رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 7 December
  • دوشنبه 25 می 2015 - 17:07
  • کد خبر : 5788
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : طرح آیت الله مکارم شیرازی برای تحول حوزه‌های علمیه/ منطق علمای وهابی متضاد و پریشان است

  یکی از مراجع تقلید شیعیان بر لزوم تحول جدی و مهم در حوزه علمیه تاکید کردند.

  به گزارش علویون؛ آیت‌الله مکارم شیرازی، در مراسم افتتاحیه مؤسسه تخصصی فقهی امام کاظم(علیه السلام) در جمع طلاب و فضلای مدرسه امام کاظم(علیه السلام) و اساتید حاضر در این جلسه، اظهار کردند: امیدواریم بتوانیم با افتتاح این واحد تحصیلی، مقدمات تحولاتی مهم را در حوزه علمیه به وجود بیاوریم.

  ایشان با یادآوری حدیثی از امام صادق(علیه السلام) در فضیلت علم، عنوان کردند: در این حدیث امام صادق(علیه السلام) در باب علم می‌فرماید که اگر تمام خون شهدای تاریخ را در یک کفه ترازو و مرکّب قلم علما را در کفه دیگر ترازو قرار دهیم مرکّب و ابزار علم علماء سنگین‌تر خواهد بود.

  مرجع تقلید شیعیان افزودند: در اسلام مقام شهدا بسیار بزرگ و پراهمیت است ولی سؤال اساسی و مهم این است که چرا مرکّب علماء از اهمیت بیشتری در برابر مقام شهادت برخوردار است.

  آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به این‌که به نظر می‌آید که این موضوع سه دلیل اساسی و مهم دارد، فرمودند: اولین دلیلی که برای برجستگی مرکّب علماء بر خون شهدا می‌توان نام برد حفظ حریم و جاودانگی خون شهدا توسط قلم علما است.

  ایشان با بیان این‌که اگر علما داستان کربلا را ننوشته و منتشر نکرده بودند اسلام زنده نمی‌ماند، عنوان کردند: همین مرکّب قلم علماء بود که زیارت عظیم عاشورا و اربعین که سند مظلومیت امام حسین(علیه السلام) به حساب می‌آید برای تاریخ بماند.

  معظم له افزودند: دومین دلیلی که برای این موضوع می‌توان فرض کرد این است که شهدا با جسم دشمنان در ارتباط هستند و شمشیرهای آن‌ها در مقابل دشمنان عمل می‌کند.

  آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به این‌که علما در مقابل دشمنان با گروه‌ها و تفکرات آنان سر و کار دارند و قلم علما است که فتنه این تفکرات را خنثی می‌کند، فرمودند: علماء با قلم خود افکار دشمن را در هم می‌کوبند و اساس فتنه دشمن را خنثی و بی‌اثر می‌کنند.

  ایشان ادامه دادند: سومین دلیلی که برای این مهم می‌توان متصور بود این است که شهدا تکیه‌ بر قدرت جسمانی خود داشته و عرصه معرکه در مقابل چشمانشان به ‌وضوح قابل ‌رؤیت بوده است؛ در حالی‌که علماء باید با تکیه‌ بر مقام روحانی خود از فتنه‌های دشمن آگاه شده و در مقابل آن به جهاد برخیزند.

  استاد برجسته حوزه علمیه افزودند: ملائک و فرشتگان در مقابل انسان سجده نکردند مگر به خاطر علمی که خداوند در انسان داده بود و برتری انسان بر ملائک به خاطر همین علم و دانش است.

  آیت‌الله مکارم شیرازی گفتند: در حوزه علمیه باید یک تحول جدی و مهم در حوزه صورت پذیرد و فرمودند: این تحول باید برای پاسخ‌گویی به نیازهای زمان با قدرت هرچه بیشتر انجام شود.

  ایشان ادامه دادند: همه‌کسانی که در حوزه علمیه هستند مخاطب این گردهمایی نیستند چراکه افرادی هستند با سن بالا در درس‌ها حاضر می‌شوند و تمام عمر در حقیقت محصل و شاگرد خواهند ماند بنابراین بهتر است این عزیزان حداقل با تبلیغ، زکات علم خود را بپردازند.

  معظم له با بیان این‌که در درون این حوزه بزرگ باید یک حوزه کوچک ایجاد کنیم که در آن مجتهدین مطلق پرورش یابند، عنوان کردند: من این طرح را برنامه حوزه در حوزه نام‌گذاری می‌کنم.

  ایشان افزودند: بنابراین اگر از ۵۰ هزار طلبه ۵ هزار طلبه را به خوبی پرورش دهیم، خواهیم توانست علمای بزرگی همچون شیخ انصاری پرورش بدهیم.

  آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به این‌که استعداد‌ها مخصوص علمای گذشته همچون شیخ طوسی و شیخ انصاری‌ها نبوده و این استعداد‌ها در زمان حاضر نیز در بین طلاب وجود دارد، فرمودند: مهم این است که این استعداد‌ها کشف و بعد حمایت و پرورش داده شود تا در نتیجه علمای با سواد تربیت کنیم.

  ایشان ادامه دادند: برنامه ما این است که در حد تخصص در حد مجتهد پروری برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم تا بتوانیم مجتهد مطلق پرورش دهیم نه مجتهد متجزی بلکه مجتهدی که بتواند تمام مسائل فقهی را حل‌وفصل کند تا در اختیار جامعه هدف قرار دهد.

  این مرجع تقلید با بیان این‌که در زمان ما مسائل مستحدثه زیادی است که باید بررسی شود و این مسائل جواب می‌خواهد چراکه اسلام هیچ سؤالی را بدون جواب نگذاشته است، عنوان کردند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حجه‌الوداع فرمود تمام اموری که شما را از خدا دور کند یا تمام اموری که شما را به خدا برساند را به شما آموزش داده‌ام بنابراین پاسخ هرگونه سؤال در بیانات پیغمبر و اهل بیت علیهم السلام در اصول کلی و جزئی احکام اسلام آمده است.

  معظم له افزودند: حوزه‌های علمیه شهرستان‌های ما برای استاد لایق دستشان به‌سوی حوزه علمیه قم دراز است بنابراین باید حوزه‌های علمیه ما بپا خیزند و کاری اساسی انجام دهند.

  آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به این‌که امروز ما تصمیم بر این داریم که از عدد کمی شروع کنیم و آن‌ها را به مرحله اجتهاد برسانیم و سپس گسترش دهیم، فرمودند: در این مدرسه ما به دنبال آن هستیم که تمام هزینه‌های این طلاب را بپردازیم و اساتید قوی و بزرگی را برای آموزش آن‌ها انتخاب کنیم تا بتوانیم این مجتهدین را به جامعه فقه و اصول تحویل دهیم.

  ایشان طلاب حاضر در جلسه را منظم بودن در امور، پشتکار و خلوص نیت که از مهم‌ترین رموز موفقیت است، توصیه کردند.

  معظم له افزودند: ما قصد داریم در این مؤسسه فقهی زبان‌های خارجی را نیز آموزش دهیم تا زمینه تبلیغ‌های بین‌المللی را برای جهان اسلام فراهم کنیم.

  آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با محکوم کردن حمله تروریستی به مردم نمازگزار در مسجد قطیف عربستان سعودی، فرمودند: جالب برای ما این است که علمای وهابی این حادثه را محکوم می‌کنند درحالی‌که در آموزش‌های مدارس عمومی خود آورده‌اند آنان که اهل قبور (مرقد بزرگان اسلام) را زیارت می‌کنند کافر و مهدور الدم و جان و مال آن‌ها مباح است خواه شیعه باشند یا سنی.

  ایشان ادامه دادند: این منطق علمای وهابی یک منطق متضاد و پریشان است؛ آنان اگر در مواضع خود راست می‌گویند باید به منطق اسلامی برگردند و مدارس خود را که این گونه تعلیمات غیر اسلامی و ضد انسانی در آن می‌دهد اصلاح کنند.

   

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار