رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۹ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 1 June
  • دوشنبه 18 می 2015 - 11:12
  • کد خبر : 5538
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : برگزاری جشن عید سعید بعثت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آلهو سلم) در مرکز اسلامی انگلیس + تصاویر

  ویژه برنامه‌های خجسته سالروز جشن عید مبعث با حضور باشکوه عاشقان و محبان اهل بیت (علیهم السلام) در مرکز اسلامی انگلیس برگزار گردید.

  به گزارش علویون؛ برنامه جشن عید مبعث در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.

  سخنران این برنامه حجت الاسلام و المسلمین محمدیان، سرپرست مرکز اسلامی منچستر و رئیس مرکز فرهنگی امام رضا(علیه السلام) در بیرمنگهام بود که ابتدا با تاکید بر قدر دانستن نعمت اعیاد مذهبی خاطرنشان کرد که انسان برای بیرون آمدن از عادت و زندگی روزمره و تکراری نیاز به این دارد که گاهی از خود بیرون آمده و از زاویه دید دیگران به خود و زندگی‌اش نگاه کند.

  وی گفت به همین علت است که بزرگان دین تاکید بسیاری روی «مراقبه» داشته‌اند. مراقبه یعنی اینکه انسان در پایان روز به اعمال روز گذشته خود از دید یک ناظر خارجی نگاه کرده و خود را مورد قضاوت قرار دهد.

  محمدیان همچنین اشاره کرد که گاهی اوقات این رفتار‌های عادتی و روزمرگی، باعث می‌شود ما اهمیت نعمت‌های بزرگی مثل اعیاد مذهبی، و وجود مراکز اسلامی و مساجد و جلسات وعظ را درک نکنیم.

  سرپرست مرکز اسلامی منچستر برای توضح بیشتر در خصوص این موضوع به داستان معروف دباغ در بازار عطاران از مثنوی مولوی اشاره کرد. در این داستان دباغی که همه عمر به بوهای ناخوشایند عادت کرده بود در بازار عطاران و با شنیدن بوی عطر ناگهان بیهوش می‌شود. تلاش مردم برای به هوش آورن او نتیجه‌ای نمی‌دهد تا اینکه یک نفر با قرار دادن ماده‌ای متعفن زیر بینی، او را به هوش می‌آورد. وی گفت در زندگی تلنگرهایی هست که گاهی ما را از روزمرگی خارج کرده و باعث می‌شوند ما مسیر زندگی خود را عوض کنیم. گاهی افرادی که دلسوز ما هستند و از بیرون وضع ما را می‌بینند این تلنگر‌ها را به ما می‌زنند. انسان‌ها همیشه پس از این بیداری سپاسگزار آن افراد هستند و همیشه از مصاحبت با آن‌ها لذت می‌برند. با این وجود همه انسان‌ها آنقدر سعادتمند نیستند که از وجود چنین انسان‌هایی بهره‌مند باشند.

  حجت الاسلام والمسلمین محمدیان وجود مقدس پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) را به عنوان بیداری دهنده و آگاه کننده کل بشریت معرفی کرد و گفت: به همین دلیل است که خداوند در قرآن می‌فرماید که مومنین را مورد منّت قرار داده که از میان خودشان پیامبری برای آن‌ها فرستاده.

  وی در ادامه به دعای حضرت ابراهیم(علیه السلام) در خصوص بعثت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و بشارت سایر انبیا به ظهور ایشان اشاره کرد و گفت: این بشارت آنقدر اصالت داشت که برخی از یهودیان اصلاً به خاطر همین از سال‌ها قبل منطقه یثرب را برای سکونت انتخاب کرده بودند. چرا که آن‌ها شنیده بودند پیامبر آخرالزمان در این منطقه ظهور خواهد کرد. اما افسوس که بسیاری از آن‌ها قدر این نعمت را ندانستند. به گفته این سخنران، برخی از اهل کتاب اعتراض کردند که پیامبر باید یک بشر باشد. وی توضیح داد که در جواب این اعتراض پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) تصریح کرد که او نیز بشری مثل دیگران است با این تفاوت که به او وحی می‌شود. وی به این ترتیب نتیجه گرفت که اصلاً اهمیت نعمت بعثت در این است که خداوند کسی از جنس بشر را برای هدایت ما فرستاده است. وی خاطرنشان کرد این‌‌‌ همان نعمت بزرگی است که گاهی ما از آن غافل می‌شویم: اینکه پیامبر از جنس خود ما بوده و به زبان روشن به او وحی شده است.

  سرپرست مرکز اسلامی منچستر در این سخنرانی خاطرنشان کرد که بر اساس سفارش اساتید و  بزرگان دینی، گذشتگان ما؛ در ماه رجب بیش از همه ماه‌ها به حسنات و خیرات ما نیاز دارند و فرستادن حسنات در این ماه بیش ار همه اوقات آن‌ها را خوشحال می‌کند. لذا سفارش کرد که مومنین در باقی مانده این ماه تلاش بیشتری برای انجام خیرات و حسنات بکنند.

  وی سخنان خود را با روایت چند حدیث از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) به پایان برد. وی در توضیح یکی از این احادیث گفت که پیامبر اسلام سفارش بسیاری برای تکریم فرزندان و احترام گذاشتن به آن‌ها کرده و به ویژه در خصوص اکرام فرزندان دختر سفارش‌های بسیاری نموده‌اند. وی سخنان خود را با دعا برای اینکه از زمره غافلین نبوده و ظرف دل ما ظرف معارف قرآن و اهل بیت باشد به پایان برد.

  در بخشهای مختلف این برنامه نماهنگ‌هایی به مناسبت عید مبعث پخش شد. همچنین قطعات شعری به همین مناسبت توسط آقای تاجبخش قرائت شد. آقای مصطفی مرجان و آقای حاج علی مصلایی نیز در این برنامه به مولودی خوانی و ذکر مدایح حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پرداختند.

  این برنامه با اقامه نماز مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس به پایان رسید.

  ……………………………..

  پایان پیام/

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار