رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۹
 • السبت ۷ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Saturday 30 May
 • روزنامه رای الیوم نوشت حملات اخیر تروریستی داعش در اردن نشان می‌دهد این گروه تصمیم گرفته است به نوعی علیه این کشور اعلان جنگ کند.

  به گزارش عصرساري، روزنامه رای الیوم در مطلبی نوشت عناصر طرفدار گروه تروریستی داعش در کمتر از دو هفته دو حمله در خاک اردن انجام دادند که این نشان می‌دهد این گروه تصمیم گرفته است به نوعی علیه اردن اعلام جنگ کند.

  در این کزارش آمده است: گروه تروریستی داعش علیه اردن اعلام جنگ کرده و در کمتر از دو هفته از ابتدای ماه رمضان، دو حمله خطرناک انجام داده است. چرا این تنش آفرینی به طور ناگهانی صورت گرفته است؟ استفاده از خودروهای بمب گذاری شده در حمله اخیر چه معنا و مفهومی دارد و اردن از نظر امنیتی و نظامی و سیاسی چه واکنشی نشان خواهد داد؟ آیا مرزهای خود را با عربستان به روی طوفان آوارگان سوری خواهد گشود و چرا؟
  در کمتر از دو هفته عناصر طرفدار داعش دو حمله در خاک اردن انجام دادند. حمله اول با خودروی بمب گذاری شده نزدیک مثلث مرزی با سوریه و عراق و عربستان انجام شد و در حمله دوم دفتر دستگاه اطلاعاتی در اردوگاه فلسطینی البقعه هدف قرار گرفت. این دو حمله تایید می‌کند که این گروه تصمیم گرفته است به نوعی علیه اردن اعلام جنگ کند. این مستلزم این است که همه تدابیر احتیاط آمیز اتخاذ شود.
  عبدالله دوم، پادشاه اردن، به سرعت به این حمله واکنش نشان داد و تاکید کرد کشورش با مشت آهنین به هر کسی که تجاوز کند یا برای تجاوز و آسیب رساندن به امنیت این کشور تلاش کند، پاسخ خواهد داد. این موضوع نشان می‌دهد که شخص پادشاه و مقامات اردن از میزان این خطر و پیامد‌ها و خطرهای احتمالی آن بر امنیت و ثبات کشور حداقل در آینده نزدیک آگاه هستند.
   می‌توان نقاط مشترک میان این دو حمله را که داعش حداقل تاکنون مسئولیت آن‌ها را به عهده نگرفته است، در نکات زیر خلاصه کرد:
  نخست اینکه دو پایگاه نظامی هدف قرار گرفته است. یکی مرکز نظامی اردنی نزدیک مرزهای سوریه در شمال شرقی کشور و دیگری دفتر دستگاه اطلاعاتی است. این بدان معناست که تلاشی برای کنار گذاشتن اهداف غیرنظامی و تمرکز بر اهداف نظامی وجود دارد.
  دوم اینکه جدید‌ترین حمله نزدیک اردوگاهی در خاک سوریه نزدیک مرزهای اردن صورت گرفته است. در این منطقه حدود شصت هزار آواره سوری تجمع کرده‌اند که از ورود آن‌ها به خاک اردن جلوگیری شده است زیرا این گمان وجود دارد که حدود دو هزار نفر از عناصر وابسته به داعش در میان آن‌ها حضور داشته باشند. این در حالی است که حمله نخست نزدیک اردوگاه آوارگان فلسطینی انجام شده است. این حمله در تلاش برای وارد کردن موضوع آوارگان چه فلسطینی یا سوری، در درگیری بین این گروه و مقامات اردن و پاشیدن بذر فتنه صورت گرفته است تا بعد دیگری به آن داده شود.
  سوم اینکه زمان اجرای این دو حمله در ماه مبارک رمضان معنا و مفهوم دینی اسلامی دارد و همزمان با گذشت دو سال از اعلام «خلافت اسلامی» در مسجد جامع النوری موصل از سوی ابوبکر بغداد، سرکرده داعش، صورت گرفته است.
  نویسنده این گزارش نوشت چیزی که باعث نگرانی مقامات اردن شده، توسل به خودروهای بمب گذاری شده در حمله روز سه شنبه به مرکز نظامی در منطقه مرزی رکبان است؛ زیرا استفاده از این شیوه در همه اقدامات تروریستی در اردن بی‌سابقه است و این، اقدام پادشاه اردن را به برگزاری نشست فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن برای بررسی جزئیات این حمله و خطرهای آن توجیه می‌کند.
  در این نشست همه کادر فرماندهی نظامی و امنیتی آن در کنار مقامات سیاسی از جمله نخست وزیر و رئیس دربار پادشاهی حضور داشتند.
  گسترش نفوذ داعش به عمق اردن و پیرامون آن، چه بسا خطرناک‌ترین تحول برای اردن باشد؛ اردنی که در ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا که با این گروه در سوریه و عراق می‌جنگد، مشارکت موثر دارد. علاوه بر این اردن نیروهای ویژه برای مقابله با این گروه در لیبی و سومالی و مکان‌های دیگری که تاکنون اعلام نشده و چه بسا یمن و سینا از جمله آن‌ها باشند، اعزام می‌کند.
  جنگ میان اردن و داعش که هم اکنون در جبهه‌های متعددی در عراق (فلوجه و به زودی موصل) و سوریه (رقه و اعزاز و منبج) می‌جنگد دشوار و پیچیده و همچنین از نظر مالی و جانی بسیار هزینه بر خواهد بود به ویژه اگر این گروه تصمیم بگیرد نیرو (به خاک اردن) اعزام کند و به طور سری اقدام کند، که احتمال‌ آن زیاد است. این اوضاع مستلزم آن است که جبهه داخلی آن متحد و یکپارچه شود.
  نکته قابل توجه آن است که اردن به علت قدرن‌شناسی همسایگان خلیجی آن به ویژه سعودی‌ها در شرایط اقتصادی بسیار دشواری به سر می‌برد و این مسئله باعث شده است دولت جدید اردن قیمت کالاهای اساسی را در ماه رمضان به شدت افزایش دهد که این وضع به افزایش درد و رنج شهروندان از گرانی و بالا بودن قیمت‌ها منجر خواهد شد. این اوضاع ممکن است به افزایش نارضایتی منتهی شود. همچنین ملاحظه شده است که بسیاری در اردن خواستار باز کردن مرزهای اردن و عربستان به روی آوارگان سوری هستند تا همه آن‌ها به سمت عربستان سرازیر شوند همانند کاری که ترکیه انجام داد و مرزهای خود را به روی آن‌ها گشود تا به سمت اروپا بروند.
  رای الیوم در انتهای این گزارش نوشت: در سایه این اوضاع اقتصادی دشوار و پیش بینی‌ها درباره احتمال بروز جنگ منطقه‌ای و چه بسا جنگ جهانی سوم که با توجه به نبود امیدی برای پیدا کردن راه حل‌های سیاسی، خاک سوریه و کل منطقه خاورمیانه صحنه آن باشد، بسیاری در داخل اردن معتقدند که اردن از نظر اقتصادی و امنیتی در وضع دشواری به سر می‌برد و خطرهایی که آن را تهدید می‌کند، نامحدود است از این رو نباید به تنهایی با این خطر‌ها مقابله کند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار