رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 22 April
 • در تقويم رسمى کشور نهم ارديبهشت به‌عنوان روز شوراها یادشده است روزی برای جایگاهی که بر مبنای عقل است و آموزه‌هاى دين اسلام در کتاب و سنت نيز بر آن صحه گذاشته است.

  به گزارش عصرساري،در تقويم رسمى کشور نهم ارديبهشت به‌عنوان روز شوراها یادشده است روزی برای جایگاهی که بر مبنای عقل است و آموزه‌هاى دين اسلام در کتاب و سنت نيز بر آن صحه گذاشته است.

  انقلاب اسلامى ايران نيز که بر مبناى آموزه‌هاى اسلامى در چارچوب هدف سلبى خود با استبداد و خودرايى فرمانروايان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومى مردم در تعيين سرنوشتشان را به‌عنوان يک هدف ايجابى برگزيد، اصل ارزشمند شورا را موردتوجه جدى قرارداد و قانون اساسى هنگامی‌که در بيان اصول کلى حاکم بر نظام جمهورى اسلامى در اصل ششم شيوه اداره امور کشور را بر آراء عمومى مبتنى کرد و روش آن را انتخابات قرارداد، به‌موازات اشاره به انتخاب رئیس‌جمهوری و نمايندگان مجلس شوراى اسلامى، از انتخاب اعضاى شوراهاى اسلامى نيز به‌عنوان ابزارى براى تحقق حاکميت مردم و تجلى اراده عمومى یادکرده است.

  راضیه جعفری کارشناس حقوق در گفت‌وگو با عصر ساری، با اشاره به جایگاه قانونی شورا، گفت: طبيعى است وقتى قانون اساسى جمهورى اسلامى در اصول کلى خود شورا را به‌عنوان ابزار تجلى اراده مردم و نهاد سياسى تصمیم‌گیرنده موردپذیرش قرار داده در اصول بعدى بيشتر به آن توجه کند بر همين اساس فصل هفتم اين قانون به شوراها اختصاص‌یافته است، در اين فصل طى اصول یک‌صدم تا یک‌صد و ششم وظايف، چگونگى انتخاب و ساير مسائل مربوط به شوراها مشخص‌شده است.

  وی بابیان اینکه قانون اساسى جمهورى اسلامى تبيين شيوه انتخاب اعضاى شوراها، چگونگى وظايف و اختيارات و نحوه نظارت آن‌ها را به قانون عادى محول کرد، گفت: مجلس شوراى اسلامى از زمانى که براى اولين بار در آذر 1361 ماه قانون تشکيلات، وظايف و انتخابات شوراهاى اسلامى کشور را در 53 ماده به تصويب رساند تا زمانى که در خردادماه 1375 قانون کنونى شوراها را تصويب کرد، در دوره‌هاى مختلف قانون مزبور را در چندين مورد حک‌واصلاح کرد اما اکنون‌که قانون شوراها در مرحله عمل به آزمون گذاشته‌شده از جهات مختلف کاستى‌هاى آن آشکار شد.

  علیجان شمشیربند رئیس شورای شهر مرکز مازندران با تأکید بر اینکه شورا یک‌نهاد جمعى تصمیم‌گیری مبتنى بر شيوه دمکراسى است و در چنين چارچوبى جايى براى تک‌روی فردگرايانه باقى نمى‌ماند، گفت: ضرورى است آن دسته از افرادى که با نگرش غیرازاین به عضويت شوراها درآمده‌اند نگاه خويش را تغيير دهند. مردم نيز بايد اين نکته را مدنظر داشته باشند و در انتخابات آينده شوراها افرادى که داراى منش شورايى هستند براى اين نهادها انتخاب کنند.

  وی به جایگاه مردم در مدیریت شهری اشاره و تصریح کرد: مردم به‌عنوان کسانى که اعضاى شوراها به‌عنوان نمايندگان آن‌ها قصد تحقق اراده و حاکميت آن‌ها رادارند در اين مسير جدى گرفته نشوند، بدون ترديد شوراها در نيل به اهداف خود ناتوان خواهند بود.

  رئیس شورای شهر ساری بابیان اینکه شورا اساس شایسته‌سالاری دینی را استحکام می‌بخشد و همه‌چیز را در مجرای خودش که همان معنای عدالت است، قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: مشورت کلید حل مشکلات کوچک و بزرگ است و راز و رمز موفقیت همه مدیران، در عرصه‌های مختلف، خارج شدن از زندان منیت و بهره‌وری از صاحب‌نظران مربوطه، در موضوعات و رشته‌های مختلف است.

  اهمیت جایگاه شورا و ضرورت انتخاب بر اساس معیارهای درست هم چون تعهد، تخصص، آشنایی به قوانین را با ذکر مثالی می‌توان این‌گونه تبیین کرد که فرض کنید که شما اقدام به ساخت منزلی می‌کنید، حال برای مهم‌ترین و اساسی‌ترین قسمت ساختمان که همان پی و ستون آن است دنبال اوستاکار می‌گردید، دوستان و آشنایانتان به شما سه گزینه معرفی می‌کنند:
  اولین شخص همسایه‌ی شما است که آشنایی کاملی دارید و میدانید یک اوستای تازه‌کار است و قطعاً در کارش خبره نیست و این احساس در شما به وجود میاید که احتمال فروریختن ساختمان وجود دارد.

  گزینه دوم دوست شماست، با توجه به این‌که نیاز هست این پی در عرض یک ماه زده شود تا شما درگرفتن تسهیلات و ادامه ساخت اقدام کنید و در صورت آماده نشدن خسارت زیادی متحول می‌شوید، قطع به‌یقین می‌دانید که دوست شما این پی را کمتر از ۴۵ روز نمی‌تواند تحویل دهد چون بسیار کند است.

  گزینه سوم با شما هیچ‌گونه نسبتی ندارد ولی با تحقیق متوجه می‌شوید که در کارش تبحر خاصی دارد و باتجربه است و قطعاً توان آن را نیز دارد که این پی را یک‌ماهه به شما تحویل دهد.

  حال شما مختارید تا یک اوستاکار انتخاب کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ آیا به خاطر ناراحت نشدن همسایه خود حاضر به خوابیدن در ساختمانی که به پی آن اعتماد ندارید می‌شوید؟ آیا به خاطر بر هم نخوردن رفاقتتان حاضر هستید تا خسارت هنگفتی به شما برسد؟ یا در کنار احترام به جایگاه همسایه و دوست یک اوستای شایسته را انتخاب می‌کنید؟

  قطعاً شهر ما نیز همان خانه‌ی ما است، قطعاً آسایش ما، توسعه شهر و خانه ما ، بالا رفتن فرهنگ ما درگرو انتخاب شخصی لایق و شایسته است،  تا ستون‌های توسعه شهر ما را محکم و با اطمینان کامل بنا کنند. قطعاً کمبودها و مشکلات ما نتیجه انتخاب‌های خود ما است، حال تصمیم با شماست که چه کسی را برای رغم زدن سرنوشت خویش انتخاب می‌کنیم

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار