رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۸
 • الخميس ۲۳ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Thursday 21 November
 • کاربران فضای مجازی دست به دست هم دادند تا با ایجاد کمپینی در شبکه های اجتماعی، خاکی که زندگی شان را گرفته رسانه ای کنند.

  به گزارش عصرساري، نیمه غربی ایران باز هم در غبار فرورفت، ماجرای تکراری که سال‌هاست نفس استان‌های جنوبی و غربی کشور را تنگ کرده است و خاک‌بازی آسمان ایران از قلب زاگرس تا دامنه البرز تمامی ندارد. هر از چند گاهی این داستان تکرار می شود و انگار آسمان وزمین از تکرار مکررات خسته نمی شوند.

  تنها نفس های مردمانش به شمار ه می افتد و جنگل های بلوط زاگرس راه نفسشان تنگ می شود. راه نفس استان های لرستان، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری، تنگ شده و نفس هایشان به شماره افتاده است.

  هوا، زمین، و این بار کمپین برای خاک تا شاید دل خاک به رحم آید و دست از چهره استان های غربی کشور بکشد. این کمپین پست های اینستاگرام صفحات هنرمندان و کانال های تلگرامی را به خود اختصاص داده است. این بار مردم از فضای مجازی کمک خواسته اند تا مسئولین هر چه سریعتر برای یک دهه خس خس هوا در استان های غربی فکری کنند.
  کمپین خاک
  معصومه ابتکار در صفحه اینستاگرام خود نوشت: با ابراز تاسف و همدردی با هموطنان عزیز، منشاء گرد و غباری که از دیروز سطح وسیعی از غرب و جنوب کشور از جمله ایلام، کرمانشاه، لرستان، کردستان و خوزستان را در برگرفته براساس نقشه های آنلاین از عراق می آید. عراق و سوریه و عربستان همواره منشاء طوفان های موسوم به گرد و غبار عربی بوده و پدیده جدیدی نیست، ولی در سال های اخیر به دلیل خشکسالی، افزایش دما و گرمايش زمين و جنگ و مناقش، گرد و غبار چندین برابر شده. ترکیه هم سالهاست با اجرای طرح گاپ و احداث سدهای عظیم مانع ورود آب به سوریه و عراق شد که نقش مهمی در کاهش شدید منابع آب دجله و فرات بازی کرد.
  عراق اكنون بيش از هشت ميليون هكتار وعربستان حدود یازده ميليون هكتار كانون گرد و غبار دارد، و ايران کمتر از سه ميليون هكتار.
  دولت یازدهم، هم در سطح داخلی و هم بین المللی تلاش کرده که از جمله نتایج آن صدور قطعنامه مقابله با گرد و غبار در مجمع عمومي ملل متحد و تكليف دبيركل براي تهيه گزارش از وضعيت جهان و نیز قطعنامه وزيران محیط زیست در ماه گذشته براي تنظيم اقدامات و ايجاد ساز و كار مالي در مقابله با این پدیده شد که مجددا تاکید می کنم هر دوی این موارد مشخصا با پیگیری های ایران صورت گرفته است.
  اکنون وقوع طوفان های گرد و غبار با منشاء خارجی هر بار مستند شده و برای وزارت امور خارجه جهت اقدامات بین المللی ارسال می شود تا توجه مراجع مربوطه به مشکلات ایران جلب شود.
  در داخل نیز مطالعات شناسایی کانون های گرد و غبار به اتمام رسید و در بسیاری از استان ها عملیات نهالکاری و تثبیت خاک، همچنین آبگیری بخش های عظیمی از تالاب هورالعظیم و احیای تالاب های دیگر آغاز یا اجرا شده است.
  اما مهم ترین عامل خاتمه جنگ در عراق و سوریه است تا بشود به تثبیت خاک، نهالکاری و غیره اقدام کرد. در این شرایط برای آن کشورها اولویت های دیگری مطرح است و این قبیل پروژه ها را بر عهده نمی گیرند. سوریه و عراق بر بسیاری از بخش های سرزمینی شان اصلا تسلطی ندارند که اقدامات بیابان زدایی داشته باشند.
  همین جا لازم است ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدایی که در جنگ با داعش کشته شدند و آرزوی موفقیت برای مدافعین حرم و کسانی که با پدید ه شوم و تروریستی داعش و گروههای مشابه آن می جنگند، بگویم مهم ترین نقش را فعلا این سلحشوران بازی می کنند و باید برای سلامتی و پیروزی شان دعا کرد.

  می توانید به لینک زیر و نقشه های آنلاین بین المللی مراجعه و حرکت گرد و غبار به سمت ایران مشاهده کنید.

  http://dust.aemet.es/forecast
  کمپین خاک ماسکی برای خس خس هوای غرب کشور+تصاویر
  پیام های افراد شرکت کننده در این کمپین:
  “سلام صبح شما به خیر
  باتشکر از حرکت زیبا و موفق شما میخواستم مطلبی روعرض کنم
  من هم درعراق بودم وهم درعربستان.دراین دوکشور اثری ازگردوغبارنیست درعربستان تمام صحراها بوته گز کاشته شده و هیچ مرکز غباری ندارد.بیشتراین گردوغبار مربوط به مناطق خشک شده ایران است.با احداث سدهای کارشناسی نشده اکثر رودخانه ها وچشمه هاراخشکانده اند و بیابان تولید کرده اندعملکردناصحیح وسودجویانه درچندین دهه ایران سبز را به بیابانی بی آب وعلف بدل کرد.
  راهکاربازشدن دریچه سدها احیای رودها و جنگل کاری است به خصوص درمناطق مرزی
  دراین کمپین تقریبا گراعضابه فاصله یک متر ازهم بایستند تقریبادوهکتار را اشغال میکنن و اگرهمه دربرنامه ای نمادین شرکت کنند ددصورت وجود نهال بادوری یکساعت کاردرختکاری میشور درروز حداقل 20هکتارجنگل کاشت.”
  کمپین خاک
  “سلام و صبح اهالی کمپین مردمی خاک به خیر
  خدارو شکر میکنم که نماینده های محترم شهر به خواهش کمپین پاسخ دادند و خود از اهالی کمپین دانستند
  امروز روز خوبی است چرا که ما به عنوان یک شهروند احساس میکنیم به شرایط خود اگاهیم و با آگاهی خواسته خود را بیان کردیم و به خواسته ی به حق ما توجه شده
  خداروشکر میکنیم که فضا و شرایطی درجامعه ی ما برقرارست که حرفمان رابزنیم دردلمان را بگوییم و پاسخ بگیریم
  فردا و فرداهای بهتری در راهند وقتی که نتایج این پاسخ ها را ببینیم.
  ما در کنار نماینده گان محترممان خواهیم بود .بخش مردمی کار با ما
  هرآنچه که فکر میکند لازم است ما انجام دهیم که براین بحران زیست محیطی غلبه کنیم به ما بگویید
  قطعن اهالی کمپین مردمی خاک فراتر از انتظار عمل خواهند کرد.
  هرگونه فرهنگ سازی در رابطه با مسایل بهداشتی و آموزشی و زیست محیطی این ماجرا لازم باشد روی ما میتوانید حساب کنید .
  از طرف کمپین مردمی خاک از نماینده گان محترمی که دیشب به درد دل مردم پاسخ دادند نهایت سپاس را داریم و منتظر حمایت سایر نماینده گان هم هستیم نه فقط نماینده گان استان کرمانشاه بلکه نماینده گان سایر استان های درگیر معضل خاک
  همه باید دست به دست هم دهیم به مهر و اعتدال و تدبیر این بحران زیست محیطی را مدیریت کنیم.
  همه ی ما مسئولیم!!!”
  کمپین خاک

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار