رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 6 December
 • رئیس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه کشاورزی ساری از معرفی ۲رقم جدید برنج پرمحصول به شالیکاران خبر داد و گفت: رقم های جدید برنج به نام های شهیدان هسته ای ‘روشن’ و ‘شهریار’ نام گذاری شده است.

  به گزارش عصرساري، رئیس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه کشاورزی ساری از معرفی 2رقم جدید برنج پرمحصول به شالیکاران خبر داد و گفت: رقم های جدید برنج به نام های شهیدان هسته ای ‘روشن’ و ‘شهریار’ نام گذاری شده است.
  قربانعلی نعمت زاده روز سه شنبه  با اظهار اینکه ارقام جدید با همکاری سازمان انرژی اتمی و با استفاده از پرتو
  تاپی و اشعه گاما تولید شده است، افزود : این ارقام برنج 20 تا 25 روز زودتر نسبت به ارقام پرمحصول معرفی شده گذشته ، برداشت می شود.
  وی مقاوم بودن به بیماری بلاست و آفت کرم ساقه خوار را از دیگر ویژگی های این ارقام جدید عنوان کرد و بیان داشت: افزایش عملکرد تولید در هکتار از دیگر مزیت های این ارقام هستند.
  وی با اشاره به این نکته که پس از گذشت هشت سال این 2 لاین جدید بر گرفته از ارقام ندا و نعمت به دست آمده است،گفت: 2رقم جدید برنج به پاس زحمات شهیدان دانشمندان هسته ای از جمله شهید مصطفی احمدی روشن به نام ‘روشن’ و شهید مجید شهریاری به نام ‘شهریار’ نامگذاری شد.
  نعمت زاده در مورد تکنولوژی تولید این ارقام گفت : این ارقام با پرتو دهی اشعه گاما از چشمه کبالت 60 با دز 200 گری روی 20 رقم محلی کیفی و رقم های پرمحصول شمال کشور با هدف دستیابی به لاین های برتر موتانت زودرس و پاکوتاه و همچنین با عملکرد بالا و کیفیت مطلوب در سال 1388 آغاز شد.
  استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری توضیح داد: رقم روشن از پرتودهی رقم نعمت بوده و دارای ارتفاع 67/109 سانتی متر است که نسبت به ورس ( خوابیده شدن ) مقاوم بوده و برای برداشت مکانیزه مناسب است.
  نعمت زاده اظهار داشت: این رقم از نظر طول دوره رشد 122 روز از بذرپاشی تا برداشت متوسط رس بوده و حدود یک هفته تا 10 روز زودتر از والد خود (نعمت) می رسد.
  وی گفت: به لحاظ داشتن تولید بیش از 8 تن در هکتار حدود یک تن بیشتر از والد خود (نعمت حدود 7 تن در هکتار ) عملکرد دارد.
  وی درمورد برنج شهریار گفت این رقم از پرتودهی رقم آمل 3 بوده و دارای ارتفاع 112 سانتی متر بوده و حدود 15 تا 20 روز زودتر از والد خود ( آمل 3) خود رسیده و دارای عملکرد 7 تن در هکتار است.
  نعمت زاده با اظهار اینکه این ارقام در مزرعه پژوهشی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مورد آزمایش قرار گرفته است، گفت: مرتضی اولادی ، عمار قلی زاده ، عمار افخمی قادی، علیرضا بابایی و مهندس امیر ضیایی در اجرای این پروژه از سوی دانشگاه همکاری داشتند.
  وی گفت: همچنین مهندسان مسعود رحیمی، کامران مظفری و بهنام ناصریان از سازمان انرژی اتمی نیز در تولید و معرفی این ارقام با دانشگاه همکاری داشتند.
  مازندران 230 هزار هکتار زمین شالیزاری دارد که سالانه بیش از 950 هزار تن برنج سفید در استان تولید می شود.
  درحال حاضر بر اساس آمارسازمان جهاد کشاورزی مازندران بیش از 70درصد زمین های شالیزاری استان زیر کشت ارقام کم محصول طارم محلی و هاشمی می رود که دارای عملکرد حدود سه و نیم تن شلتوک د رهکتار هستند.
  طرح خوداتکایی تولید برنج با حمایت از کشت برنج در استان های مازندران و گیلان از سه سال گذشته دردولت تدبیر و امید شروع شده است، بطوریکه طرح های تسهیلات مکانیزاسیون ،تسطیح و یکپارچه سازی اراضی ، ساماندهی و نظارت بر بازار عرضه برنج ، کنترل و نظارت بر واردات ، ممنوعیت واردات در زمان برداشت و عرضه برنج داخلی و واردات بر اساس نیاز واقعی کشور مورد تاکید قرار گرفته است.

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار