رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
 • الجمعة ۴ رجب ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 28 February
 • دبیرکل حزب الله لبنان ساعت ۱۰ شنبه شب تلویزیونی سخنرانی می‌ کند. شبکه المنار تاکید کرد سید حسن نصرالله درباره مسائل مختلفی به ویژه اوضاع منطقه قلمون سخن می گوید. «پرچمی که نیروهای مقاومت در طلعة موسی برافراشتند، با دوربین از تل آویو نیز دیده می شود.»

  به گزارش علویون؛ سخنرانی سید حسن نصرالله امشب ساعت 8:30 به وقت بیروت (10 شب به وقت تهران) آغاز می شود.

   

  شبکه المنار تاکید کرد سید حسن نصرالله در این سخنرانی به مسائل مختلفی به ویژه اوضاع منطقه قلمون می پردازد.

  نیروهای مقاومت لبنان و ارتش سوریه طی روزهای اخیر، دستاوردهای بزرگی را در منطقه قلمون محقق کرده‌اند.

  این سخنرانی به صورت زنده از شبکه های خبری پخش می شود.

  محورهای احتمالی سخنرانی سیدحسن نصرالله

  روزنامه «السفیر» لبنان در مطلبی به تشریح محورهای احتمال سخنرانی روز شنبه سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب ‌الله لبنان پرداخت و نوشت: بین 2 سخنرانی سید حسن نصرالله جغرافیای منطقه قلمون و سلسه کوهستان‌ های شرقی قلمون تغییر کرد؛ سخنرانی اول در روز سه‌ شنبه 5 می امسال (2015 )  بود که دبیر کل حزب ‌الله لبنان بر روی زمان موعود عملیات پس از ذوب شدن برف و یخ ها تمرکز کرده و اوضاع کلی این عملیات نظامی را تشریح کرد.

   

  وی همچنین تمامی جزئیات میدانی را به صورت محرمانه باقی گذاشت، چه در زمینه اهداف عملیات یا حجم نیروهای مشارکت کننده در آن یا ابعاد جغرافیایی و زمانی آن.

  در آن سخنرانی دبیر کل حزب‌ الله لبنان در تلویزیون ظاهر شد تا جنگ روانی را که مثلث عربستان، ترکیه و قطر آغاز کردند و آمریکا در ورای آن قرار دارد، از میان ببرد؛ جنگی که با این شعار آغاز شده بود که پس از سقوط «ادلب» و «جسرالشغور» همه چیز به پایان رسیده است.

  برابر این گزارش دبیرکل حزب ‌الله البته در سخنرانی امشب از پیروزی قلمون و معانی راهبردی آن و برخی جزئیات میدانی عملیات صحبت می کند.

   

  وی بخشی از روند عملیات را توضیح می دهد و بار دیگر تاکید می ‌کند که مقاومت و ارتش سوریه قدرت تحقق اهداف تعیین شده خود را دارند.
  همان ‌طور که عملیات مذکور خطرهای موجود را از منطقه جنوب از ناحیه قنیطره از میان برد، تروریست‌ های حاضر در سلسله کوهستان‌ های شرقی را نیز از بین برد. وی همچنین تأکید خواهد کرد این عملیات تا سرکوب کامل تروریست ‌ها ادامه خواهد داشت و متحدان محور مقاومت یک قلب واحد و دست واحد دارند.

  اهمیت راهبردی عملیات قلمون

  اوضاع میدانی در حال حاضر متمرکز بر پیگیری و پیگرد گروه‌های تروریستی در مناطق متفرق و ادامه دور کردن آنها از منطقه است، همزمان نیروهای مقاومت تثبیت مناطق آزاد شده شامل عسال الورد و رأس المعره و مناطق دیگر را در دستور کار دارند. این در حالی است که نیروهای حزب ‌الله لبنان و ارتش سوریه تقریباً نیمی از منطقه قلمون را تحت تسلط خود گرفتند. مهم تر از مساحتی که در اختیار گروه‌ های مقاومت قرار گرفته، بلندی‌ های مرتفعی است که از سوی این نیروها آزادسازی شده است، از جمله این بلندی‌ ها «طلعة موسی» به ارتفاع 2580 متر و «الباروج» با ارتفاع 2460 متر است.

  این پیروزی اهمیت بزرگی دارد، شاید رژیم صهیونیستی نخستین طرفی باشد که این اهمیت را درک کرده و معنای آن را می‌ فهمد؛ بررسی عملیات مقاومت سیگنال ‌های مهمی را در زمینه حضور رژیم غاصب صهیونیستی در این عملیات نشان می‌ دهد و گزارش می ‌دهد که بسیاری از صهیونیست ها اعتقاد دارند این عملیات گسترده هماهنگی بالایی بین گروه‌ های متعدد نظامی با تسلیحات مختلف داشته و شامل بستن مسیرهای ارتباطی و نفوذ و عملیات ادغام تاکتیک‌ های جنگ‌ های چریکی و مبارزه سنتی در مساحت گسترده جغرافیایی و مناطق سخت گذر بوده است.

   

  این عملیات تمرینی راهبردی برای جنگ احتمالی در الجلیل است، به‌ عبارت ‌دیگر پرچمی که نیروهای مقاومت در طلعة موسی برافراشتند، حتی با دوربین از تل آویو نیز دیده می شود.

  در ابعاد داخلی نیز این دستاورد میدانی اهمیت گسترده‌ ای برای نیروهای مقاومت داشته که در چند روز به آن دست پیدا کرده است:

  – حمایت از روستاهای لبنانی مقابل منطقه عملیاتی قلمون و پرکردن این مناطق از خطر گروه‌های تروریستی.
  – دور کردن خطر پرتاب موشک به روستاهای لبنانی به ویژه منطقه بقاع.

   

  – آسوده کردن خیال نیروهای نظامی لبنان و دادن قدرت تحرک بیشتر به آنها در طول مرزها و مناطق استقرار خود در مرزهای لبنان و سوریه.
  – تسلط آتش بر دشت عرسال که نفوذ به این منطقه و خروج از آن را بسیار مشکل می ‌کند. به این ترتیب از منطقه بلندی‌ های عرسال تا داخل سوریه هیچ نقطه امنی برای تروریست‌ ها باقی نمانده است. در نتیجه این عملیات بلندی‌ های عرسال از منطقه الزبدانی و سرغایا و مضایا در سوریه جدا شد.
  – محاصره الزبندانی و جدا کردن کامل آن از قلمون. تعیین تکلیف نهایی منطقه الزبندانی نیز چه بسا در زمانی نه چندان دور یکسره شود.
  – هر خطر احتمالی در مسیر راهبردی بیروت – دمشق از میان رفت.
  – تأمین امنیت مناطق پشت دمشق، پایتخت سوریه.
  افزون بر تمام اینها حزب ‌الله لبنان معتقد است که اهمیت دستاوردهای آن در قلمون هم سنگ و یا حتی فراتر از دستاوردهای راهبردی القصیر بود. همان ‌طور که یکسره کردن عملیات القصیر نقطه عطفی در روند درگیری‌ ها بود، قلمون نیز دستاورد قبلی را تکمیل می ‌کند.

   

  مهم ‌ترین اهمیت این عملیات بی ‌نظیر تکمیل دستاورد القصیر پس از آغاز جنگ عربستان سعودی بر ضد یمن و همچنین پس از تشکیل مثلث ضد سوری ترکیه، قطر و عربستان صورت گرفته که تلاش داشتند کارآیی خود را با جنگ گسترده روانی و تبلیغاتی و تلاش برای از میان بردن روحیه محور مقاومت در ادلب و جسر الشغور نشان دهند.

  بسیاری اعتقاد دارند که سرنوشت جنگ قلمون نهایی شده است، با این حال دستاوردهای این جنگ نمادها و پیامدهای گسترده در روند موازنه های میدانی در سوریه خواهد داشت و شاید در روزهای آینده نتایج این عملیات به صورت عملی خود را نشان دهد.

   

  منبع: شبکه خبر

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار