امروز : یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۹:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۲۸ هزار تن پرتقال از چرخه تولید در ساری خارج شد

فرماندار ساری گفت: از اول دی ماه که ابتدای اجرای طرح خرید تضمینی مرکبات است تا ۱۴ دی ماه بیش از ۲۸ هزار تن میوه پرتقال از چرخه توزیع خارج شد.

به گزارش عصرساري، احمد حسین زادگان، در گفت و گویی با اشاره به خسارات وارد شده به باغداران ساری، گفت: شهرستان ساری با دارا بودن بیش از ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی باغی و زراعی از ظرفیت اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است به طوری که مرکز استان در مقایسه با سایر شهرستان های مازندران، ظرفیت بالایی در تولید محصولات باغی و زراعی و دامی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با توجه به بارش شدید برف و کاهش قابل ملاحظه دما و یخبندان در روزهای آغازین آذر ماه سالجاری  در حوزه شهرستان ساری که مصادف با شروع برداشت  مرکبات بود خسارات جبران ناپذیری به کشاورزان و باغداران عزیز وارد شد.

حسین زادگان با اشاره به اینکه در مهر ماه سال ۱۳۹۴ هم وقوع تگرگ در بعضی از نقاط شهرستان سبب خسارت و ضرر و زیان به باغداران شد، ادامه داد:  در سال جاری که برداشت مرکبات در نقطه اوج خود قرار داشت ریزش برف و وقوع یخبندان در روزهای آغازین آذر ماه سال ۹۵ خسارت سنگینی به باغداران وارد کرد.

وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار دولت اقدام به خرید تضمینی مرکبات کرده است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تولید مرکبات در سال جاری دولت امسال واردات مرکبات را هم انجام نداد و در حمایت از کشاورزان و باغداران، اقدام به خرید تضمینی مرکبات کرد.

فرماندار ساری با بیان اینکه پس از برنامه ریزی و بررسی  خسارت سرما و یخبندان بر مرکبات و تاثیر آن بر بازار و برگزاری چندین جلسه در این حوزه و هماهنگی با تعاون روستایی برای خرید مرکبات، عملیات میدانی و اجرایی در این زمینه انجام شد، اظهار کرد:  معرفی کارشناس ناظر خرید پرتقال های درجه ۳ آبگیری و پرتقال های درجه یک و دو و سه جهت تازه خوری در تاریخ ۱۴ آذر به  سازمان تعاونی روستایی،  تحویل میوه های درجه ۳ جهت آبگیری ( صنعتی)  به میزان ۱۶۷ هزار و ۸۵۵ کیلوگرم و حمل به شهرستان های رامسر و تنکابن،  خرید میوه های درجه یک به میزان ۱۲ هزار و ۶۷۰ کیلو گرم و میوه درجه ۲ به میزان ۷۴۲ هزار و ۱۷۰ کیلو گرم و میوه درجه ۳ به میزان ۳ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۳۰۰  کیلوگرم جهت ذخیره سازی و مصرف تازه خوری و بسیج عمومی کارشناسان مراکز و شهرستانی جهت اجرای طرح خروج پرتقال های غیر قابل مصرف از چرخه توزیع با همراهی دهیاران، شوراها، بخشداران و فرمانداری که در این راستا از اول دی ماه که ابتدای اجرای طرح  است تا ۱۴ دی ماه بیش از  ۲۸ هزار تن میوه پرتقال از چرخه توزیع خارج شد.

این مسئول افزود: تصویب کمک بلاعوض به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان، تصویب تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان با بهره ۱۱ درصد و امهال و تمدید تسهیلات بانکی سررسید شده کشاورزان خسارت دیده از جمله حمایت های ویژه دولت در استان مازندران است.

حسین زادگان با بیان اینکه توجه کنیم برای نخستین بار است دولت خرید تضمینی مرکبات را انجام می دهد، گفت: همه در هر جایگاهی باید به کمک مردم آیند و در ماه های منتهی به انتخابات از موج سواری برای کسب وجهه و صحبت های تبلیغاتی، پرهیز کنند.

ارسال دیدگاه

دریوک
نشر خبر
تیتر امروز
بلاغ
یتیم خانه
آشکده
خبرنگار