رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • با توجه به سرمای بی‎سابقه و بارش برف شديد طي چند روز گذشته در مازندران، پيش بيني خسارت به محصولات باغي از جمله مركبات همچون خسارات دو سال پيش برف در غرب استان دور از ذهن نبود.

  به گزارش عصرساري، طي روزهاي گذشته مديران جهادكشاورزي اظهار كردند نگراني از بابت خسارت وجود ندارد درحاليكه سخنگوي مجمع نمايندگان مازندران از خسارت شديد به باغات مركبات ابراز نگراني كرد كه اظهار نظرهاي مديران جهادكشاورزي در اين سرماي استخوان سوز، جاي بسي تامل داشت!

  در بحران مذكور آنچه بيش از همه آزاردهنده است خسارت غيرقابل جبران به باغات مركبات بوده و ميزان آسيب ها به حدي زياد مي باشد كه علاوه بر محصولات، درختان مركبات بسياري هم از بين رفت و باغداران مازندارني علاوه بر از دست دادن دسترنج شان، بايد باغات خود را نيز از نو احيا كنند و سالها به انتظار به بار نشستن دوباره محصول خود بمانند.

  در اين راستا برخي از باغداران مازندراني در سرماي سوزناك اين روزها اقدام به چيدن محصولات خود كرده اند و برخي ديگر نيز با روشن كردن آتش، سعي در گرم نگه داشتن محيط باغ شان دارند تا از يخ زدگي محصول شان جلوگيري شود. ناگفته نماند باغداران براي روشن كردن آتش رو به خريد لاستيك هاي مستعمل آورده اند و بازار فروش اين لاستيك ها كه در گذشته خريداري نداشته است، گرم گرديد.

  در اين ميان سازمان هواشناسي مازندران نيز طي اطلاعيه اي اعلام كرد: باغداران از تعجيل در برداشت مركبات خودداري نمايند چراكه تا جمعه آينده هيچ سامانه سرما و يخبنداني در راه نيست و تا اواسط هفته، هواي گرم و مناسبي در پيش داريم.

  متاسفانه زخم هاي بحران برف دو سال پيش غرب مازندران درمان نشده است كه در اين بحران، باغداران بخش شرقي و مركزي مازندران هم آسيب جدي ديدند و بايد چاره اي براي دردهاي آنان انديشيد.

  در اين راستا مي توان با در اختيار قرار دادن تسهيلات بلاعوض و كم بهره و اهدا نهال هاي مقاوم، باغداران را در احياي باغ هاي آسيب ديده و از بين رفته ياري كرد.

  سوق دادن كشاورزان به سمت بيمه ها اولويت جدي ديگريست كه بايد نسبت به فرهنگ سازي در اين زمينه تلاش هاي بسياري صورت گيرد تا باغداران ترغيب شوند باغات خود را بيمه كنند.

  از سوي ديگر بيمه ها هم بايد با رويكردي منصفانه، د رجلب اعتماد كشاورزان تلاش كنند تا در زمان بحران هيچ باغداري نگران محصولش نباشد.

  توجه به زيرساخت ها، اولويت فراموش شده ديگري ست كه طي اين سالها به آن توجه نشده و در مواقع بحران خودش را بروز و ظهور مي دهد.

  طي سالهاي گذشته چندين بار بحران برف در استان هاي شمالي دردسرساز شده و علاوه بر اتفاق هاي مكرر در مازندران و گيلان، متاسفانه اقدامي براي ايجاد زيرساخت ها براي مواقع بحراني صورت نگرفته است.

  هميشه در بحران برف، گاز شهرها و روستاهاي بسياري قطع مي شود و نفس زندگي بند مي آيد و مردم به زندگي سنتي روي آورده و با هيزم و نفت خودشان را گرم مي كنند.

  سالهاست استان هاي شمالي در فصل سرد با افت فشار و قطع گاز مواجه هستند ولي اجراي پروژه خط انتقال گاز از دامغان به ساري هنوز به اتمام نرسيده درحاليكه با تكميل اين پروژه بزرگ گازرساني، افت فشار گاز در مناطق شمالي مرتفع خواهد شد.

  و كلام آخر اينكه مديران استان هاي شمالي بايد با پيش بيني بحران ها، راه هاي برون رفت از آن را تمرين كنند تا به عاقبت بحران هاي قبلي دچار نشويم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار