رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
 • الأحد ۱۰ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Sunday 8 December
 • ایران و اقلیم کردستان عراق برای دستیابی به توافق نفتی مذاکره می‌کنند.

  به گزارش عصرساري، به نقل از الجزیره، مقامات کُرد اعلام کردند ایران و اقلیم کردستان عراق در حال بررسی جزئیات فنی برنامه‌ای برای ساخت یک خط لوله با ظرفیت انتقال روزانه 250 هزار بشکه نفت از کردستان به ایران هستند. البته زمان زیادی لازم است تا این توافق امضا شود.

  «طاها زنگنه،» معاون وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان در مصاحبه با الجزیره اعلام کرد: « ما [اقلیم کردستان عراق و ایران] برای [صادرات نفت و گاز به ایران] به تفاهم رسیده‌ایم. جنبه‌های فنی مورد بررسی قرار گرفته و برای طرفین مشخص است.  مسائل باقی‌مانده سیاسی و تجاری هستند.»
  زنگنه همچنین افزود یک هیئت عالی‌رتبه کُرد بعد از پایان ماه مبارک رمضان برای امضا و نهایی کردن این توافق از تهران دیدن‌ می‌کنند. وی به تاریخ مشخصی اشاره نکرد.
  ناظران بر این باورند امضای این توافق اقلیم کردستان و تهران را به هم نزدیکتر می‌کند و تأثیرات مثبتی بر روابط آنها به جای می‌گذارد.
  به گفته مقامات کُرد مذاکرات برای ساخت این خط لوله از سال 2014 بین مقامات ارشد دو طرف در جریان بوده است. اما گفتگوهای جدی از مارس سال جاری آغاز شد. از آنجاییکه کردستان عراق  بزرگترین منابع گاز جهان را به مساحت 5.6 هزار میلیارد متر مکعب داراست، نهایی شدن این توافق صادرات نفت و گاز را در پی خواهد داشت.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار