رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۹
 • السبت ۷ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Saturday 30 May
 • جمعیت چند ده‌هزار نفری بخش چهاردانگه در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته و دلیل آن هم نبود امکانات و آماده نبودن زیرساخت های بخش محروم چهاردانگه بوده و موجب مهاجرت مردم بخصوص جوانان به شهرها و استان های دیگر شده است.

  به گزارش عصرساري،گردشگری روستایی و بویژه بوم‌گردی در سال‌های اخیر به عنوان عاملی مهم در تحول و توسعه روستاها مورد توجه قرار گرفته است.

  بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی روستایی طی دهه‌های اخیر دچار افول شدید شد و سطح درآمد و اشتغال در بخش کشاورزی سنتی نسبت به درآمد سرانه کشور بسیار کاهش یافته است.

  جمعیت چند ده‌هزار نفری بخش چهاردانگه در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته و دلیل آن هم نبود امکانات و آماده نبودن زیرساخت های بخش محروم چهاردانگه بوده و موجب مهاجرت مردم بخصوص جوانان به شهرها و استان های دیگر شده است.

  در سال‌های گذشته اهالی شریف استان سمنان برای درآمدزایی و ایجاد شغل به استان مازندران مهاجرت می‌کردند.

  مگر استان سمنان از نعمت دریاو جنگل و زمین های حاصلخیزتر از مازندران برخوردار است که به قطب صنعتی کشور تبدیل شده است؟

  جوانان زیادی را می‌شناسم که از روستاهای چهاردانگه به سمنان هجرت کرده و در شهرک‌های صنعتی آن استان مشغول به کار شده‌اند.

  مسئولان استان سمنان باز هم بیکار ننشسته‌اند و در حال کار کردن روی پروژه بزرگ انتقال آب به سمنان هستند تا جانی به زمین‌های کویری خود بدهند و آنه‌ها را برای کشت آماده کنند.

  ما چه کرده‌ایم؟

  مگر نه اینکه کارخانه لبنیات ریواس کیاسر که الحق و الانصاف نیاز بخش چهاردانگه بود صاحب وام چند میلیاردی شد و سرانجام  تعطیلی دامنش را گرفت!

  مناطق کوهستانی و سرسبز چهاردانگه برای دامداری و دامپروری صنعتی از آمادگی کامل برخوردار است ولی مشاهده شد که بزرگترین مرکز دامداری و دامپروری کشور در کویرهای استان قم افتتاح و راه اندازی شد و این یعنی از ظرفیت های استان بصورت درست و منطقی استفاده نشده است.

  ”البته این روزها که فیش حقوقی نجومی برخی مدیران دولتی منتشر می‌شود در دورترین مناطق ساری و روستاهای چهاردانگه زندگی همانند دوران دفاع مقدس که شهدای ارزشمندی هم تقدیم نظام و انقلاب کرده‌اند، بر مبنای اقتصاد مقاومتی و لبیک به فرمایشات رهبری عزیز جریان دارد.

  لذا با توجه به پتانسیل های بالای گردشگری چهاردانگه ساری که قابلیت های زیادی در جذب گردشگران را دارد، ضروریست که این قابلیت ها و تنگناهای موجود در منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد.

  این منطقه بسیار زیبا و در عین حال محروم با وجود جوانان مذهبی و ولایی و با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری فراوان و متنوع از قبیل چشمه‌های متعدد، دریاچه ها، چشم انداز جنگلی-کوهستانی، دامنه های برف گیر با شیب مناسب و… توفیق چندانی در جذب گردشگران به دست نیاورده است.

  پر حادثه بودن جاده و نبود جاده دسترسی مناسب  تردد کامیون های تجاری به مقصد اصفهان یزد بندرعباس و… و از طرفی هم حمل زباله های شهرستان ساری به بخش توریستی چهاردانگه  کم توجهی مسولین بویژه مسولین بومی منطقه به پتانسیل های بالای گردشگری و فراهم نبودن امکانات لازم، همه و همه موجب عدم توفیق در این بخش شده است

  که امیدواریم با نگاه ویژه ی مسئولان چاره‌ای برای محرومیت زدایی این بخش مهم و توریستی اندیشیده شود.

  عبدالرضا رنجبر سواسری

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار