رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Monday 9 December
  • شنبه 16 می 2015 - 14:18
  • کد خبر : 5473
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : آیت الله جوادی آملی: تجاوز آل سعود به یمن در اثر بی‌عقلی و خاموش شدن نور عقل است

  یکی از مراجع عالیقدر شیعیان حملات نظامی آل سعود به یمن را محکوم کردند و گفتند: اگر مسئولین عربستان نصیحت پذیرند باید بدانند که این کار‌ها فایده‌ای جز نابودی خودشان ندارد.

  به گزارش علویون؛ آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق خود،در ضمن رد دیدگاه‌های مادی گرایانه که زندگی را محصور در همین دنیا تلقی می‌کنند، اظهار داشتند: انبیا و امامان علیهم السلام، هادی زندگی و سلوک انسان هستند و به بهترین شکل رابطه خدا، انسان، و جهان را ترسیم نموده‌اند. تبین امامان(علیهم السلام) از جهان به گونه‌ای است که جهان مرآت و آیینه حق است. بدین نحو که با مشاهده صورتِ جهانِ خلقت، صاحب صورت، که‌‌ همان خدای تبارک و تعالی است را مشاهده می‌کنیم.

  معظم له با بیان اینکه نورانیت عقل با ارزو‌ها و امیال طولانی از بین می‌رود، بیان داشتند: وجود مبارک امام موسی کاظم(علیه السلام) در توصیه‌های خود به هشام، انسان را دارای نیروی بینش و نیروی حرکت می‌دانند. یعنی شخص سالک هم چراغِ راه، و هم خودِ راه را در درون خود می‌یابد. در درون انسان برای هدایت، نوری وجود دارد که باید تلاش کند این نور خاموش نگردد. نورانیت عقل توسط آرزوهای طولانی دچار تاریکی می‌گردد، که باید از این مسئله پرهیز نمود.

  ایشان ادامه دادند: امام موسی کاظم(علیه السلام) به هشام توصیه می‌کنند که برای رسیدن به سعادت از حرف‌های بیهوده بپرهیزد، و همیشه حرف‌های خوب بزند. اگر کسی تقوا نداشته باشد و سیر و سلوک نکند در واقع تماشاگر است و باید از تماشاگر بودن پرهیز نمود.

  این مفسر برجسته تلاش برای کسب فضیلت و داشتن اخلاق حسنه را جهاد اوسط دانستند و افزودند: غرض از جهاد اوسط کسب ملکه عدالت و خوبی است. اما جهاد اکبر، نزاع بین عقل و عشق است. در این نزاع عقل به دنبال مفاهیم است و قلب به دنبال مشاهده معلوم. باید با تلاش مفاهیم را کنار زد و به اصل، که‌‌ همان معلوم است، دست یافت.

  آیت الله العظمی جوادی با بیان اینکه عالمان، باید به علم خود عمل کنند، خاطرنشان کردند: علم به تنهایی، فقط یک مفهوم است. از مفهوم هم کاری برنمی آید. لذا عالمانی را می‌بینیم که علم دارند اما عاری از عمل هستند.

  معظم له در فراز پایانی سخنرانی خود حملات نظامی آل سعود به یمن را محکوم کردند و گفتند: این کارهای آل سعود در اثر بی‌عقلی و خاموش شدن نور عقل است. اگر مسئولین عربستان نصیحت پذیرند باید بدانند که این کار‌ها فایده‌ای جز نابودی خودشان ندارد. برخی از کشور‌ها از بی‌خردی گروهی که معارف اهل بیت(علیهم السلام) را نمی‌شناسند، استفاده می‌کنند و کشورهای مسلمان را به جان هم می‌اندازند.

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار