رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 7 December
 • رییس مجمع شورای جمعیت الثقلین مصر به بررسی و علل بازداشتش از سوی نیروهای امنیتی این کشور پرداخت.

  به گزارش علویون؛ «سید طاهر الهاشمی» اندیشمند شیعه و عضو مصری مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) گفت: نیروهای امنیتی مصر شامگاه سه شنبه به منزلم یورش بردند و من را به اتهام داشتن کتاب‎های بدون مجوز و تبلیغ مذهب تشیع بازداشت کردند!

  وی که صبح دیروز پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394 (21می) از زندانی در مصر آزاد شد، افزود: نیروهای امنیتی تعدادی از کتاب‎های منزلم را مصادره کردند. قرار بود پس از بازداشت به زندان الدقی منتقل شوم اما من را چند ساعت در مکانی نامعلوم نگه داشتند و سپس بعد از انتقال به زندان الدقی، به مدت یک روز حبس کردند.

  رییس جمعیت خبریه الثقلین مصر که با خبرگزاری رسا گفتگو می کرد خاطرنشان ساخت: در روز دوم بازداشت من را به شدت مورد بازجویی قرار دادند و از فعالیت‎های جمعیت الثقلین و تبلیغ تشیع در مصر سوالاتی پرسیدند.

  طاهر الهاشمی با اشاره به حکم دادگاه مصر مبنی بر آزادی وی با قید ضمانت ادامه داد: نیروهای امنیتی مصر برخلاف حکم دادگاه من را سه روز در زندان حبس کردند.

  این استاد دانشگاه به بررسی جایگاه تشیع در مصر پرداخت و گفت: شیعیان و پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در فشار و خفقان شدیدی قرار دارند به طوری که در برخی از مناطق از اظهار شیعه بودن امتناع می‎ورزند.

  وی افزود: در آستانه اعیاد شعبانیه فعالیت نیروهای امنیتی و دشمنان تشیع بسیار زیاد شده است، لذا شیعیان غالبا تلاش می‎کنند که مراسم های مذهبی خود را در منازلشان و به صورت مخفیانه برگزار کنند.

  الهاشمی از تعامل سلفی‎ها با نیروهای امنیتی مصر پرده برداشت و گفت: سلفی‎ها به شدت فعالیت‎های شیعیان را رصد می‎کنند به طوری که لیستی از آدرس منازل تهیه کرده و در شرایط گوناگون با تحریک نیروهای امنیتی به بازداشت، قلع و قمع شیعیان می‎پردازند.

  وی دانشگاه الازهر مصر را حامی سلفی‎ها خواند و تصریح کرد: الازهر تعامل بسیاری با سلفی‎ها دارد به طوری که در یک جبهه مبارزه می‎کنند. الازهر و سلفی‎ها با اقدامات خود به وحدت بین مسلمانان ضربه می‎زنند. آنان با هر کسی که درپی رسیدن به حق و حقیقت است مخالف می‎کنند. اقدامات آنان به خوبی از سخنانشان قابل اثبات است.

  رییس جمعیت الثقلین مصر در پاسخ به سوالی پیرامون موضع مردم این کشور نسبت به تجاوز عربستان به مردم مظلوم یمن گفت: وهابی‎ها به دلیل تسلط بر رسانه‎های مصری در اوایل آغاز تجاوز عربستان به یمن به شدت از آل‎سعود حمایت کرده و حوثی‎ها را تروریست جلوه می‎دادند. وی ادامه داد: وهابی‎ها همچنین با انجام تبلیغات گسترده حزب الله لبنان و بسیج مردمی عراق را تروریست و دشمن معرفی می‎کردند.

  این اندیشمند مصری با اشاره به موضع الازهر نسبت به داعش خاطرنشان ساخت: مسؤولان کنونی الازهر درحالی داعش را تکفیری می‎دانند که بزرگانشان چنین موضعی را ندارند و این نشان از تسلط آل‎سعود و سلفی‎ها بر الازهر است.

  گفتنی است که سید طاهر الهاشمی یکی از چهره های برجسته شیعه در مصر است که صبح گاه سه شنبه  گذشته و پس از جوسازی های سلفی ها در دفتر جمعیت خیریه الثقلین واقع در الدقی از سوی نیروهای امنیتی مصربازداشت شد.

  «علاء السعید» دبیرکل “جمعیت محبان صحابه و آل” که گرایش سلفی دارد طاهر الهاشمى را به داشتن ارتباط با نهادهای نظامی و اطلاعاتی ایران متهم کرده و از مقامات امنیتی مصر خواسته بود که وی را دستگیر کنند!

  همچنین «ولید اسماعیل» از مسؤولان این جمعیت سلفی، خواستار تحقیق درباره جمعیت خیریه الثقلین و تفتیش دفتر وی در الدقى شده و ادعا کرده بود که از این دفتر به عنوان پوششی برای نشر تشیع در بین مصری ها استفاده می شود!

  مخالفان مذهب اهل بیت(علیهم السلام) در مصر، همچنین سید طاهر الهاشمی را به برگزاری تجمع علیه هجوم آل سعود به یمن، در پایتخت مصر متهم کرده و تلاش کردند او را مخل امنیت ملی این کشور جلوه دهند، اما الهاشمی در گفت‎وگو با رسانه های این کشور گفته بود که من جنگ عربستان علیه یمن را مردود می دانم، اما این مخالفت را در نوشته ها و سخنانم ابراز می دارم و هیچ دخالتی در تظاهرات مقابل سفارت سعودی در اعتراض به عملیات عاصفة الحزم نداشته و هیچکس را هم برای شرکت در آن تجمع دعوت نکردم.

  شایان ذکر است سید طاهر الهاشمی علاوه بر فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی در مصر، عضو مصری مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) نیز هست.

   

  منبع: ابنا

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار