رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
 • مراسم گرامیداشت سالروز تولد رهبر مسلمان سیاه‌پوستان آمریکا که در ۲۱ فوریه سال ۱۹۶۵ کشته شد؛ در نیویورک برگزار شد

  به گزارش علویون؛ به مناسبت نودمین سالگرد تولد «مالکوم ایکس» رهبر مسلمان دفاع از حقوق مدنی آمریکا روز گذشته در نیویورک برگزار شد.

  در این مراسم که با حضور دهها نفر برگزار شد «ایلاسیا شباز» به سخنرانی پرداخت.

  مالکوم ایکس نام واقعی‌اش الحاج مالک الشباز در سن ۳۹ سالگی در ۲۱ فوریه سال ۱۹۶۵ در حالی که برای سخنرانی در این محل آماده می‌شد، به ضرب گلوله کشته شد.

  ۹۰ سال پیش در چنین روزی مالکوم ایکس، در ۱۹ مه ۱۹۲۵ در نبراسکا به دنیا آمد. او پیوسته مورد حمله و کینه گروه‌های نژادپرست از جمله کوکلاکس‌کلان‌ها بود. مالکوم یکی از این حملات را اینطور توصیف می‌کند. «کابوسی که هرگز در ذهنم نمی‌میرد. شبی از شب‌های سال ۱۹۲۹ بود. کوچک‌ترین خواهرم ایوون تازه به دنیا آمده بود. ما همه خواب بودیم. از خاطرم نمی‌رود که ناگهان چیزی مرا به بالا پرتاب کرد. چشم که باز کردم، خودم را دنیایی از آتش و دود دیدم. صدای تپانچه‌ها با فریاد آدم‌ها در هم آمیخته بود. هرج و مرج عجیبی بود، شعله‌های آتش همه جا زبانه می‌کشید. سفید‌ها خانهٔ ما را به آتش کشیده بودند. پدرم، دشنام‌گویان، با تپانچهٔ خود آن‌ها را هدف قرار می‌داد. برای فرار از آن جهنم یکدیگر را به زمین می‌انداختیم و از روی هم می‌گذشتیم. مادرم در حالیکه نوزاد خود را در آغوش داشت، با آنکه شعله‌ها همه جا زبانه می‌کشید و جرقه‌های آتش به هر سو پراکنده می‌شد، از میان شعله‌ها گذشت تا قبل از فرود آمدن سقف فرزندش را نجات دهد. فراموش نمی‌کنم، ما تمام آن شب را، عریان و بی‌پناه زیر طاق آسمان، گریان وحشت‌زده سرکردیم. مأموران آتش‌نشانی و پلیس‌های سفید نیز آمدند، اما ایستادند که تماشا کنند خانه تا کف می‌سوزد و تلی از خاکس‌تر می‌شود».

  چند مورد تلاش برای ترور او با ناکامی مواجه شد و در ۱۴ فوریه ۱۹۶۵ بمبی در منزل محل اقامت مالکوم، بتی و چهار دخترشان منفجر شد که به هیچ‌یک از آنان آسیبی وارد نیاورد. تنها هفت روز بعد، در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ هنگامی که او در یکی از سالن‌های اجتماعات منهتن نیویورک سخنرانی می‌کرد سه مرد مسلح، او را از فاصلهٔ کم هدف ۱۵ گلوله قرار دادند و مالکوم ۳۹ ساله بلافاصله کشته شد.

  شاید اگر امروز مالکوم ایکس ۹۰ ساله بین ما بود با نگاهی به جهان و آمریکای امروز تاکید می‌کرد که برخی از مسائل مانند خشونت پلیس‌های آمریکا در۵۰ سال اخیر هیچ تفاوتی نداشته است. او همچنین تاکید می‌کرد که هنوز هم اقلیت‌ها دسترسی بیشتری به سیستم دارند. ما با مرگ مایکل براون، اریک گارنر، ترایون مارتین و تامیر رایس تکان خوردیم. ما تکان خوردیم اما به اندازه کافی بی‌قرار نیستیم. ما باید از این شکست‌ها درس بگیریم، همسایگانمان را مجبور کنیم که از آنچه رخ داده است عمیقا ناراحت و آشفته شوند و برای تغییر سیستم عمل کنند.

  …………..
  پایان پیام/

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار