رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۲۴ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 22 November
  • جمعه 26 دسامبر 2014 - 11:34
  • کد خبر : 533
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : گزارش تصویری از نشست مقدماتی تأسیس مجمع بانوان اهل‌بیت(علیهم السلام) در آلمان

  با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) و بیش از ۶۰ نفر از بانوان فعال شیعه از کشورهای مختلف اروپایی، نشست مقدماتی تأسیس مجمع بانوان اهل بیت(علیهم السلام) در مرکز اسلامی هامبورگ آلمان برگزار شد. به گزارش علویون از خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام؛ همزمان با ایام رحلت جانگداز پیامبر اکرم(صلی الله علیه و […]

  با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) و بیش از ۶۰ نفر از بانوان فعال شیعه از کشورهای مختلف اروپایی، نشست مقدماتی تأسیس مجمع بانوان اهل بیت(علیهم السلام) در مرکز اسلامی هامبورگ آلمان برگزار شد.

  به گزارش علویون از خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام؛ همزمان با ایام رحلت جانگداز پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، نشست مقدماتی تأسیس مجمع بانوان اهل بیت(علیهم السلام) به همّت واحد بانوان مرکز اسلامی هامبورگ و با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) در آلمان برگزار شد.

  در این نشست بیش از ۶۰ نفر از بانوان فعال شیعه از ملیت‌های مختلف و از کشورهای مختلف اروپایی، حضور داشتند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در این همایش ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) و حضرت امام رضا(علیه السلام) با اشاره به نقش تربیتی زن در خانواده و اجتماع و تاثیر آن در سلامت جامعه افزود: در رابطه با زن مباحث مختلفی مطرح شده است. با توجه به اینکه زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، باید پذیرفت که آنان می‌توانند تأثیرات مهمی را در ساختار تحوّلات فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی داشته باشند.

  وی افزود: باید قبول کنیم که زنان در عرصه‌های مختلف موفقیت‌های چشم گیری داشته‌اند. البته این در عین حالی است که در طول تاریخ به زنان جامعه ظلم و ستم‌های فراوانی روا داشته شده است. بدون شک که اگر زنان در جایگاه واقعی خود قرار گیرند، تاثیرات زیادی در سلامت، تربیت و امنیت افراد جامعه خواهند داشت.

  مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در ادامه با اشاره به نقش تربیتی زن در در مراحل مختلف نظام تربیتی انسان، افزود: زن با توجه به ویژگی‌های عاطفی خود می‌تواند محور تربیت باشد و لذا نباید از این نقش مهم و تاثیرگذار غافل بود؛ زیرا اگر زنان به عنوان مربّی در خانواده موفق باشند، تاثیرات عمیق و شگرفی را در جامعه بر جای خواهد گذاشت.

  دکتر رمضانی گفت: متاسفانه برخی عالمانه و یا جاهلانه به کانون خانواده، نگاه سطحی دارند و همین باعث شده است که آسیب‌های زیادی به سلامت جوامع بشری وارد گردد.

  وی تاکید کرد: بی‌شک آسیب به سلامت خانواده و جامعه، وضعیت امنیت اجتماعی را مختل خواهد ساخت و افسردگی، بی‌هویتی، سردرگمی و مشکلات روحی و روانی را افزایش خواهد داد.

  مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با بیان اینکه وقتی به تاریخ می‌نگریم، مشاهده می‌کنیم که در دوران انقلاب صنعتی، زن به عنوان کارگر ارزان قیمت مورد استفاده قرار گرفت اظهار کرد: در عصر پست مدرن نیز با نگاه ابزاری نسبت به زن، برای فروش کالاهای لوکس و… از او سوء استفاده به عمل آمد.

  حجت الاسلام والمسلمین رمضانی گفت: جایگاه زن در اسلام، جایگاهی ویژه و ممتاز است؛ به گونه‌ای که زن نقشی اساسی و بی‌بدیل در رشد جامعه ایفا می‌کند. به نظر می‌رسد، جامعه جهانی امروز تشنه آنست که بار دیگر این نقش مهم در جامع مختلف به زنان برگردانده شود.

  رئیس مرکز اسلامی هامبورگ تصریح کرد: قرآن کریم این باور را در میان بشریت ترویج می‌دهد که زن و مرد، مکمّل یکدیگرند و به یکدیگر آرامش می‌دهند. مرحوم علاّمه طباطبای معتقد است: آرامش را زن و مرد باید به یکدیگر بدهند.

  حجت الاسلام رمضانی در ادامه خاطرنشان کرد: در طول تاریخ هر جا مرد موفّقیتی داشته است، در کنارش زنی تاثیرگذار وجود داشته است؛ مانند حضرت عیسی(علیه السلام) مادری چون حضرت مریم(سلام الله علیها) را داشت. چه اینکه حضرت خدیجه (سلام الله علیها) به عنوان یکی از زنان بزرگ اسلام، تاثیر بسیاری در آرامش رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و نیز رشد و تقویت اسلام و مسلمانان داشته است و یا شخصیت‌های بزرگی چون حضرت فاطمه(سلام الله علیها) که برای تمامی انسان‌ها ـ چه مرد و چه زن ـ الگو و حجّت می‌باشند. آنچنان‌که حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف علیه السلام) می‌فرمایند: حضرت فاطمه(سلام الله علیها) حجّت من است.

  رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه در بخش دیگری از اظهاراتش تاسیس مجمع زنان اهل‌بیت(علیهم السلام) در اروپا و برگزاری سمینارهای علمی در رابطه با زنان را یکی راهکارهای مهم برای معرفی جایگاه والای زنان در اسلام دانست و افزود: تشکیل مجمع بانوان اهل بیت(علیهم السلام) در آلمان و اروپا می‌تواند در معرفی جایگاه واقعی و شخصیت زنان به بشر امروز تاثیر بسزایی داشته باشد.

  وی افزود: بی‌شک به وسیله سمینارهای علمی، ایجاد سایت‌های مرتبط با زنان و بانوان، چاپ کتاب‌ها و بروشور به زبان‌های مختلف، تشکیل جلسات دیالوگ و پرسش و پاسخ در رابطه با زنان و… می‌توان در حمایت از شخصیت واقعی زنان و بانوان تلاش کرد. بدیهی است نتیجه مثبت این تلاش‌ها به همه زنان جامعه برمی‌گردد.

  حجت الاسلام والمسلمین اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) نیز در این همایش ضمن تسلیت به مناسبت ایام صفر با اشاره به آداب و رسوم غیر انسانی دوران جاهلیت و تغییر آن ارزش‌ها توسط پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و دفاع ایشان از کرامت و حقوق زنان افزود: پیامبر گرامی اسلام در بین انسان‌ها تحولات بسیار چشمگیری انجام دادند.

  وی افزود: آن حضرت تمام ارزش‌‌ها و فرهنگ‌های غلط دوران جاهلی را تغییر داده و تبدیل به احسن نمودند. در سیاست، سیاستی نوین بنا نهادند. در عرصه‌ای که جامعه پر از ظلم، فساد و فحشا و گمراهی بود، پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) بینش‌‌ها و ارزش‌های اجتماعی را تغییر دادند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) با اشاره به اینکه زن در آن زمان هیچ جایگاهی نداشت، به طوریکه اعراب جاهلی دختردار شدن را ننگ می‌دانستند، اظهار کرد: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با این تفکر مبارزه کرد و جایگاه واقعی زن را به او برگرداند.

  اختری گفت: با توجه به جایگاه ویژه‌ای که اسلام برای بانوان قائل است، زنان مسلمان در مقایسه با زنان کشورهای صنعتی، موفق‌ترند. ملاک ارزش انسان در بینش اسلامی زن بودن یا مرد بودن نیست؛ بلکه اسلام به تقوای الهی توجه داشته و ملاک برتری را تقرب بیشتر به خدای سبحان می‌داند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های مختلف مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام)، افزودند: مجمع با تمامی کشورهای دنیا در تماس است و برخی از کتاب‌های این مجمع به بیش از ۵۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

  وی اضافه کرد: وظیفه این مجمع ایجاد پیوند بیش از پیش میان پیروان اهل‌بیت(علیهم السلام) است. اگر این پیوند به درستی صورت پذیرد، امکان استفاده از استعدادهای بی‌نظیر آن برای رشد افکار مکتب اهل‌بیت(علیهم السلام) و انجام رسالت‌های الهی بیشتر خواهد بود.

  حجت الاسلام والمسلمین اختری تاکید کرد: ما وظیفه داریم از قرآن، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام) دفاع کنیم. قرآن کریم با بیش از ۲۰۰۰ آیه درباره جامعه، خانواده، زندگی و… در بین ما مسلمانان وجود دارد و ما باید آن را به درستی معرفی نموده و محور زندگی خود قرار دهیم.

  وی با اشاره به بخش بانوان مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) گفت: این بخش قسمتی را برای رصد نمودن فعالیت‌های زنان مسلمان علی الخصوص پیروان اهل بیت(علیهم السلام) دارد که در آن بانوانی که هرچند خیلی از آن‌ها مادر هستند، اما متعهدانه و متخصصانه، در این بخش مشغول فعالیت هستند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) در پایان گفت: امید است با تشکیل مجمع بانوان اهل بیت(علیهم السلام) در آلمان و اروپا اقدامات جدّی و مؤثری صورت گیرد. بدیهی است این تشکل باید بتواند از حقوق زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و خانوادگی دفاع کند. همچنین این تشکل می‌تواند سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را عهده دار شود و صدای زنان محروم را به گوش جامعه بشری برساند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار