رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 6 December
  • شنبه 30 می 2015 - 11:32
  • کد خبر : 5920
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر ضرورت گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه

  آیت الله مکارم شیرازی با پیامی به همایش ملی طرح تلاوت نور در مساجد کشور خواستار فراگیر شدن فرهنگ قرآنی و انس هرچه بیشتر مردم با کلام وحی شد.

  به گزارش علویون؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید جهان شیعه با پیامی به همایش ملی طرح تلاوت نور در مساجد کشورخواستار فراگیر شدن فرهنگ قرآن و موجبات انس هر چه بیشتر آحاد مردم شد .

  متن پیام به این شرح است؛

  بسم الله الرحمن الرحیم

  «وَ اُمِرتُ اَن اَکونَ مِنَ المُسلِمینَ * وَ اَن اَتلُوَا القُرآنَ»

  بحث تلاوت قرآن از اموری است که در قرآن کریم بر آن تاکید فراوان شده است، به طوری که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) یکی از وظایف خود را تلاوت قرآن بر می شمارند.

  قرآن مجید می فرماید: «فَاقرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ القُرآنِ» و یا « فَاقرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنهُ»، هر چه می توانید و برایتان میسر است، قرآن بخوانید، بنابراین تلاوت و قرائت قرآن یکی از موضوعاتی است که در برنامه زندگی یک انسان مسلمان باید در حد اعلی باشد، کما این که وجود مقدس نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و یا حضرات ائمه هدی(علیهم السلام) همگی به حدی با تلاوت قرآن مانوس بودند که گاه روزی ده جزء از قرآن کریم را تلاوت می فرمودند.

  حال اگر این تلاوت و قرائت آیات الهی قرآن کریم در مساجد که اشرف بقاع روی زمین هستند، و آن هم با حضور جمع کثیری از مومنین و نمازگزاران انجام شود، مسلما نورٌ علی نور است.

  خوشبختانه در سال های اخیر سنت تلاوت قرآن در مساجد عمومی شده است و هم اکنون در اکثر مساجد کشور بعد از نمازهای یومیه یک یا چند صفحه از قرآن کریم تلاوت می شود و در بعضی از مساجد نیز ائمه محترم جماعات آیاتی از قرآن را که مورد تلاوت قرار گرفته است، برای نمازگزاران تبیین و تفسیر می نمایند و برکت حضور در مساجد را با تلاوت قرآن و کسب معارف دینی رونق می بخشند.

  ولی به این مقدار هم نباید قناعت کرد، بلکه همه این ها مقدمه ای برای اندیشیدن و عمل به قرآن مجید باشد.

  اهتمام ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در گسترش و اجرایی کردن طرح های « تلاوت نور» در مساجد بسیار شایسته تقدیر است و امیدارم گامی در جهت فراگیر کردن فرهنگ قرآن و موجبات انس هر چه بیشتر آحاد مردم، با کلام الهی را سبب شود و آثار آن در اعمال همگی ظاهر شود.

  در پایان از عموم کسانی که در مساجد سراسر کشور نسبت به این طرح قرآنی تلاش و کوشش دارند، همچنین از شرکت کنندگان در این همایش ملی طرح تلاوت نور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است، تشکر کرده و دوام توفیقات همگان را از درگاه احدیت مسئلت دارم.

  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار