رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۹
 • السبت ۷ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Saturday 30 May
 • دومین نشست «گفت‌و‌گوی فرهنگی» با حضور چهره های شاخص فرهنگ و هنر مرکز استان، میزبان نماینده مردم ساری در مجلس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بود.

  به گزارش عصرساري، نشست‌های دوره‌ای «گفت‌و‌گوی فرهنگی» که از بهمن ماه سال گذشته با مدیریت مهدی رمضانی از فعالان هنر و رسانه استان آغاز شده است، روز گذشته 8 تیر 1395 در اندیشگاه فرهنگی مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران، به جلسه دوم رسید.
  در این نشست که با حضور محمد دامادی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی و احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همراه بود، وضعیت فرهنگ و هنر مرکز استان مورد بررسی قرار گرفته و انتقادات و پیشنهاداتی در این خصوص، از سوی هنرمندان حاضر در نشست مطرح شد.
  عدم آشنایی مردم ساری با نام های ماندگار و چهره های شاخص فرهنگی شهر، متروکه شدن و تخریب سینماها، بر زمین ماندن پروژه تالار فرهنگ و هنر، محروم بودن شهر از موزه، ناچیز بودن بودجه اداره فرهنگ و ارشاد در مقابل بودجه فرهنگی نهادهای غیرتخصصی، اجرایی نشدن قانون اختصاص نیم درصد از بودجه عمرانی دستگاه ها به خرید آثار هنری، بروز برخی بی مهری‌ها نسبت به فعالیت‌های هنری به خصوص در عرصه موسیقی و… از مهمترین مشکلات برشمرده توسط پیشکسوتان و فعالان فرهنگی حاضر در نشست بوده است که به طور جداگانه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
  دکتر سیدصمد حسینی، عباس زارع، فرامرز درخشنده، جمشید قلی‌نژاد، سیداحمد طاهرپور، محمدرضا ضمیرپور، اشکان جهان‌آرای، عالین نجاتی، فهیمه محمودی، علیرضا پاک‌بین، سیدجلال محمدی، محسن بافنده، محمد غلامی، زهرا اسلامی، سیدولی شجاعی‌لنگری، محمدابراهیم عالمی، ابراهیم باقری حمیدآبادی، رقیه نعلبندانی، مارال نژادآذر و… با طرح دغدغه‌ها و انتقاداتی پیرامون وضعیت فرهنگی مرکز استان، به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در نشست دوم «گفت‌و‌گوی فرهنگی» در حضور نماینده مردم ساری در مجلس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران پرداختند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن تشکر به خاطر برپایی این نشست و گردهم آمدن چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر مرکز استان، اظهار داشت: قطعا این نشست‌ها می‌تواند منجر به شناسایی راهکارهایی شود که در بهبود وضعیت فرهنگی مؤثر باشد.
  احد جاودانی با اشاره به طرح برخی گلایه‌ها پیرامون مشکلات موجود گفت: بسیاری از انتقادها بجا و منطقی است و مسسئولان موظف به رسیدگی هستند، اما برخی گلایه‌ها هم نهایتا به خود شخص بر می‌گردد. چرا که اگر جایی عملکرد مناسبی نمی‌بینیم یعنی آن مسئول، درست عمل نمی‌کند و آن مسئول، منصوب وزیری است که توسط نماینده مجلس انتخاب می‌شود و آن نماینده هم از طریق رأی ماست که به مجلس می‌رود.
  وی ضمن با یادآوری بودجه 400میلیون تومانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید، گفت: بودجه فرهنگی این اداره کل در حال حاضر به واسطه تلاش‌های بسیار به یک میلیارد تومان رسیده که با این حال در مقابل اعتبارات فرهنگی برخی دستگاه ها بسیار ناچیز است.
  جاودانی به تقسیم بودجه فرهنگی میان 27 دستگاه و نهاد اشاره کرده و اذعان داشت: بسیار خوب است که جناب آقای دامادی و نمایندگان عزیز دیگر، از طریق رایزنی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شرایطی را ایجاد کنند که حداقل 25 درصد از بودجه فرهنگی به دستگاه تخصصی آن یعنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یابد، چرا که به عنوان دستگاه رسمی و تخصصی فرهنگ و هنر، از مأموریت‌های فراوان، متنوع و گسترده ای برخوردار هستیم که بودجه ناچیز فعلی، به هیچ وجه نمی تواند جوابگو باشد.
  نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه، ضمن اظهار تعجب از بودجه تخصیص یافته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: بنده و همکار خوبم جناب آقای یوسف‌نژاد در خدمت اهالی فرهنگ و هنر هستیم و هرگونه کمکی که از ما ساخته باشد را در زمینه تقویت اعتبار فرهنگی دریغ نخواهیم کرد.
  محمد دامادی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع پیشکسوتان و صاحبنظران فرهنگ، ادب، هنر و رسانه ی مرکز استان، افزود: از اینکه بنده را به دستبوسی خودتان پذیرفته اید تشکر می کنم و از آقای رمضانی که این نشست ها را پایه گذاری کرده اند می خواهم که در جلسات آینده هم بنده را برای حضور در جمع شما عزیزان مطلع کنند.
  دامادی اظهار داشت: در مورد تالار فرهنگ و هنر ساری، در مقاطعی تذکراتی دادم اما چون همکارم در دوره قبلی مجلس پیگیر امور بود، ورودی جدی به این موضوع نداشته و چندان دخالت نکردم.اما در حال حاضر با کمک دیگر نماینده محترم ساری تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.

  نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: تمام حرف ها و دغدغه هایی که مطرح کرده اید درست است و همه آنها را می پذیرم و تلاش می کنم از تریبون مجلس شورای اسلامی، پیگیر مطالبات خانواده فرهنگ و هنر این شهر باشم.
  مهدی رمضانی مسئول برگزاری نشست های دوره ای «گفت‌و‌گوی فرهنگی» نیز ضمن اشاره به روند شکل گیری این جمع مستقل و توضیحاتی پیرامون برگزاری نشست نخست در بهمن سال گذشته، مهمترین دغدغه های مرکز استان در حوزه فرهنگ را عدم وجود جدیت در این حوزه دانست و اظهار داشت: در نماز جمعه هفته گذشته، مدیرکل دادگستری استان از تعداد بالای پرونده ها در دادگاه خانواده و افزایش جرایم گفت و دستگاه های فرهنگی را به ورود جدی در این حوزه فراخواند. ضمن اینکه همه ما از بالاترین ضریب نفوذ اینترنت و بیشترین تعداد گردشگر در استان مازندران خبر داشته و بر فرصت ها و آسیب های ناشی از آن اشراف کامل داریم.
  این مدرس دانشگاه به وجود 19 سینمای غیرفعال و مخروبه در استان که سه تای آن مربوط به شهر ساری است اشاره کرد و افزود: از سینما ایران تنها جنازه ای باقی مانده و سینما فردوسی و سینما فرهنگ هم به کل ناپدید شدند و حوزه هنری و سازمان مدیریت استان می توانند مورد آخر را برای مردم ساری از بایگانی خارج کنند و البته نمایندگان محترم هم می توانند در این رابطه جویای وضعیت و واقعیات شوند. همینطور در مورد پروژه تالار فرهنگ و هنر که به خاطر عدم تخصیص بودجه، با 80 درصد پیشرفت نیمه کاره مانده است نیز می توانند ورود جدی داشته باشند و در مورد موزه ی نداشته مان و بناهای تاریخی رها شده مان نیز باید اقدامی انجام دهند.
  وی اقدامات حمایتی نمایندگان مجلس را از یک مصاحبه و نطق گرفته تا رایزنی و در صورت لزوم، تذکر را بسیار مفید دانسته و گفت: حدود 1700 مرکز فرهنگی خصوصی یعنی یک چهارم مراکز تحت پوشش اداره کل ارشاد استان، در ساری فعال هستند که بخش اعظمی از بار فرهنگی این شهرستان را به دوش می کشند و ساده ترین کاری که می توان برای آنها انجام داد تمهید برخی معافیت ها و تخفیف ها در هزینه ها همچون انرژی، عوارض شهرداری، مالیات و… است که با رایزنی هایی نه چندان دشوار، انجام شدنی است.
  مهدی رمضانی در پایان، بر استمرار این نشست ها و آغاز هماهنگی برای برگزاری نشست سوم «گفت‌و‌گوی فرهنگی» با حضور سایر مسئولین مرکز استان تأکید کرده و یادآور شد: از جناب آقای دامادی که دعوتمان را پذیرفتند تشکر می کنیم و به پیگیری های ایشان برای رفع کاستی های موجود امیدوار هستیم. ضمن اینکه جناب آقای حسین زادگان فرماندار محترم ساری، پیشاپیش برای حضور در نشست بعدی اعلام آمادگی کردند و انشاءالله از جناب آقای یوسف نژاد نماینده محترم مردم ساری در مجلس نیز که پیش از این، با قبول دعوتمان به حضور در تئاتر شهر تهران برای دیدن نمایش هنرمندان ساروی، اهالی فرهنگ را به خود علاقمند کرده اند برای حضور در این جمع، دعوت خواهیم کرد.

  تجلیل از پیشکسوت رسانه مرکز استان، فرامرز درخشنده با اهدای هدایایی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و پایگاه خبری تحلیلی «عبارت» ، بخش پایانی دومین نشست «گفت‌و‌گوی فرهنگی» بود که در حضور نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی انجام شد.
  گفتنی است پژوهشکده فرهنگی ساری شناسی، میزبان نشست اول «گفت‌و‌گوی فرهنگی» در 21 بهمن 94 و اندیشگاه فرهنگی مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران نیز میزبان نشست دوم در 8 تیر 95 بوده و طبق اعلام مسئول برگزاری این نشست ها، زمان و مکان برگزاری سومین نشست «گفت‌و‌گوی فرهنگی» به زودی اعلام خواهد شد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار