رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
 • الخميس ۷ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Thursday 21 June
 • تربیت کودک پشتوانه ای برای آینده جامعه است، ماهنامه تی تی مونا به دنبال آن است تا سبک زندگی و آداب و رسوم مازندران را به کودکان بیاموزد.

  به گزارش عصرساري،روزنامه خبرشمال در گفت‌وگویی با سعیدی کیاسری، صاحب امتیاز نخستین نشریه ویژه کودکان مازندران به موضوعات نشر و ادب در حوزه کودک پرداخت که به شرح زیر است.

  از چه سالی وارد مطبوعات شدید؟
  بنده از سال 71 وارد عرصه مطبوعات شدم. عضو هیئت تحریریه روزنامه بشیر بودم، نخستین سایت فرهنگی و هنری را تاسیس کردم. در حال حاضر هم مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه تی تی مونا هستم.

  اخیرا شنیده ایم که شما نخستین نشریه ویژه کودکان مازندران را با نام تی تی مونا تاسیس کردید.

  معنی این اسم چیست؟
  تی تی در زبان مازندرانی به معنای شکوفه ومونا به معنی مانند است؛ در واقع یعنی مانند شکوفه.

  رویکرد شما در این ماهنامه چیست؟

  استان مازندران با توجه به توسعه ای که در عرصه رسانه ها به ویژه رسانه های مکتوب داشته است بیش تر در رسانه ها به سمت رویکردها سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حرکت  کرده است.

  اما در این بین آنچه مهم است عموم مخاطبان بزرگسال بودند علی رغم اینکه احساس می شد در بخش کودک هم مخاطبان زیادی داریم اما کمتر کسی به این بخش ورود کرد.

  همین موضوع سبب شد تا نشریه ما برای گروه خاص کودک تهیه شود. در اینجا باید عرض کنم قرار بود تا تمرکز ما در نشریه بر روی کودکان سه تا نه سال باشد اما بر اساس پارامترها جهانی کودکان سه تا دوازده سال را تحت پوشش قرار دادیم. نشریه تی تی مونا در بخش های فرهنگی، هنری و سرگرمی فعال است.

  به نظر شما تاکنون در بخش کودک ونوجوان موفق بودیم؟

  احساس من این است در این بخش به صورت تخصصی ورود نشده است، باید از عمومیت خارج شد. در بخش کودک و نوجوان به جزء اینکه یکی از هفته نامه های مازندران هر ماه ویژه نامه ی چهار صفحه ای را تولید می کند و یکی دیگر از روزنامه های مازندران اخبار حوزه کودکان را  منتشر می کند شاهد بازتاب مطالب این حوزه نیستیم. شاید برخی سازمان ها در حوزه درون سازمانی مطالبی را تولید می کردند که در حد سازمان خودشان بود و خروجی نداشت اما اکنون این مهم به دلیل فقدان بودجه کافی به چشم نمی آید.

  آیا از سوی سازمانی حمایت می شوید و پشتوانه مالی دارید؟

  خیر، بنده به صورت کاملا مستقل به این بخش ورود کردم بدون دریافتی حتی یک ریال از سوی نهاد خصوصی و یا دولتی این کار را انجام می دهم. دلیل این موضوع دغدغه و اراده شخصی است.
  فضای کانون پرورش  فکری کودک ونوجوان را چطور می بینید؟ آیا توانسته است در این بخش موفق عمل کند؟
  باید بگویم مدیر کانون از انتشار این نشریه استقبال کردند. هرچند در حوزه عملکردی بحث تخصصی است و باید کارشناسان این حوزه بر اساس معیارها ریز شوند. به نظر من کانون پرورش فکری کودک ونوجوان در کشور با تنگنای مالی مواجه است و توان خود را تا حد زیادی از دست داده است اما در مجموع مدیر کانون پرورش فکری مازندران رویکرد مثبتی دارد و در راستای جذب حداکثری بودجه گام بر می دارد. در حوزه کودک سعی کردیم به نویسندگان و شاعران جوان فضا بدهیم تا با معرفی آنان به جامعه پتانسیل هایشان نمایان شود.

  فعالیت نویسندگان وشاعران حوزه کودک و نوجوان مازندران را چطور می بینید؟
  نویسندگان و شاعران مازندران غریب واقع شدند. انصاف بدهیم کسی به این عزیزان نگاهی ندارد. برای مثال جشنواره مطبوعات را ببینید آیا بخشی برای کودک معرفی شده است یا نه؟ در سطح استان ببیند جزء روز جهانی کودک آیا به این عزیزان فرصت دیده شدن می دهیم. برنامه های رسانه ملی را ببیند در حوزه شعر و قصه آیا بابی برای این عزیزان باز شده است؟ به همین دلیل است که در مازندران تمایل کار در این بخش وجود ندارد.

  احساس می کنم مدیران و مسئولان فرهنگی ما باید  به این بخش نگاه ویژه داشته باشند « تربیت کودک پشتوانه ای برای آینده جامعه است » ما در ماهنامه تی تی مونا به دنبال آن هستیم تا سبک زندگی و آداب و رسوم مازندران را به کودکان بیاموزیم.

   

  منبع: خبر شمال

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار