رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • هنرمندان و چهره های شناخته شده کشور در صفحه اینستاگرامشان با انتشار پستی شهادت محیط بانان را تسلیت گفتند.

  به گزارش عصرساري، در پی حادثه ای که سوم تیر در کوه گنو استان هرمزگان رخ داد، سه محیط بان در جریان درگیری با شکارچیان متخلف بر اثر شلیک گلوله به قلب و سر به شهادت رسیدند.

  ساعتی بعد از انتشار این خبر هنرمندان و چهره های کشورمان با انتشار پست هایی در شبکه های اجتماعی، شهادت این سه مرزبان را تسلیت گفتتند هنرمندان هر یک با انتشار تصاویر  یادشان را گرامی داشتند.

  معصومه ابتکار نوشت:”محیط بانان؛ سربازان شجاع خط مقدم
  دیشب، در شب قدر، شهادت سومین محیط بان سرفراز «منوچهر شجاعیان» رقم خورد… هولناک و تلخ …
  حفاظت از محیط زیست برای تلاشگران عرصه طبیعت به دلیل اینکه همواره با منافع عده یا گروههای خاصی در تضاد قرار می گیرد، پر مخاطره است. 185 نفر در جهان فقط در سال 2015 حین دفاع و حفاظت از محیط زیست کشته شده اند. در ایران نیز شهید شجاعیان صد و نوزدهمین محیط بانی است که طی حدود نیم قرن فعالیت محیط بانی در ایران به شهادت رسید.
  لازم است در مورد شجاعانی که در خط مقدم و دفاعی محیط زیست قرار دارند، مواردی روشن شود.
  محیط بانان دارای یگان و ساختار رسمی هستند و در هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می کنند. ایشان ضابط قوه قضاییه و دارای اسلحه بوده و مانند هر مامور مسلح دیگری از قانون نحوه به کارگیری سلاح و آیین نامه های مرتبط تبعیت می کنند. محیط بانان آموزش های تخصصی ویژه ای را در زمینه های حقوقی، سلاح، تنوع زیستی، تعامل با جوامع محلی، مدیریت و توان افزایی برای کار در شرایط سخت محیطی می گذرانند. سازمان حفاظت محیط زیست در جهت کمک به محیط بانان در حفاظت از مناطق تحت مدیریت خود، به دنبال توسعه تجهیزات و دوربین های پایش هوشمند بوده که در برخی استان ها این نوع پایش اعمال شده، ولی برای توسعه آن به اعتبارات لازم وابسته است. از فناوری های جدید کمک و تجهیز محیط بانان، پهباد است.
  جلب همکاری وزارت دفاع برای توقف تولید سلاح شکاری نیز در سال گذشته محقق شد. سلاح هایی که قلب محیط بانان را نشانه می رود و باید به جد با آنها مقابله شود.
  لازم به ذکر است لایحه قانونی حمایت از محیط بانان و تشدید مجازات مهاجمان مسلح را در دست تدوین بوده و مجلس دهم می تواند با تقویت قوانین مربوط به جمع آوری سلاح های غیرمجاز، حمایت ویژه از تامین اعتبارات لازم برای تجهیزات پایش هوشمند و وسایلی مانند موتورسیکلت و خودرو را که اغلب متعلق به دهه گذشته است، محیط بانان را یاری کنند”.

  واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست

  شهره سلطانی نوشت:”منوچهر شجاعی” محیط بان پارک ملی بمو، نيز رفت .او سومین محیط بانی بود که در 48 ساعت اخیر توسط تیر اندازی مستقیم شکارچیان كشته شد. عشق و فداكاري شما براي زمين. و طبيعت ستؤدني بوده و هست و يادتان در دلها جاودان”.

  واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست

  میترا حجار نوشت:”تو را در قريه هايي دور مرغاني به هم تبريك مي گويند.” منوچهر شجاعي محيط بان سرافراز استان فارس كه عصر ديروز در درگيري با شكارچيان متخلف در پارك “بمو” مجروح شده بود در اولين دقايق بامداد امروز به شهادت رسيد.
  سه محيط بان در دو روز…و علي آرامش فر محيط بان دنا با پاي مجروح در بيمارستان نمازي شيراز همچنان درد مي كشد”.

  واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست
  هدیه تهرانی نوشت:”منوچهر شجاعى عزيز،شجاعت تو ستودنى ست كه از دست رفتن دو يار ديگرت ” همين ديروز ” براى امان جانت هيچ ترس و ترديد و درنگى نشد … پلنگى بى سلاح شدى براى حفظ حيات، دريغ و درد … و هزاران دلتنگ
  مظلومانه قربانى شدنت مرا به ياد اين شعر انداخت :
  توجهی به تکاپوی این پلنگ نکن به تیر‌رس که رسیدم بزن، درنگ نکن تمام حیثیت کوه از شکوه من است نه، افتخار به فتح دو تکه سنگ نکن مرا به چنگ بیاور چه زنده، چه مرده به قدر ثانیه‌ای فکر نام و ننگ نکن غرور دشت پر از رد گامهای من است مرا اسیر قفسهای چشم ‌تنگ نکن درست بین دو ابروم را نشانه بگیر به قصد کشت بزن، لحظه‌ای درنگ نکن همیشه اول و آخر تو می‌بری از من تمام وقتت را صرف صلح و جنگ نکن فقط بخواه به پایت نمرده جان بدهم برای کشتن من خواهش از تفنگ نکن. با احترام به روح پاكش و با عرض تسليت به همه همدردان”.

  واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست
  نفیسه روشن نوشت:”متاسفانه دقايقى قبل از بیمارستان شهید رجایی خبر رسید منوچهر شجاعى محيطبان پارك ملى بمو كه عصر امروز در درگيرى با شكارچيان متخلف مجروح شده و به بیمارستان شهید رجایی انتقال داده شده بود علیرغم تمام تلاشهای کادر پزشکی بر اثر شدت جراحات وارده شهید شد.
  نامش نیک یادش گرامی.تسلیت به خانواده داغدار و خانواده محیط زیست کشور در شب احيا شب ضربت خوردن امام علي هموطني بخاطر بي رحمي شكارچي نامرد از دنيا رفت. براي سه محيط بان زحمت كشي كه در عرض ٢ روز شهيد شدن امشب دعا كنيداز خانم دكتر ابتكار خواهش ميكنم از خون اين سه شهيد محيط زيست كه با كمترين توقع جونشون رو براي محافظت از مناطق محافظت شده از دست دادن نگذرن و براي شكارچيان غير مجاز اشد مجازات رو در نظر بگيرن مرگ بر بي رحمي و مرگ بر سنگ دلي”.
  واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار