امروز : سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ - ۹:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی مازندران:

علمی کردن کشاورزی، راهی برای افزایش بهره‌وری محصولات

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با تأکید بر علمی کردن کشاورزی برای افزایش بهره‌وری، اضافه کرد:در حال حاضر بیشترکشاورزان استان به صورت سنتی در مزارع کشت می‌کنند که ما سعی کردیم از کشاورزان پیشرو برای آموزش آن‌ها استفاده کنیم.

محمدعلی امامی در گفت‌وگو با خبرنگار عصرساري، با اشاره به اینکه هدف از تشکیل این سازمان در بخش عمومی تشکیل بسیج ده‌ها میلیونی، عمق‌بخشی داخلی و مبارزه با تهدید نرم دشمن است، افزود: با توجه به شعار امسال رهبر فرزانه مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، ارتقاء سطح علمی مهندسین کشاورزی با نگاه اقتصاد مقاومتی بر عهده سازمان بسیج مهندسین کشاورزی قرار دارد.

عضویت بیش از۳ هزار مهندس در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی مازندران تعداد اعضای این سازمان را بیش از ۳هزار نفر عنوان و اضافه کرد: اعضای سازمان از خدمات علمی، آموزشی، رفاهی و.. بهره‌مند می‌شوند.

امامی بیان کرد: به منظور آشنایی با نحوه انجام فعالیت‌های اقتصادمقاومتی، در راستای تحقق اهداف شعار سال جاری، کلاس‌های آموزشی با همکاری سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری مازندران برای کارشناسان و کشاورزان برگزار می‌کنیم.

این مسئول بسیجی با بیان اینکه ۵۰۰ کارشناس کشاورزی را برای اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز جذب و ساماندهی کردیم، اضافه کرد: در حال حاضر افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه تولید و تهیه غذای سالم اهداف اصلی ما را تشکیل می‌دهد.

استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی، یکی از مشکلات مازندران

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استفاده بی‌رویه سموم شیمیایی در کشاورزی را یکی از مشکلات مازندران عنوان کرد و گفت: معمولا به دلیل آگاهی‌ نداشتن نسبت به مضرات استفاده از سم و رفتار سودجویانه فروشندگان سموم این کار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در چند شهرستان مزارع پایلوت برای تولید محصولات کشاورزی سالم در نظر گرفتیم، افزود: در سال نخست پرورش ماهی و اردک در مزارع برنج را به منظور استفاده کمتر از سموم به کشاورزان آموزش دادیم که امسال با استقبال بیشتری از سوی آنها روبرو شد.

امامی با اشاره به اینکه در تدارک تهیه کتابچه تحقیقاتی درباره غذای سالم هستیم، اضافه کرد: این اقدام با هدف ترویج تولید غذای سالم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران ظرفیت تأمین غذای ۸۰۰میلیون نفر را دارد، گفت: متأسفانه در حال حاضر برای تأمین غذای ۸۰ میلیون نفر مشکل داریم.

علمی کردن کشاورزی، راهی برای افزایش بهره‌‍وری

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با تأکید بر علمی کردن کشاورزی برای افزایش بهره‌وری، اضافه کرد: در حال حاضر بیشتر کشاورزان ما به صورت سنتی کار می‌کنند که ما سعی کردیم از کشاورزان پیشرو برای آموزش آن‌ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار آموزش، کشاورزان سنتی را برای بازدید از اراضی که به صورت علمی کشت می‌کنند می‌بریم تا با کیفیت محصول آشنا شوند، افزود: در راستای آموزش بهتر کشاورزان، کتاب‌های آموزشی در زمینه مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت به شیوه تولید علمی مرکبات، برنج و گندم چاپ و در اختیار پایگاه‌های خود قراردادیم.

برگزاری همایش ملی محصول محور ماهیان خاویاری در سال جاری

امامی با اشاره به اینکه در سال جاری اجرای طرح بسیج همگام با منابع طبیعی یکی از برنامه‌های شاخص سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان است، اضافه کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای برای کارشناسان بسیجی و بازدیدهای علمی از مزارع نمونه از برنامه‌های دیگر ماست.

وی به برگزاری همایش ملی محصول محور ماهیان خاویاری اشاره کرد و گفت: قرار است نتایج همایش به صورت کتاب راهنمای تولید ماهیان خاویاری چاپ و در سطح استان پخش شود.

حضور ۵۰۰ نفر از مهندسین بسیجی کشاورزی مازندران در علمی سازی کشاورزی

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴هزار نفر فارغ‌التحصیل کشاورزی داریم، افزود: از این تعداد ۱۰هزار نفر بیکار هستند، تنها ۲هزار نفر از فارغ التحصیلان در همین حوزه فعالیت دارند و مابقی در رشته‌های غیرمرتبط در حال کار هستند.

وی بیان کرد: تنها ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر از ۲ هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی در عملیات تولید محصولات حضور دارند و مابقی به صورت ستادی در حال کار هستند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر از ۵۰۰ کارشناس کشاورزی برای آموزش بهره‌برداران محصولات تولیدی استفاده می کنیم، اظهار کرد: ۳۰۰ هزار بهره‌بردار محصولات کشاورزی در استان داریم که اگر بتوانیم ۱۲ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان رادر عرصه‌های عملیاتی کشاورزی ساماندهی کنیم، نسبت کارشناسان به بهره‌برداران حداقل می‌رسد و محصولات کشاورزی سالم‌تر و بهتری تولید می‌شود.

برنامه‌ریزی برای استفاده از کارشناسان کشاورزی تمام‌وقت

امامی با اشاره به اینکه کشاورزان برای دریافت اطلاعات بیشتر درخواست کارشناسان تمام وقت از سازمان کرده‌اند، گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا به صورت پایلوت در چند شهرستان این طرح را پیاده کنیم.

لازم به ذکر است، در سال ۱۳۸۰ سازمان بسیج مهندسین با فرمان رهبر فرزانه مبنی بر تخصصی‌شدن اقشار شکل گرفت و در سال ۱۳۹۲ به سه بخش کشاورزی، صنعت و عمران تقسیم شد.

ارسال دیدگاه

دوره شهید اوینی
نشر خبر
تیتر امروز
سیمرغ ما
بلاغ
یتیم خانه
آشکده
خبرنگار