رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
 • عناصر تروریستی داعش که با تهیه لیستی از لباس‌ها و برندهای «مشکل‌ دار» مردم رقه را موظف به رعایت آن کرده‌اند خود این کار را انجام نمی‌دهند و همواره عکس‌های خود را با برند‌های غربی در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنند.

  به گزارش علویون؛ از زمانی که گروه تکفیری داعش در سال ۲۰۱۳ رقه را در سوریه به کنترل خود درآورده است، قوانین بسیار سختگیرانه‌ای وضع کرده است. به طور مثال زنان باید پوشیه داشته باشند و تمام صورت خود را بپوشانند. پوشیدن هرگونه شلوار جین و تی شرت ممنوع است. کشیدن سیگار و قلیان ممنوع بوده و کسی که مرتکب آن شود به قطع دو انگشت سبابه و وسط محکوم می‌شود؛ در صورت تکرار، به ۸۰ ضربه شلاق محکوم و با ادامه آن اعدام خواهد شد. اما به‌تازگی این گروه باز هم به پیش رفته است. این گروه برخی مارک‌ها را به خاطر غیرشرعی بودن حرام و فروش آن‌ها را ممنوع کرده است.

  در ماه آوریل این گروه تروریستی جزوه‌ای در اختیار فروشندگان قرار داده است، که تصاویری آن توسط مخالفان داعش در این شهر منتشر شده است.

  در این جزوه نوشته شده است: «جوانان هشیار باشند، شعارهای کفار روی لباس‌ها» در ادامه نیز لیستی از لباس‌های «مشکل‌ دار» به همراه توضیح مختصری پیرامون هر کدام آمده است.

  در جزوه توضیح داده شده است برند نایکی، «مبتذل» است چرا که در عربی «نایکی» به صورت تلویحی اشاره‌ای به رابطه جنسی دارد. نایکی اما در واقع نام یکی از خدایان یونان باستان است، که به معنی خدای پیروزی در یونان شناخته می‌شود.

  برند «هور» نیز به همین دلیل ممنوع شده است. برندهایی ماند کروای، کراکس، ویسکار نیز به دلیل اشاره نام این برند‌ها به مسیحیت ممنوع هستند.

  گروه تروریستی داعش همچنین برند «وولن» را نیز ممنوع اعلام کرده است. علت این است که ترجمه وولن [پشمین] در زبان عربی «صوف» می‌شود و این کلمه یادآور صوفی‌گرایی است که از نظر این گروه، به دلیل بت‌پرستی و کفر ممنوع است.

  داعش همچنین برخی از نوشته‌های روی تی شرت‌ها را نیز ممنوع اعلام کرده است. علاوه بر این ممنوعیت‌ها، در این جزوه توصیه‌هایی نیز به فروشندگان شده است.

  این گروه تاکید کرده است فروشندگان لباس نقش اخلاقی مهمی دارند و در ادامه در اینباره اینگونه توضیح داده شده است: فروشندگان باید لباس‌های جایگزین مورد تایید را به فروش برسانند و از فروش لباس کفار و از فروش لباس‌های تن‌نما نیز خودداری کنند. هشیار باشید کسانی که اقدام به فروش این گونه لباس‌ها کنند مانند کسانی که این لباس‌ها را به تن می‌کنند، مرتکب گناه شده‌اند.

  تاکنون این جزوه در رقه و مناطق نزدیک به آن به فروشندگان ارائه شده است و تاکنون به سیاستی کلی در تمامی مناطق تحت کنترل داعش تبدیل نشده است. همچنین تاکنون مجازات افراد خاطی نیز مشخص نیست.

  نکته قابل توجه اینکه بسیاری از اعضای داعش، خود به استفاده از مارک‌ها و برندهای غربی مانند نایکی معروف هستند و تا پیش از این نیز اعضای داعش، همواره عکس‌های خود را با برند‌های غربی در شبکه‌های مجازی منتشر کرده و به نوعی از این تصاویر به عنوان ابزار تبلیغ و پروپاگاندای گروه داعش استفاده می‌کنند.


   

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار