رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
  • چهار شنبه 27 می 2015 - 12:35
  • کد خبر : 5832
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از حرکت‌های خزنده برای وابسته کردن حوزه

  یکی از مراجع تقلید شیعیان گفتند: من سربسته عرض می‌کنم در گوشه و کنار به صورت خزنده برخی وابستگی‌ها در حال پیدا شدن است، این کار درست نیست، افتخار ما در استقلال حوزه ما است، ما از دولت و حکومت حمایت کرده و می‌کنیم.

  به گزارش علویون؛ آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با بیان اینکه بین حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت تفاوت است، فرمودند: حوزه‌های علمیه شیعه مستقل از حکومت‌ها حتی حکومت‌های عادله هستند، اما حوزه‌های اهل سنت وابسته به حکومت‌ها هستند. رییس حوزه و مفتی بلد اهل سنت به وسیله حکومت تعیین می‌شود اما در محیط شیعه هیچ‌گاه مرجع تقلید را حکومت تعیین نمی‌کند بلکه بوسیله بزرگان حوزه این کار انجام می‌شود.

  ایشان با تاکید بر اینکه حوزه‌ها و مرجعیت وابسته به دولت‌ها نیستند و این مساله مایه افتخارشان است، گفتند: حوزه‌های علمیه از نظام و حکومت حمایت می‌کنند اما وابسته نیستند.

  مرجع تقلید شیعیان اضافه کردند: وقتی آل سعود یک تصمیم خام، ناپخته و ظالمانه می‌گیرد که به یمن حمله کند مفتیان و علمای آن‌ها می‌گویند تصمیمی حکیمانه است و وقتی که تصمیم به آتش بس بگیرند نیز چنین جملاتی را به زبان می‌رانند چراکه از خود اراده‌ای ندارند، اما در شیعه این افتخار بزرگ در سایه اهل بیت پیدا شده که مراجع و حوزه‌ها مستقل هستند.

  آیت الله مکارم شیرازی یادآور شدند: اگر حوزه‌ها مستقل نبود امام نمی‌توانست قیام کند و انقلاب به پیروزی برسد، این استقلال حوزه بود که انقلاب را بوجود آورد، اگر وابستگی بود انقلاب به ثمر نمی‌رسید.

  استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کردند: الان در راس نظام یک روحانی مقتدر و عالم برجسته است، این‌ها نتیجه استقلال حوزه و مرجعیت و البته نعمت بزرگی است، بزرگان پیشین این دستاورد و نعمت را حفظ کرده‌اند و به ما رسانده‌اند ما نیز چنین رسالتی داریم و باید با تمام وجود در حفظ آن بکوشیم.

  ایشان بیان داشتند: اخیرا در گوشه و کنار دیده می‌شود حرکتهایی به سوی وابستگی حوزه پیش می‌رود که این درست نیست، دولت برگزیده مردم و تنفیذ رهبری را دارد و ما نیز حمایت می‌کنیم اما همراه با نظارت و اگر مشکلی باشد مطرح می‌کنیم.

  آیت الله العظمی مکارم شیرازی تاکید کردند: اینکه شجاعت داریم و مطالب را صریحا مطرح می‌کنیم به خاطر استقلال ما است؛ همه بدانند حوزه مردمی است.

  مرجع تقلید شیعیان افزودند: من سربسته عرض می‌کنم در گوشه و کنار به صورت خزنده برخی وابستگی‌ها در حال پیدا شدن است، این کار درست نیست، افتخار ما در استقلال حوزه ما است، ما از دولت و حکومت حمایت کرده و می‌کنیم اما نظارت هم می‌کنیم، مراقب باشیم این مساله مهم را از دست ندهیم.

  مفسر برجسته قرآن کریم بیان کردند: ما وقتی مسؤول شورای عالی حوزه بودیم اساسنامه‌ای را برای حوزه نوشتیم و به حوزه شخصیت حقوقی دادیم، از جمله مسائل مهمی که در اساسنامه تاکید کردیم و نوشتیم این بود که حوزه مستقل است و باید مستقل بماند.

  ایشان افزودند: ما‌‌ همان موقع می‌دانستیم ممکن است برخی وابستگی‌هایی بوجود آوردند؛ من این جمله را عرض کردم امیدوارم در ذهن همه باشد و در تاریخ بماند.

   

  منبع: ابنا

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار