه فضولات دفعی لارو مشاهده می‌شود و در صورت شکافتن ساقه‌ی آلوده لارو را می‌توان مشاهده کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری خاطرنشان کرد: بهترین زمان سم‌پاشی در سن  ۱ تا ۳ لاروی آفت ساقه خوار است و بعدازآن سم تأثیر چندانی ندارد.

قاسم نژاد اظهار کرد: پس از بازدیدهای به‌عمل‌آمده توسط اکیپ دیده‌بانی مستقر در مناطق کوهستانی شهرستان ساری، اراضی و مراتع آلوده این مناطق با استفاده از سم‌پاش‌های پشتی موتوری، ۱۰۰ لیتری، پشت تراکتوری، توربولاینر و UlV پشت وانتی با ملخ‌هایی نظیر مراکشی و شکم بادمجانی سم‌پاشی شد.

وی ادامه داد: مبارزه شیمیایی در ۲ هزار و ۵۸ هکتار از مناطق کوهستانی این شهرستان با مصرف ۸۶۴ لیترسموم مالاتیون و سومیتیون انجام شد.

ارسال دیدگاه

دوره شهید اوینی
نشر خبر
تیتر امروز
سیمرغ ما
بلاغ
یتیم خانه
آشکده
خبرنگار