رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 6 December
  • یکشنبه 3 می 2015 - 11:29
  • کد خبر : 5094
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : آیت‌الله مظاهری: اعتکاف می‌تواند آدمی را به مقام «عبداللهی» برساند

  “اعتکاف، می‌تواند انسان را به مقام «عبداللّهی» برساند که خود مقدمه و زمینه‌ساز رسیدن به مقام «عنداللهی» است و تا وقتی انسان حقیقتاً عبد خدا نشود، به مقام عنداللّهی و سایر مقامات عرفانی دست نخواهد یافت”.

  به گزارش علویون؛ حضرت آیت‌الله العظمی «حسین مظاهری» در اولین روز از ایام اعتکاف اظهار داشتند: معتکفان باید در سه روز اعتکاف، مراقبت کاملی از خود و اعمال خود داشته باشند و این درحالی است که بسیاری از مردم در عبادات سر خود عمل می‌کنند.

  مرجع عالی‌قدر تقلید افزودند: معتکف باید مراقب اعمال خود در حین اعتکاف باشد و مطابق دستورات شرع مقدس، اعمال و عبادات خود را به جا آورد و خودسر عمل نکند.

  ایشان با بیان اینکه معتکف باید در چند روز اعتکاف به مقام «تبتّل» دست یابد، تصریح کردند: معتکف می‌بایست از هر آنچه غیر خداست بِبُرٌد و به منبع اصلی فیض متّصل شود. آنچه مهم است اینکه اعمال هر عبادتی از جمله اعتکاف، باید با خلوص نیّت و حضور قلب انجام شود و رضای الهی در آن اعمال در نظر گرفته شود.

  آیت‌الله مظاهری مقام عبودیت را بالاترین مقام دانسته و اظهار داشتند: اگر اعتکاف حقیقی باشد و مقدمات آن به درستی مراعات شده باشد، می‌تواند معتکف را به مقام عبودیت که از مقام رسالت نیز برتر، بالاتر و مهم‌تر است برساند.

  رییس حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه عبد خدا شدن بسیار مشکل است، تصریح کرد: اعتکاف، می‌تواند انسان را به مقام «عبداللّهی» برساند که خود مقدمه و زمینه‌ساز رسیدن به مقام «عنداللهی» است و تا وقتی انسان حقیقتاً عبد خدا نشود، به مقام عنداللّهی و سایر مقامات عرفانی دست نخواهد یافت.

  ایشان با اشاره به اینکه رسیدن به این درجات و عروج به ملکوت اعلی، نیاز به مراقبت و مواظبت دارد، گفتند: معتکف باید در چند روز اعتکاف، شدیداً مراقب کردار و گفتار خویش باشد و اجازه ندهد سخن یا حرکت نسنجیده‌ای توفیق سیر و سلوک و حرکت به سوی خدا را از وی سلب کند.

  آیت الله مظاهری در پایان معتکفان را به رعایت دستورات اخلاقی دعوت کرده و خاطرنشان کردند: معتکفان باید در ایام اعتکاف، مراقبت جدی از خود داشته باشند و پس از اتمام اعتکاف نیز، این دستورات را در زندگی روزمره پیاده کنند تا در سلوک معنوی خود پیشرفت نمایند و بگونه‌ای رفتار کنند که این مراقبت در وجود آنان نهادینه شود.

   

  منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار