رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هفت هزار تن پرتقال و محصولات سردرختی در کارخانه های استان به کنسانتره تبدیل شده است.

  به گزارش عصرساري، دلاور حیدرپور ظهر پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان در سالن شماره یک استانداری، با اشاره به عزم  و اقدام گروهی که برای  پرداخت خسارت ناشی از برف و سرمای پاییز امسال  به باغداران استان صورت گرفت، اظهار کرد: با پیگیری استاندار در کوتاهترین زمان هیئت دولت ورود پیدا کرد  و با تصویب مصوباتی در جهت پرداخت خسارت به باغداران قدم های موثر برداشته شد.

  وی افزود:  بر اساس مصوبات دولت،   مقرر شد حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره ۱۰ درصدی از منابع بانک کشاورزی به خسارت دیدگان پرداخت شود این در حالی است که برطبق برآوردی که صورت گرفت مجموع خسارت ۹۰۰ میلیارد تومان شامل، خسارت به دام و طیور، محصولاتی باغی به ویژه کیوی و پرتقال و شکستگی درختان و …  بوده است.

  رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران، با بیان اینکه با توجه به خسارت سنگینی که با باغات مرکبات و کیوی استان وارد شد دولت هم در حد مقدورات  مصوبات خوبی را تصویب کرد،   ادامه داد:  در مصوبات دولت کمک بلاعوض ۳۰ میلیارد تومانی به خسارت دیدگان هم تعریف شده  و در عین حال چون به محصولات  کیوی در سرمای پاییز امسال خسارت سنگینی وارد شد و این محصول هم خرید تضمینی نداشت دولت برای رفع مشکلات این بخش و خرید ۵۰ درصد کیوی روی درختان حدود ۲۰ میلیارد تومان برای خرید کیوی از باغداران در اختیار جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار داد.

  حیدرپور در ادامه با اعلام اینکه ۲۰ میلیارد تومان هم تخصیص در اختیار صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفت، افزود: این مبلغ برای پرداخت خسارت به باغاتی است که بیمه هستند تا ضمن رفع مشکل این افراد  مشوقی هم برای باغدارانی باشد که به بیمه توجه داشتند و  هم بر توجه به توسعه بیمه محصولات کشاورزی و باغی توسط کشاورزان و باغداران تاکید شود.

  وی، با ابراز رضایت از مصوبات دولت در جبران خسارت به باغداران استان مازندران، اظهار کرد: از آنجایی که میزان خسارت به باغات مازندران بالا بود  و چون از  ۶۰ تا ۶۵ درصد محصولات خسارت دیده حدود ۲۵ درصد آنها را نمی توان در انبار نگهداری کرد و تنها ۳۰ تا ۳۵درصد را تا شب عید در انبار می تواند نگهداری شود لذا ما نیز در استان و در حد اختیارات تعیین شده از ۱۵ آذرماه سال جاری اقدام به خرید تضمینی پرتقال صنعتی استان کردیم.

  این مقام مسوول ادامه داد:  از ۱۵ آذر ماه تا ۳۰ آذر حدود هفت هزار تن پرتقال سردرختی باغات مازندران در کارخانه های استان آبگیری و تبدیل به کنسانتره شد این در حالی است که معرفی نامه خرید  تضمینی ۱۰ هزار تن پرتقال صنعتی داده شد.

   حیدرپور، در ادامه خاطر نشان کرد:  سه کارخانه خزرنوش چابکسر، کوثر رامسر و افشره نشتارود  تاکنون پرتقال های آسیب دیده ناشی از برف و سرما(سردرختی) استان را تحویل  و به کنسانتره تبدل کرده است ولی برای تحویل مابقی محصولات اکنون تنها کارخانه کوثر رامسر آمادگی  تحویل پرتقال ها را دارد که برای این مشکل با رای زنی که انجام دادیم کارخانه شهدآب ارومیه این محصولات را تحویل می گیرد.

  وی افزود: در عین حال خرید تضمینی پرتقال ها هم از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد که از دو روز قبل تاکنون ۱۶ مرکز در سطح استان خرید تضمینی پرتقال درجه یک با قیمت ۸۳۴ تومان، درجه دو قیمت ۷۲۰ تومان را انجام می دهند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار