رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۲۲ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Wednesday 20 November
 • کشور روسیه تا کنون توانسته است با طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته‌ای همچون بالگرد ” Mi-26 ” در اکثر نبردهای خود پیروز باشد.

  به گزارش عصرساري، نیروهای مسلح روسیه از زمان آغاز اتحاد جماهیر شوروی تاکنون در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نظامی روند پرسرعتی را در پیش گرفته اند و تا به امروز توانسته‌اند ادوات پیشرفته‌ای را تولید نماید که همین تجهیزات پیشرفته موجب پیروزی نیروهای روسی در بسیاری از جنگ‌ها شده است.

  در حال حاضر فدارسیون روسیه علاوه بر طراحی نمونه‌های پشرفته‌تری از سلاح‌های خود به تجهیزاتی همچون انواع جنگنده‌های چند منظوره‌، بالگردهای تهاجمی و ترابری، تانک‌های پیشرفته، سامانه‌های موشکی و تجهیزاتی از این دست مجهز شده که این ادوات برگ برنده ” کرملین ” در بسیاری از نبردها محسوب می‌شود.

  **  روسیه دومین ارتش قدرتمند دنیا

  روسیه دومین کشور در رتبه‌بندی نظامی موسسه ” گلوبال فایرپاور ” است؛ این کشور جمعیتی بالغ بر 142 میلیون و 470 هزار و 272 دارد که 70 میلیون نفر آنها نیروی در حال فعالیت می‌باشند که از این میان 1 میلیون و 355 هزار نفر هر ساله در این کشور به سن نظامی می‌رسند که 766 هزار و 55 نفر از آنها در خط مقدم هستند و 2 میلیون و 485 هزار نفر هم به صورت ذخیره اما آماده قرار دارند. مساحت روسیه 17 میلیون و 098 هزار و 242 کیلومتر است که 22 هزار و 408 کیلومتر آن مرز مشترک می‌باشد و همچنین این کشور  37 هزار و 653 کیلومتر خط ساحلی و 102 هزار کیلومتر راه آبی دارد.

  دولت ” مسکو ” برای بخش نظامی خود 46 میلیارد و 600 میلیون دلار در سال بودجه در نظر می‌گیرد که این مبلغ را هم از طریق فروش نفت که می‌تواند به طور روزانه 10 میلیون و 110 هزار بشکه تولید کند و هم از طریق فروش طلا و استخراج آن که درآمد 377 میلیارد و 800 میلیون دلاری به همراه دارد تامین می‌کند که همین دلیل باعث شده تا ارتش روسیه در رتبه دوم جهان قرار گرفته است.

  در نیروی زمینی ارتش روسیه 15 هزار و 398 دستگاه تانک؛ 31 هزار و 298 دستگاه انواع خودروهای ترابری؛ 5 هزار و 972 قبضه سلاح خودکششی؛ 4 هزار و625  قبضه انواع توپخانه و 3 هزار و 793 قبضه سیستم‌های چند موشکی در حال انجام ماموریت هستند و در نیروی‌هوایی این ارتش هم 3 هزار و 547 فروند هواپیما در انواع مختلف وجود دارد که شامل 751 فروند جنگنده/رهگیر و 1 هزار و 438 فروند جنگنده بال ثابت حضور دارند البته در کنار این جنگنده‌ها ارتش ” کرملین ” برای جابه‌جایی نیروها و ادوات و تجهیزات خود از 1 هزار و 124 فروند هواپیمای ترابری نیز استفاده می‌کند.

  یگان هوایی روسیه برای آموزش خلبانان خود 370 فروند جنگنده آموزشی در اختیار دارد و در کنار این هواپیماها و جنگنده‌ها این نیرو 1 هزار و 237 فروند از انواع بالگردهای تهاجمی و امدادی را در اختیار دارد که 478 فروند از آنها تهاجمی هستند و در نیروی دریایی روسیه نیز که مجهز به 352 فروند از انواع ناوها است 1 فروند ناو هواپیمابر؛ 4 فروند ناوچه؛15 فروند ناوشکن؛ 81 فروند ناوچه سبک؛ 60 فروند زیردریایی؛ 14 فروند شناور گشتی و 45 قبضه مین دریایی وجود دارد.

  ** ” بالگردهای روسی ” کابوس میدان‌های نبرد

  از زمان اتحاد جاهیر شوروی تا کنون فدراسیون روسیه توانسته تجهزاتی مانند انواع بالگردهای تهاجمی و ترابری را در زمینه نظامی طراحی کند که همین ادوات باعث شده تا علاوه بر این که ارتش ” کرملین ” در زمره 10 ارتش برتر دنیا قرار بگیرد توانسته برگ برنده این کشور در میدان‌های نبرد باشد.

  از آنجایی که جابه‌جایی سریع تجهیزات و نفرات در میدان‌های نبرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است طراحی ادواتی برای این که بتوانند این کار را انجام دهند نیز باید به خصوص و منحصر به فرد باشد؛ فدارسیون روسیه به عنوان دومین قدرت نظامی دنیا هم از این مسئله جدا نیست و به همین دلیل نیز متخصصان روسی انواع هوایپماها و بالگردهایی مانند بالگرد ” میل 26 ” را در این زمینه طراحی و تولید کرده‌اند.

  **  ” Mi-26 “؛ کروکدیل روسیه

  بالگرد ” میل 26 ” بزرگترین و سنگین‌ترین بالگرد دنیا است که طراحی آن در سال 1970 و در زمان اتحاد جماهیر شوروی آغاز و در سال 1977 اولین پرواز آزمایش خود را انجام داد؛ این بالگرد در روسیه به نام ” کروکودیل ” نیز شناخته می‌شود که دلیل این نامگذاری ابعاد بزرگ و توانایی حمل بارهای سنگین توسط این بالگرد می‌باشد؛ ” Mi-26 ” در سازمان”  ناتو ” به ” Halo ” معروف است.

  فدراسیون روسیه قصد طراحی بالگردی را داشت که توانایی حمل باری آن ” دوبرابر ” بالگردهای ترابری زمان خودش باشد و به همین جهت ” Mi-26 ” را طراحی کرد و در سال 1981 در نمایشگاه هوایی پاریس از آن رونمایی کرد و در سال 1982 نیز فدارسیون روسیه اولین فروند از این بالگرد را تحویل گرفت و در سال 1983 نیز اولین اسکادران از بالگرد ” Mi-26 ” را تشکیل داد.

  بعد از تولید انبوه این بالگرد و با توجه به قابلیت‌های آن توجه جهان به ” Mi-26 ” جلب شد تا این که در سال 1986 هند به عنوان اولین کشور خواهان به خدمت گرفتن این بالگرد در نیروی‌هوایی خود شد و از آن پس نیز کشورهایی همچون اوکراین و بلاروس و چندین کشور دیگر خواهان خرید این بالگرد شدند. هزینه تولید این بالگرد 10 تا 12 میلیون دلار است و تا کنون 320 فروند از آن ساخته و به خدمت گرفته شده است.

  مهم‌ترین ویژگی ” Mi-26 ” استفاده از همان رمپ به کار رفته در هواپیمای ” C 130 ” می‌باشد که باعث می‌شود تجهیزاتی مانند نفربرها و یا نفرات به راحتی وارد بالگرد شده و از آن خارج شوند، این محفظه طولی بیش از 10 متر، عرض بیش از 3 متر عرض و دارای بیش از 2.5 متر ارتفاع است و قادر می‌باشد محموله‌ها و ادوات جنگی تا وزن 9 هزار و 889 کیلوگرم را در خود جای دهد و یا 80 نفر را جابه‌جا کند و می‌تواند 60 برانکارد را حمل نماید.

  برای این بالگرد که طولی بیش از 35 متر، عرضی بیش از 3 متر، بیش از 8 متر ارتفاع، وزنی خالی بیش از 25 تن و با محموله بیش از 50 تن تعداد 5 خدمه پروازی در نظر گرفته شده است؛ این بالگرد برای پرواز به دو موتور ” ZMKB Progress D136 turboshafts ” که هر موتور قدرتی در حدود 10 هزار اسب بخار را تولید می‌کنند؛ مجهز شده که این قدرت باعث می‌شود که ” Mi-26 ” با سرعت 295 کیلومتر در ساعت حرکت کند؛ این بالگرد دارای سقف پروازی بیش از 1 هزار و 500 کیلومتر می‌باشد و همان طور که گفته شد قادر به حمل 80 نفر نیروی نظامی و یا 60 تخت برانکارد و یا 20 تن محموله است.

  فدارسیون روسیه بعد از تولید ” Mi-26 ” با توجه به نیازهای خود این بالگرد را در مدل‌های ” Mi-26A ” که نمونه توسعه یافته ” Mi-26 ” با سیستم ناوبری به روز بود؛ ” Mi-26T ” برای کارهای غیر نظامی؛ ” Mi-26TP ” در دو مدل که یکی با قابلیت حمل بیش از 7 هزار لیتر آب برای کار در سازمان آتش‌نشانی روسیه و مدل دیگر در سازمان زمین‌شناسی روسیه به کار گرفته شد؛ ” Mi-26P ” که کاربرد غیر نظامی دارد و برای حمل و جابه‌جایی مسافر با ظرفیت بیش از 60 نفر طراحی شده؛ ” Mi-26PP ” که برای جنگ الکترونیکی به پرواز درآمد؛ ” Mi-26S ” برای امدادرسانی طراحی شده مانند حادثه چرنوبیل؛ ” Mi-26TZ ” که یک تانکر سوخت‌رسان با ظرفیت بیش از 12 هزار لیتر سوخت که قابلیت سوخت‌رسانی به هواپیما و وسایل نقلیه زمینی را دارد؛ ” Mi-26MS ” به گونه‌ای طراحی شده که بالگرد را به یک درمانگاه پزشکی با تمام امکانات تبدیل کرده؛ ” Mi-26TM ” که با قرار گرفتن اتاق اپراتور در زیر محفظه بالگرد به جرثقیل تبدیل شده؛ ” Mi-26M ” که آخرین و پیشرفته‌ترین مدل بالگرد ” Mi-26 ” است که با افزایش توان موتور قابلیت حمل بار و نفرات را در تمامی شرایط‍ آب‌وهوایی دارا می‌باشد؛ طراحی و تولید نمود.

  با توجه به پیشرفت‌های شگرفی که روسیه در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته نظامی دارد و با توجه به تجربه آنها در ساخت ادواتی مانند بالگرد ” Mi-26 ” که می‌توان آن را برگ برنده ” کرملین ” در میدان نبرد دانست باید دید که این کشور با تلفیق تجربه و پیشرفت چه دستاورد بزرگ دیگری را کسب خواهد کرد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار