رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May
 • فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه که برقراری ارتباط مفید و موثر بین انسان‌ها نقش مثبتی ایفا می کنند، می‌توانند شکستن حریم بین محرم و نامحرم را نیز تسهیل کنند.

  به گزارش عصرساري، از بین رفتن حریم‌ها در ارتباطات مجازی با گذشت زمان و بصورت تدریجی انجام شده و طرفین که ابتدا با نیت برقراری روابط اجتماعی مثبت وارد شبکه‌های اجتماعی شده‌اند به مرور زمان نظاره‌گر از بین رفتن مرزهای اخلاقی خواهند شد!

  اینگونه است که گاهی ارتباطات کاری و حرفه‌ای بین دو نامحرم در بستر شبکه‌های اجتماعی به تدریج به وابستگی عاطفی تبدیل شده و این ارتباط تیشه به ریشه زندگی مشترک دو خانواده می زند.

  عمده افرادی که در این دام گرفتار شده‌اند بر این موضوع معترفند که هیچ‌گاه متوجه شکسته شدن تدریجی حریم‌ها نبوده‌اند و به ناگاه خود را در دام یک رابطه غیر اخلاقی مجازی دیده‌اند!
  آخرین بررسی موسسه آمریکائی کاوننت آیز گویای این واقعیت تلخ است که در حال حاضر در 68طلاق‌هائی که در 150کشور جهان ثبت شده است، شروع اختلاف بین زوجین بر سر رابطه غیر اخلاقی یکی از آنها با جنس مخالف و آن‌هم در بستر شبکه‌های اجتماعی کلید خورده است.

  این آمار از نقش غیر قابل انکار استفاده نادرست از بستر فضای مجازی در فروپاشی خانواده و افزایش طلاق حکایت دارد.

  این گونه است که فضای مجازی به تعبیر رهبر معظم انقلاب, نقش “لغزشگاه” را ایفا می‌کند.

  قابلیت فضای مجازی که در آن افراد می‌توانند خود را بطور واقعی معرفی نکنند باعث می شود عده ای فعالیت‌های خود را بدون پیامد فرض کرده و از این بستر برای برقراری روابط غیر اخلاقی استفاده کنند.

  در عین حال ویژگی جستجوی مکانی در برخی نرم افزارهای پیام رسان نظیر بی‌تاک و تانگو نیز به از بین بردن حریم‌ها کمک قابل توجهی می کند.

  در این گروه از شبکه‌های اجتماعی افراد می‌توانند بدون داشتن شماره تماس دیگران و صرفا  با استفاده از جستجوی دور و بر تا شعاع 2 تا 60 کیلومتر، سایر افرادی که در این فاصله مکانی قرار دارند را شناسائی و با آنان ارتباط برقرار کنند.

  همین ویژگی‌ها باعث شده عده‌ای شیاد و کلاهبردار اینترنتی در این محیط‌ها حضور پیدا کرده و با معرفی خود بصورت غیر واقعی زمینه فریب و سوء استفاده از کاربران ناآگاه را فراهم کنند.

  جالب اینجاست که تولید کنندگان این نرم افزارها (مانند شرکت چینی ایجاد کننده نرم افزار پیام رسان بی‌تاک) حداقل سن ورود و استفاده از این نرم افزارها را 17 سالگی تعریف کرده اند، حال آنکه  شاهد عضویت تعداد زیادی از دانش آموزان رده سنی 12 تا 15 ساله کشورمان در این محیط ها هستیم بدون اینکه خود یا خانواده هایشان کوچکترین اطلاعی  از خطرات نهفته در این فضاها داشته باشند.

  حسین اعتصامی/ پژوهشگر رسانه

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار