رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 22 April
 • روحانی: در انتخابات برخی در دولت گیوه را ورکشیدند و آستین را بالا زدند و به میدان آمدند اما برخی پاشنه گیوه‌شان خوابیده بود و آن را ورنکشیدند و لخ‌لخ کردند

  به گزارش عصرساري، اگرچه تغییرات در کابینه دوم حسن روحانی موضوعی محتمل است اما به نظر می‌رسد قرار نیست تغییرات برای افرادی که کنار گذاشته می‌شوند بدون هزینه باشد. از همین حالا حسن روحانی برخی افراد دولت یازدهم را متهم به کم‌کاری در دفاع از دولت کرده است. حامیان روحانی هم در این‌باره به گونه‌ای اظهارنظر کرده‌اند که برخی وزرا و اعضای کابینه روحانی متهم به خیانت شده‌اند. روحانی و این طیف از حامیانش می‌گویند برخی اعضای دولت تمام‌قد به دفاع از کابینه نپرداختند و روحانی در این‌باره گفته است برخی اعضای دولت یازدهم در دفاع از این دولت «گیوه‌شان را ور نکشیدند»! او همچنین گفته است این افراد در مسیر دفاع از دولت «لخ‌لخ» کردند!
  محسن رهامی و صادق زیباکلام از اطرافیان حسن روحانی نیز از این فرصت استفاده کرده و اسامی برخی متهمان را مطرح کرده‌اند؛ از محمد نهاوندیان گرفته تا محمدباقر نوبخت و علی ربیعی! می‌گویند اینها روحانی را در انتخابات تنها گذاشتند! رهامی و زیباکلام این حرف‌ها را چند روز پس از اظهارات جنجالی روحانی درباره عدم همراهی برخی اعضای دولت یازدهم گفته‌اند. اظهاراتی که به اعتقاد تحلیلگران، آغازی است برای یک
  تسویه حساب هزینه‌ساز! یا به عبارتی زمینه‌سازی برای توجیه کنار گذاشتن برخی اعضای کابینه! بر این اساس و بر اساس آنچه روحانی و اطرافیانش مطرح می‌کنند، این افراد در دولت دوازدهم نخواهند بود، زیرا در میدان دفاع از دولت کم‌کاری کردند، گیوه‌های‌شان را نکشیدند و لخ‌لخ کردند! روحانی می‌گوید در دولت یازدهم در این‌باره سختگیری نکرده است! شاید منظور او از این حرف این باشد که الان اما زمان سختگیری علیه برخی اعضای دولت است!
  روحانی روز شنبه در مراسم ضیافت افطار با وزرا، معاونان، استانداران و رؤسای سازمان‌های دولتی گفت: در 4 سال دولت یازدهم- به دلایلی وقت ندارم و الا توضیح می‌دادم- سختگیری نکردیم. همه افراد در دولت بدون استثنا زحمت کشیدند. کسی نیست زحمت نکشیده باشد و از دولت دفاع نکرده باشد اما همه هم یکجور نبودند؛ مختلف بودند. برخی‌ها با همه توان آمدند. ما روستایی هستیم و به تعبیر ما برخی‌ها گیوه را ورکشیدند و آستین را بالا زدند و به میدان آمدند اما برخی پاشنه گیوه‌شان خوابیده بود و آن را ورنکشیدند و لخ‌لخ کردند و یک مقدار راه و مسیر را آمدند و زحمت کشیدند. سعی آنها هم مشکور است. وی افزود: یک عده‌ای وقتی به دولت حمله می‌شد، با همه قدرت و همه وجودشان دفاع کردند اما یک عده زمانی که در تنگنای 30 خبرنگار قرار می‌گرفتند، یک کلمه‌ای می‌فرمودند. اینها حرف نمی‌زدند و سینه سپر نمی‌کردند. اینگونه نمی‌شود؛ ما بار سنگینی بر دوش داریم. هرکس آماده است باید این بار را به دوش بگیرد. وی افزود: یک عده وقتی به دولت حمله می‌شد، با همه قدرت آمدند دفاع کردند، با همه وجودشان دفاع کردند. چون دفاع از دولت، دفاع از ملت است. اشتباه نشود، این بحث وکیل‌الدوله و… لاطائلات است. دولت منتخب ملت است. ما چیزی نداریم جز رای مردم. دولت و ملت نداریم، ملت است که دولت را انتخاب می‌کند. همه چیز برای ملت است. کسی که از دولت دفاع می‌کند، از رای مردم دفاع می‌کند، از اکثریت دفاع می‌کند، از ملتش دفاع می‌کند. بعضی‌ها سخت‌شان بود دفاع کنند، خیلی نرم حرف می‌زدند و آرام. باید با خدای‌مان عهد ببندیم. من کاملا برایم روشن بود. می‌دانستم چقدر این انتخابات سخت خواهد بود  و به دوستان‌مان هم گفته بودم. با خدایم عهد کردم، گفتم خدایا، جانم، حیثیتم و آبرویم را با تو معامله می‌کنم و به میدان می‌آیم».
  نیم‌نگاهی به رئیسی داشتند!
  محسن رهامی، دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در راستای اظهارات روحانی علیه برخی اعضای دولت می‌گوید: متاسفانه آنطور که انتظار می‌رود دولت منسجم نیست، چه از لحاظ وزرا، چه از لحاظ فرمانداران، بخشداران و مدیران ارشد و جزء، در واقع این آقایان در حمایت از دولت یکدست عمل نمی‌کنند.  وی با اشاره به گلایه‌های اخیر روحانی از برخی اعضای دولت گفت: در طول انتخابات، بعضی مسؤولان دولتی در تهران و در شهرستان‌ها نه‌تنها حمایت آنچنانی نداشته‌اند، بلکه بعضا در ستادهای رقبای روحانی حضور داشتند و بعضا امکانات اداری را تقدیم رقیب می‌کردند.
  رهامی با اشاره به دیدار خصوصی‌اش با رئیس‌جمهور، اضافه کرد: ما به آقای روحانی هم گفته‌ایم که دولت باید یکدست شود. متاسفانه آرمان‌های دولت از سوی خیلی از افراد دنبال نمی‌شود. انتظار این است که با توجه به حمایت بی‌نظیر مردم از روحانی، ایشان تغییرات اساسی در دولت ایجاد کند. اجزای دولت مانند اجزای یک ماشین است، اگر با هم کار نکنند، انرژی را هم هدر می‌دهند. الان توقع این است که حامیان روحانی و اعتدال و اصلاحات در درون دولت تقویت شوند.
  وی ادامه داد: اگر مردم خواسته دیگری داشتند که به جناح رقیب رای می‌دادند که بعضا شعارهای جذابی هم داشتند. اگر دوستان مواضع و شعارهای روحانی را قبول ندارند، صادقانه کنار بکشند و جای‌شان را به کسانی دهند که به آرمان‌ها و شخص روحانی پایبند و وفادار هستند. برخی در طول انتخابات به نوعی محافظه‌کاری داشتند. انگار نیم‌نگاهی به روحانی داشتند و نیم‌نگاهی دیگر به رقیب تا در صورت پیروزی‌اش، بتوانند پست‌شان را حفظ کنند. وی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم روحانی متوجه شده و دنبال زمینه‌سازی برای ایجاد تغییرات است. در حوزه تغییر وزرا هم اکنون مجلس با دولت همراه است و عذری پذیرفته نیست.
  زیباکلام: روحانی تنها بود!
  صادق زیباکلام از حامیان حسن روحانی هم در این‌باره گفت: حقیقتش را بخواهید من اصلا با دولت و حلقه نزدیک به روحانی ارتباطی ندارم و این برخلاف آنچه همه تصور دارند، است. اما نکته‌ای را که می‌توانم درباره سخنان اخیر روحانی، روی آن صحه بگذارم این است که او در جریان انتخابات بسیار بسیار تنها بود. مجددا تاکید می‌کنم روحانی به معنای واقعی کلمه بسیار تنها بود. وی در گفت‌وگو با انتخاب، افزود: شما کمتر وزیر دولت را می‌دیدید، کمتر کسی را در حلقه نزدیک روحانی می‌دیدید که در انتخابات آستینش را بالا زده باشد و رخت کار تنش کرده باشد و قرص و محکم وارد میدان شده باشد. در واقع 80 تا 90 درصد بار انتخابات را خود روحانی تنها به دوش می‌کشید. در استان‌ها و شهرستان‌ها، روحانی تک و تنها بود. از آن حلقه نزدیک، مثل نهاوندیان، نوبخت، واقعا کسی را نمی‌دیدیم که ایشان را همراهی کند. این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: در حلقه بعدی که شامل وزرا می‌شود هیچ‌یک از وزرا پا جلو نگذاشتند و نیامدند که از روحانی و حتی دست‌کم از عملکرد خودشان دفاع کنند. چون همه استراتژی اصولگرایان در این انتخابات در مناظره‌ها و… این بود که بگویند دولت روحانی کاری انجام نداده و فقط وعده داده است. وی ضمن انتقاد از کم‌کاری اعضای دولت در انتخابات اضافه کرد: این وزرا و افراد لااقل برای دفاع از خودشان هم که شده بود باید جلو می‌آمدند. نعمت‌زاده باید در وزارت صنایع  جلو می‌آمد، ربیعی در وزارت کار باید می‌آمد جلو و می‌گفت این کارها را کرده است. این آقایان عملا سکوت می‌کردند. سکوت این افراد، این تلقی را به‌وجود می‌آورد که انگار اصولگرایان درست می‌گویند. وی ادامه داد: اگر جهانگیری، ظریف، طیب‌نیا و زنگنه و تا حدودی رحمانی را فاکتور بگیریم، مابقی کابینه و حلقه نزدیک به روحانی یعنی نوبخت و نهاوندیان، حرکتی نکردند؛ اصلا انگار نه انگار که انتخابات است و روحانی رئیس آنهاست. روحانی در نهایت در ضیافت افطار دلخوری خود را بروز داد که خیلی هم دور از انتظار نبود و ناراحتی‌اش از نزدیکانش کاملا قابل درک بود. واقعا نمی‌دانم شاید فکر می‌کردند رئیسی برنده می‌شود و نمی‌خواستند همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد روحانی بگذارند. وی اضافه کرد: جدا از اینکه نمی‌دانم دغدغه آقایان چه بوده، باید بگویم اینها اصلا توانی هم ندارند. واقعا نمی‌دانم آدمی مثل نوبخت چرا باید چنین جایگاه مهمی داشته باشد. من ظرف 3 سال گذشته، بارها به رشت رفته‌ام، دل اصلاح‌طلبان رشت از ایشان خون است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار