رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۲۱ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Tuesday 19 November
 • وزیر خارجه عربستان سعودی، مصوبه کنگره آمریکا در خصوص فراهم شدن زمینه شکایتِ بازماندگان حملات تروریستی 11 سپتامبر از دولت ریاض را نگران‌کننده خواند.

  به گزارش عصرساري،  به نقل از بی بی سی، عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در نخستین واکنش به لغو وتوی باراک اوباما از سوی کنگره، که به معنای قانونی شدن طرح جاستا (عدالت علیه حامیان تروریسم) است، از اجرایی شدن این قانون اظهار نگرانی کرده و آن را مغایر عرف جهانی در مصونیت و استقلال دولت‎ها دانسته است.

  وی روز پنجشنبه در اظهاراتی فراهم شدن زمینه برای شکایت بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر از دولت عربستان را “بسیار نگران‌کننده” خواند .

  وزیر خارجه عربستان امروز با انتشار بیانیه‌ای گفت: “عواقب اضمحلال مصونیت دولتی، دامن‌گیر همه کشورها خواهد شد از جمله آمریکا.”

  مصوبه کنگره آمریکا که برای بار نخست در ماه مه گذشته به تصویب رسیده بود، پس از آن که چند روز پیش با وتوی باراک اوباما به این نهاد برگشت، دوباره توانست با اکثریت قاطع در مجالس سنا و نمایندگان تصویب شود و به این ترتیب کنگره با شکستن وتوی رئیس جمهور، با تاکید بر مصوبه قبلی خود اجرایی شدن طرح “مقابله با حامیان تروریسم” را قانونی کرد.

  اوباما که از ابتدا مخالفت خود با این طرح را اعلام کرده بود ضمن انتقاد از تصمیم مجدد کنگره، این قانون را “بدعتی خطرناک” خوانده است.

  وی  معتقد است اجرایی شدن قانون “عدالت علیه حامیان تروریسم” ممکن است به اقدام متقابل دولت‌ها منجر شود و به گفته وی، “آمریکا به یکباره خود را در میان انبوهی از شکایات خصوصی پیدا کند که بر اساس اعمال ما در نقاط مختلف جهان شکل گرفته است.”

  رئیس جمهور آمریکا در خصوص لغو وتویش ابراز نارضایتی کرد.

  عربستان سعودی هم، که متحد اصلی آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود، تلاش فراوانی برای رایزنی و منصرف کردن کنگره از تصویب طرح “عدالت علیه حامیان تروریسم” کرد و حتی در زمان بررسی آن در مجالس کنگره، به طور ضمنی آمریکا را به بیرون کشیدن میلیاردها دلار از دارایی‌های خود از این کشور تهدید کرد.

  در همین حال، بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر از قانونی شدن این طرح استقبال کرده‌اند.

  مطابق طرح “عدالت علیه حامیان تروریسم” (جاستا،) بازماندگان حملات تروریستی در خاک آمریکا می توانند علیه حامیان این حملات در دادگاه‌های آمریکا اقامه دعوی کنند.

  در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ حدود ۳۰۰۰ آمریکایی کشته شدند.  از میان ۱۹ عامل این حملات، ۱۵ نفر تبعه عربستان سعودی بودند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار