رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۸
 • الخميس ۲۳ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Thursday 21 November
 • معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تفصیلی با شبکه بلومبرگ، در مورد کشورهای مختلف از جمله عربستان، عراق، ایران و سوریه صحبت کرد.

  به گزارش عصرساري،  «جو بایدن،» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه با شبکه بلومبرگ در مورد موضوعات مختلف از جمله عراق، سوریه و همچنین تلاش واشینگتن برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران صحبت کرد.

  عراق
  وی در مصاحبه با «چارلی رز» گفت: ابتدا در ارتباط با آنچه به پیشنهاد بایدن در مورد تجزیه عراق معروف شده باید بگویم من در مورد تجزیه صحبت نکردم. منظور من یک نظام فدرال بود و هنوز هم تصور می‌کنم که این تنها راه است. اینکه بغداد پایتخت باشد و بر مرزها و سیاست خارجی کنترل داشته باشد و هریک از مناطق، که عبارتند از منطقه سنی، کرد و شیعه در جنوب بغداد، از خودمختاری مشابه برخودار باشند، درست مانند خودمختاری‌ای که بر کالیفرنیا حاکم است.
  بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا امکان آزادی شهر موصل در 6 ماه باقی مانده از دولت باراک اوباما وجود دارد یا نه، گفت: این مسئله به چند عامل بستگی دارد. امور نظامی و نخست‌وزیر عراق، که من همواره در این رابطه با وی صحبت کرده‌ام و او خواهان فدرالی شدن این نظام است، از جمله این عوامل هستند.
  معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت مهمترین چالشی که عبادی با آن روبروست، همراه کردن عشایر و کردها در نبرد با داعش است. وی همچنین دولت عراق را از وارد کردن نیروهای بسیج مردمی به شهر فلوجه برحذر داشت. بایدن تأکید کرد کشورهای جهان باید به عراق در بازسازی شهرهای آزادشده کمک کنند، چراکه در غیر اینصورت به زودی گروه‌های تروریستی دیگری در این شهرها پا می‌گیرند.
  عربستان
  بایدن در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره سفر «محمد بن سلمان،» جانشین ولیعهد عربستان به آمریکا، و مخالفت ریاض با توافق هسته‌ای ایران و بی‌میلی آن‌ها به مشارکت در نبرد علیه داعش گفت: «خوب، بگذار بی‌پرده صحبت کنم. همه دنیا به آمریکا می‌گوید ما کنار می‌ایستیم و شما بروید بجنگید، مذاکره کنید یا هر اقدام دیگری که لازم است انجام دهید.»
  بایدن در ادامه درباره این شاهزاده سعودی گفت: «تصور می‌کنم محمد بن سلمان به قول مسیحی‌ها دارد به این مکاشفه می‌رسد که چرا به نفع عربستان سعودی نیست که به منطقه به چشم یک بازی حاصل جمع صفر با ایران نگاه کند.»
  او گفت: پذیرش توافق هسته‌ای بوسیله ایران و اقدامات بعدی این کشور، سعودی‌ها را غافلگیر کرد. ریاض به این نتیجه رسید که در این زمینه بیش از این فشار نیاورد؛ اما در عین حال این پرسش را خطاب به آمریکا مطرح کرد آیا حاضرید در صورت حمایت ایران از تروریسم با این کشور مقابله کنید؟
  ایران
  بایدن در پاسخ به این سوال که آیا واشینگتن حاضر است با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران برخورد کند، مدعی شد: «بله، الان داریم همین کار را می‌کنیم… مدرکش هم تمام اقداماتی است که داریم برای ردگیری محموله‌های تسلیحاتی انجام می‌دهیم. مدرکش این است که زمانی که ایرانی‌ها خواستند به یمن تجهیزات ارسال کنند، ما آنجا را محاصره دریایی کردیم و گفتیم نه.»
  وی افزود: «می‌دانید، ما به قیمت احتمال وقوع جنگ، تعهد سازمان ملل مبنی بر اینکه هیچ‌کس نباید (به یمن) سلاح بفرستد را اجرا کردیم. هرجا بتوانیم، پاسخ می‌دهیم. این یک روند در حال ارتقاع است.
  ترکیه
  بایدن در ادامه و در انتقاد از ترکیه گفت: من به طور دائم با سران ترکیه دیدار می‌کنم. آن‌ها از من دائم می‌پرسیدند چرا ما (در سوریه) منطقه پرواز ممنوع ایجاد نمی‌کنیم یا این کار را یا آن کار را انجام نمی‌دهیم. من هم گفتم که خوب شما خودتان عضو ناتو هستید. شما در مرز (با سوریه) قرار دارید، شما هواپیماهای لوکس دارید، چرا از آن‌ها استفاده نمی‌کنید؟ و آن‌ها سکوت کردند. من گفتم که شما نمی‌خواهید خودتان وارد عمل شوید، نمی‌خواهید خودتان کسی باشید که این کار را انجام می‌دهد.»
  سوریه
  او در پاسخ به پرسشی درباره بی‌میلی آمریکا به ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه گفت: این مسئله دو دلیل دارد. نخست آن که این اقدام هزینه مالی زیادی می‌طلبد. دوم آن که همه در اتاق عملیات ویژه این اقدام را اشتباهی بزرگ می‌دانند.
  بایدن در ادامه مدعی شد: واشینگتن در تلاش است تا از طریق راهکار دیپلماتیک، بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را از قدرت کنار بگذارد. او تأکید کرد همواره مخالف مداخله نظامی در کشورها بوده و به عنوان نمونه در مورد لیبی معتقد بوده است که با کنار رفتن «معمر قذافی،» این کشور با ناآرامی و تجزیه مواجه می‌شود.
  او در مورد مداخله نظامی در سوریه گفت: «برای آنکه با اسد برخورد کنیم، باید رودروی روسیه و ایران قرار بگیریم. روسیه توان آتش قدرتمندی آنجا دارد. روسیه سامانه راداری‌ای در سوریه مستقر کرده که بخش بزرگی از کشور را تحت پوشش دارد.
  وی مدعی شد: بنابراین، باید برویم و تأسیسات و هواپیماها روس‌ها را هم هدف قرار دهیم. موفق هم می‌شویم. اما از شما می‌پرسم، آیا ارزشش را دارد؟
  معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان پوتین را پیروز دانست ادعا کرد: او در سوریه در مخمصه افتاده است و نمی‌داند چطور از آن خلاص شود. اقتصاد روسیه در حال سقوط است و مسکو میلیاردها دلار هزینه جنگ در سوریه و اوکراین را می‌پردازد. از همین رو نمی‌توان وی را برنده دانست.
  وی در ادامه در اعتراف به همکاری آمریکا با گروه تروریستی جبهه‌النصره: «ببینید، النصره که یک سازمان تروریستی و در حال همکاری با برخی از آن‌هایی است که ما آموزش دادیم. زیرا همه علیه اسد می‌جنگند. بنابراین، توجیه روس‌ها این است که «ما داریم به النصره حمله می‌کنیم.» خوب، خسارت جنبی به نیروهایی که از آن‌ها حمایت می‌کنیم، واقعی است.
  داعش
  معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا «ابوبکر بغدادی،» سرکرده داعش، بالاخره بازداشت یا کشته می‌شود، گفت: «بگذار اینطور بگویم که ما نهایتا تمام بازیگران بزرگ آن‌ها از جمله نفر آخرشان را خواهیم گرفت… فکر می‌کنم فقط بحث زمان است… داریم هر کاری از دستمان برمی‌آید بر ردیابی، شناسایی آن‌ها و یافتن راهی برای هدف قرار دادن تمام موانع راهکار مسالمت‌آمیز، انجام می‌دهیم.»

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار