رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 6 December
  • دوشنبه 4 می 2015 - 14:05
  • کد خبر : 5135
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : اولین همایش مدارس اسلامی بریتانیا در مرکز اسلامی انگلیس + تصاویر

  نخستین گردهمایی مدارس اسلامی نقاط مختلف بریتانیا در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.

  به گزارش علویون؛ مرکز اسلامی انگلیس میزبان اولین همایش مدارس اسلامی با حضور جمع کثیری از مربیان، معلمین، دانش آموزان مدارس اسلامی و اولیاء آنان از شهرهای مختلف بریتانیا همچون لندن، بیرمنگهام، منچستر، لوتن و دیگر شهرهای حومه لندن بود.

  این همایش که در نوع خود نخستین گردهمایی بیش از ۱۱ مدرسه اسلامی و با حضور ۲۵۰ دانش آموز و ۱۰۰ تن از معلمین و ۳۰۰ تن از اعضای خانواده آنان از نقاط مختلف بریتانیا بود، تحت پوشش شبکه آموزش مدارس اسلامی با نام MSEN (Muslim School Education Network) کار خود را آغاز کرده است.

  در این همایش که دانش آموزان هر مدرسه با لباس‌های ویژه مدارس خود حاضر شده بودند، گروه‌های دانش آموزی دختر و پسر از مدارس مختلف طبق برنامه ریزی‌های انجام شده به اجرای سرود، نمایش و همخوانی قرآن پرداختند که حاکی از تمرینات زیاد آنان بود و مورد تحسین حاضرین قرار گرفت.

  گردهمایی شبکه آموزش مدارس اسلامی بریتانیا که در دو بخش صبح و بعد از ظهر برگزار گردید، در بخش صبحگاهی آن ابتدا آقای دکتر ازهر مسئول این شبکه با ایراد سخنانی به تشریح اهداف و رسالت این شبکه آموزشی و چگونگی شکل گیری آن پرداخت.

  وی همچنین از مهم‌ترین اهداف این شبکه را ارتباط مستقیم مدارس با علما و مراجع و بهره گیری از آموزش و راهنمایی‌های فرهنگی اسلام راستین در راستای تربیت و آموزش نیروهای متخصص و آشنایی خانواده‌های مسلمان به اهمیت آموزش‌های دینی از اوان کودکی و نونهالی دانست.

  دکتر ازهر با تاکید بر اینکه تمرکز اصلی شبکه آموزشی بر ارتقای سطح آموزش و تربیت دینی خواهد بود؛ به گونه‌ای که منفعت این خدمات را حتی خانواده‌های غیرمسلمان نیز احساس کنند، اظهار امیدواری کرد که در آینده مدارس اسلامی بیشتری به این شبکه آموزشی بپیوندند.

  سخنران دیگر بخش صبحگاهی این همایش سالیانه حجت الاسلام عیسی جهانگیر بود که خود از پایه گذاران اصلی این شبکه می‌باشد.

  وی ضمن اشاره به نیاز جامعهٔ مسلمان کنونی به چنین شبکه‌ای که تمرکز بر مبانی آموزش اسلامی داشته باشد، بر گسترش آن بر مبنای محتوای تعلیم و تربیت و بهره گیری مستقیم از معارف اسلامی تاکید کرد.

  حجت الاسلام عیسی جهانگیر شناخت و نیاز به ارتقای سطح، شناخت مواد و منابع آموزشی و همچنین چگونگی انتقال آن به نسل‌ها و تعیین سیستم ارزیابی آن را از ضروریات برنامه‌های آتی این شبکه دانست.

  در بخش برنامه بعد از ظهر این همایش، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رئیس مرکز اسلامی انگلیس به تشریح مهم‌ترین اهداف تعلیم و تربیت در اسلام پرداخت.

  وی ضمن تاکید بر جوانب مختلف یک برنامه آموزشی موفق، مانند داشتن سرفصل‌ها و متون درسی مناسب، نظام ارزیابی دقیق و فعالیت‌های فوق برنامه، اعلام داشت که میزان موفقیت هر برنامه آموزشی نهایتاً با ارزیابی دانش آموختگان و به اصطلاح خروجی‌ها و محصولات انسانی آن برنامه معلوم می‌گردد.

  دکتر شمالی با اشاره به آیات قرآن کریم و احادیث اهل بیت(علیهم السلام) به تبیین این مساله پرداخت که در تعلیم و تربیت اسلامی دو ویژگی اخلاقی، در عمل و یک رویکرد بسیار اهمیت دارند که اگر در دانش آموزان و دانش آموختگان محقق شوند، نشان موفقیت برنامه می‌باشد و در غیر اینصورت آن برنامه موفق نبوده هرچند معلومات ذهن افراد را افزایش داده باشد. ویژگی اول عقلانیت و یا به تعبیر قرآن کریم «اولو الالباب» بودن است. دانش آموختگان مدارس، حوزه‌ها و دانشگاه‌های ما باید انسان‌هایی اندیشمند و خردورز باشند. خردورزی نشانه‌های متعدد دارد که از جمله آن‌ها آمادگی برای شنیدن حرف‌ها و دیدگاه‌های مختلف و نهایتاً انتخاب بهترین است. دیگری آمادگی برای سخن گفتن و گفتگوی محترمانه و با سعه صدر با همگان حتی کسانی که با آن‌ها مشکلات روحی و عاطفی داریم، می‌باشد. انسان‌های خردورز دنبال حقیقت بوده و برای ایشان شهرت یا مد اهمیت ندارد. کهنه یا جدید فی نفسه اهمیت ندارد. چه بسا اموری که جدیدند و خوبند و چه بسا اموری که قدیمی‌اند و با ارزشند.

  رئیس مرکز اسلامی انگلیس افزود: ویژگی دیگر صداقت است. صداقت در نظام ارزشی اسلام ارزش محوری است و به تعبیر امام صادق(علیه السلام) خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر اینکه راستگویی و امانت داری اساس رسالت ایشان بود.

  وی اشاره کرد: در میان کار‌ها، نماز و زکات (به عنوان کارهای خیر عام المنفعه) در رأس برنامه عملی اسلام بوده و نتیجه همه فعالیت‌های آموزشی باید این باشد که افراد به نماز عشق ورزیده و کمک به مستمندان را برخود لازم بدانند. اگر دانش آموزان ما بعد از مدت‌ها شرکت در برنامه‌های آموزشی نیاز به تذکر برای شرکت در نماز داشته باشند، یعنی برنامه ما موفق نبوده است. اگر دانش آموزان ما نسبت به رنج محرومین بی‌تفاوت باشند، یعنی برنامه آموزشی ما موفق نبوده است.

  حجت الاسلام و المسلمین شمالی در پایان سخنان خود تاکید کرد: اما آنچه به عنوان رویکرد کلی در زندگی باید در دانش آموزان ایجاد شود، روحیه جمعی و احساس تعلّق خاطر قوی به جامعه ایمانی است. هر فرد مومن باید ابتدا به فکر مصلحت وپیشرفت جامعه ایمانی باشد و سپس به فکر مصلحت فردی.

  بنا برهمین گزارش اهدای جوایز ویژه به مدرسه نمونه و برگزیده و همچنین عکس دست‌جمعی معلمان و شاگردان مدارس با نماینده مقام معظم رهبری و دیگر روحانیون و مربیان حاضر در همایش پایان بخش این مراسم بود.

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار