رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 24 June
 • مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه اهداف در سیاست‌های مالیاتی ما روشن و شفاف نیست، اذعان کرد: در کشور ما به دلیل شفاف نبودن اهداف مالیاتی شاهد رکود تورمی هستیم.

  رستمی در گفت‌وگو با عصرساري، با اشاره به چالش های موجود در سیستم مالیاتی، گفت: نقش درآمدهای مالیاتی در نظام بودجه‌ایی بر هیچکس پوشیده نیست و کل فعالان اقتصادی به این موضوع واقف هستند، اما چرا مالیات به عنوان یک درآمد سالم مطرح است و از جانب متولیان امر وصول به خوبی نشان داده نمی‌شود.

  وی مالیات را درآمدی از درون اقتصاد دانست و اظهار کرد: مالیات با درآمدهای نفتی کاملا متفاوت است، درآمد نفتی یک عارضه برای اقتصاد است و دو آسیب به بدنه اقتصاد وارد کرده «اول عدم پاسخگویی دولت در رابطه با عملکرد و در نتیجه عدم نظارت مردم بر سیاست‌های اقتصادی دولت و دوم موجب نا کارآمدی سیاست های مالیاتی شده است».

  مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تصریح کرد: با ابلاغ این سیاست‌ها تغییر نگاه به وجود آمد از این منظر که اگر قرار است اقتصاد مقاومتی به فعلیت برسد باید به دنبال درآمدی جایگزین نفت باشیم.

  رستمی با بیان اینکه گاهی اوقات مالیات موجب اختلال در نظام اقتصادی می شود، خاطر نشان کرد:  نظام مالیات بر ارزش افزوده به دنبال گشترش پایه مالیاتی و شفاف‌سازی صورت‌های مالیاتی بود اما ضعف قانون و اجرای آن تبدیل به چالش جدی شد.

  وی در تشریح ناکارآمدی نظام مالیاتی در ایران، گفت: شاخص مهمی با عنوان نسبت مالیات به تولید ناخالص که کارایی نظام مالیاتی را نشان می‌دهد در کشور ما حدود 7درصد است، که در مقایسه با کشورهای نظیر بسیار پایین‌تر است که نشان از ناکارآمدی سیستم مالیاتی ماست، و دلیل آن این است که 25درصد تولید ناخالص کشور زیر چتر مالیات نیست، که رقمی برابر 18هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را نشان می‌دهد.

  این کارشناس مالیاتی به چالشهای نظام مالیاتی کشور اشاره کرد و افزود: قاچاق کالا 25میلیارد دلاری در ایران هیچ نقشی در وصول مالیاتی ندارد که باید به سراغ آنها رفت.

  رستمی با انتقاد از ممیزین مالیاتی ، تصریح کرد: نباید وصول مالیات با فشار به تولیدکنندگان حاصل شود، باید به دنبال شناسایی فراریان مالیاتی، رفع ترجی‌هات مالیاتی و توسعه پایه‌های مالیاتی باشیم، توسعه یعنی فعالیت‌های غیر مولد سودشان به شدت کاهش پیدا کند.

  وی با بیان اینکه اهداف در سیاست‌های مالیاتی ما روشن و شفاف نیست، اذعان کرد: در کشور ما به دلیل شفاف نبودن اهداف مالیاتی شاهد رکود تورمی هستیم.

  مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی مازندران با تاکید بر اینکه اثرات مالیات باید برای مردم محسوس باشد، بیان کرد: مسئولان به عملکرد اهداف نظام مالیاتی بی‌توجه هستند و در جهت تنها یک هدف سیستم مالیاتی را تغییر می‌دهند و تنها به دنبال کسب هدف بودجه‌ایی هستند، برای مثال یک رقم را مشخص می‌کنند که باید تا پایان سال آن میزان وصول شود.

  رستمی در ادامه افزود” مالیات باید موجب کاهش شکاف طبقاتی در جامعه شود اما در کشور ما این فاصله هر روز بیشتر می‌شود، باید بین مودیان و نظام مالیاتی اعتماد کامل برقرار شود که لازمه آن وضع و اجرا درست و متوازن قانون مالیاتی است.

  وی در نشریح راهکارهای برون رفت از چالش‌های مالیاتی، گفت: باید نظام مالیاتی عادلانه وضع و نگاه صرف بودجه‌ایی از مالیات برداشته شود و مشوق‌های مالیاتی برای صنعت و تولید ارائه شود و در عوض مالیات‌های شدید‌تری برای فعالیت‌های غیر مولد و واسطه‌گری وضع شود.

  وی در پایان با تاکید بر نقش حمایتی جامعه مشاوران مالیاتی ایران، گفت: اعضای این جامعه همگی از متخصصین کارآمد و آگاه به نظام مالیاتی هستند که در کنار کارفرمایان می توانند بسیاری از موانع مالیاتی آنها را برطرف کنند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار